banner333

banner309

Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası

Gümüşhane’nin Kelkit İlçesinde, Memur-Sen’ e bağlı sendikalar “Özgürlük için 10 milyon imza kampanyası” adı altında çarşı merkezinde stant açarak vatandaşlardan imza kampanyası için destek istedi.

Gümüşhane 29.01.2013, 08:20
Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası
banner400

 Stant açılışında Eğitim-Bir-Sen İlçe Temsilcisi Serhan Sevinç Kelkit Memur-Sen adına açılış konuşmasını yapan Sevinç, konuşmasında  şu ifadelere yer verdi;

1982 tarihli Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik ile insan onuruna, temel hak ve özgürlüklere ilişkin evrensel ilkelere ve Anayasa hükümlerine rağmen kamu görevlilerinin kılık-kıyafet özgürlüğü yok sayılmıştır. Başı açmak, kravat takmak, sandalet giymek, bıyığı dudak hizasından kesmek görevin gerektirdiği niteliklerden mi sayılıyor? Başörtülü bir kadın mühendis, mühendislik bilgisini mi kaybediyor? Kravat takmayan bir erkek öğretmenin, pedagojik formasyonu mu kayboluyor? Doktor arkadaşım sakallı görev yaptığında, tedavi için gereken tıbbi bilgilerinden mi yoksun kalıyor? Sandalet tipi ayakkabı giyen bir hemşire kardeşimiz, hastanın tansiyonunu veya ateşini ölçme yeteneğini mi kaybediyor", devletin istediği gibi giyinmek değil, millete hak ettiği şekilde hizmet etmek istiyoruz. Kılığını ve kıyafetini devletin belirlediği kamu görevlileri olarak, serbest kıyafet özgürlüğüne kavuşan öğrencilerin "devlet bize güveniyor da size güvenmiyor mu" diye sormasından korkuyoruz, Eğer akıllarına gelir de, ”Biz bile özgür giyinme hakkını aldık, siz ise devletin yönetmelikle belirlediği kıyafetlerle görev yapıyorsunuz. Siz mi bize hak aramayı, özgür birey olmayı öğreteceksiniz” sorusunu sormaları bizi daha da ürkütüyor.

Siyasi iktidar, darbe meyvesi bir yönetmeliğin elimizden aldığı kıyafet özgürlüğü hakkımızı tekrar geri vermek için ne bekliyor? Siyasi aktörler, kıyafet özgürlüğünü tanımakta, darbe ürünü yasağı kaldırmakta elini çabuk tutmalıdır. Seçmenleri arasında yer alan kamu görevlileri tam otuz yıldır kıyafetini seçme hakkından mahrumdur. Kamu görevlileri, seçmen sıfatıyla millete vekil, cumhura reis seçme hakkına sahip iken kıyafetini özgürce seçebilmekten mahrum edilmiştir. Siyasetçileri, kamu görevlilerine karşı samimiyetlerini ispata davet ediyoruz.

Memur-Sen olarak özgürlük ve yasakların sona erdirilmesini istiyoruz, demokrasi iddiası bulunan, hukukun üstünlüğüne inanan, insana ve insan onuruna vurgu yapan herkesi, destek olmaya çağırıyoruz. Türkiye'nin bu ayıptan bir an önce kurtulması ve kamu personelinin kılık-kıyafet özgürlüğüne kavuşması için ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza kampanyası başlattık. Milletin ortak vicdanı olan sizler ve bizler istedikten sonra inanıyoruz ki, sona ermeyen yasak, tanınmayan özgürlük kalmaz. Başlattığımız kampanyanın hayırlı sonuçlara vesile olmasını, bu hayırlı kampanyayı imzalarıyla desteklemekle yetinmeyip daha geniş bir zemine taşıyacak olan bütün kişi ve kurumlara Memur-Sen ailesi adına teşekkür ediyorum.

Serhan SEVİNÇ

Eğitim-Bir-Sen Kelkit Temsilcisi 

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:50