banner333

banner309

Gümüşhane’de Kırmızı Çizgiler Çekildi

Gümüşhane’de ışıksız yaya geçitlerindeki çizgiler Vali Kamuran Taşbilek ve protokol üyeleri tarafından kırmızıya boyanarak yaya önceliğine dikkat çekildi.

Gümüşhane 30.03.2021, 20:50
Gümüşhane’de Kırmızı Çizgiler Çekildi
banner400

Gümüşhane’de ışıksız yaya geçitlerindeki çizgiler Vali Kamuran Taşbilek ve protokol üyeleri tarafından kırmızıya boyanarak yaya önceliğine dikkat çekildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik başlatılan “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” uygulaması kapsamında günler öncesinden sosyal medya hesaplarından “30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” paylaşımlarının ardından Gümüşhane’deki yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi.

Bu bağlamda “Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” sloganıyla il genelindeki tüm yaya geçitlerinde kolluk kuvvetleri ve kurum amirlerinin katılımıyla farkındalık etkinlikleri gerçekleştirildi.

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ve beraberindeki heyet ise Fatih Parkı önündeki yaya geçidinde çocuklarla birlikte kırmızı renge boyadı.

“Çekmiş olduğumuz bu kırmızı çizginin amacı en değerli varlık olan insanı, hayatın merkezinde olan insanı trafiğinde merkezine koymak”

Burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin her yerinde eş zamanlı olarak “Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” diyerek hep birlikte, el ele, gönül gönüle kırmızı çizgileri çektiklerini kaydeden Vali Taşbilek, “Çekmiş olduğumuz bu kırmızı çizginin amacı en değerli varlık olan insanı, hayatın merkezinde olan insanı trafiğinde merkezine koymak, araçların araçlar içindeki insanların üstünlük duygusunu kırmak, trafikte insan önceliğini hakim kılmak, trafikte yaya olarak bulunan insanlara saygı gösterdiğimiz, onların can emniyetine gösterdiğimiz önem kadar insan olduğumuzu bilmek, en değerli varlık olan insanın kadrini kıymetini bilmektir” dedi.

“En aziz varlık olan insan her yerde olduğu gibi trafikte de en kıymetlidir”

Bugüne kadar “Trafikte öncelik hayatın, öncelik yayanın”, “Emniyet kemeri ile hayata bağlan” gibi birçok projenin hayata geçirildiğini, trafikte insanın öncelenmesi, trafiğin en büyük unsuru ve öznesinin insan olduğunun hissettirilmesi için çeşitli çalışmaların hayata geçirildiğini dile getiren Vali Taşbilek, “Bugün burada eşzamanlı olarak ülkemizin her bir yerinde yaya önceliği kırmızı çizgimizdir diye haykırmamız ve toplumsal bilinci geliştirici, farkındalık oluşturucu çalışmalarda bulunmamız da trafikte insanı önceleyen ve onun varlığını herşeyden aziz tutan anlayışın son halkasıdır. İnsanı önceleyen ve onu koruma amaçlı olarak yürütülen projeler, yapılan çalışmalar, verilen eğitimler ve nefes almaksızın yapılan denetimler sayesinde trafik kazasından kaçınmak mümkün değildir anlayışı bir kader olmaktan çıkmış en aziz varlık olan insan her yerde olduğu gibi trafikte de en kıymetlidir ve korunmaya değerdir prensibi hakim kılınmıştır” diye konuştu.

“Gümüşhane’de ölümlü trafik kazaları yüzde 83 azaldı”

Türkiye’nin 2010 yılında Birleşmiş Milletler nezdinde alınmış olan “Küresel yol güvenliğinin iyileştirilmesi” kararından ortaya konulan hedefe ulaşan 2 ülkeden biri olma başarısını gösterdiğini aktaran Vali Taşbilek, “Alınan tedbirler, yapılan çalışmalar ve verilen eğitimler sayesinde tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de ölümlü trafik kazalarında 2018-2020 döneminde yüzde 83 azalma, yaralamalı trafik kazalarında yüzde 32 azalma meydana gelmiş, yaya çarpmalı trafik kazalarında ise yüzde 49 azalma meydana gelmiştir. Yaya güvenliğini sağlamak ve insanı önceleyen trafik bilincini geliştirmek, devletimizin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi olduğunu göstermek amacıyla bugün “Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir” sloganıyla tüm yaya geçitlerinde kolluk kuvvetlerimizin yarısı ve kurum amirlerinin katılımıyla farkındalık etkinlikleri yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:14
Güneş 05:03
Öğle 12:34
İkindi 16:30
Akşam 19:55
Yatsı 21:35