banner333

banner309

Gümüşhane’de Dağdan Kopan Kaya Parçaları Evin İçine Doldu

Gümüşhane'de bir evin arkasından kopan kaya kütleleri evin her iki katına da zarar verdi.

Gümüşhane 27.03.2021, 21:15
Gümüşhane’de Dağdan Kopan Kaya Parçaları Evin İçine Doldu
banner400

Gümüşhane’de bir evin arkasındaki kaya kütleleri büyük bir gürültüyle koparak evin her iki katını da kullanılamaz hale getirdi.

İnönü Mahallesi Şehit Zikri Şahin Sokak’ta bulunan 2 katlı binanın hemen arkasındaki kaya kütleleri sabaha karşı büyük bir gürültüyle koparak evin içine girdi.

Evde tek başına yaşayan Hanım Çakır’ın olay anında evin ön tarafındaki odada bulunması olası bir faciayı önleyerek can kaybının önüne geçerken iki katlı evin her iki katında bulunan odaların tamamı kaya kütleleriyle doldu.

Olayın ardından kullanılamaz hale gelen binada yetkililer tarafından inceleme ve hasar tespiti yapılırken yaşadıklarını kameralara anlatan Çakır, “Gece ben uyurken sabaha karşı 4 gibiydi büyük bir gürültüyle uyandım. Deprem olduğunu zannettim ve hemen kapıya kaçtım. Tekrar bir daha içeriye girdim baktım yıkılmış. Alt katta benim durduğum yerdeki 2 odayla üst kattaki boş iki oda yıkıldı ve taş doldu. Bende sonra kardeşimin evine gittim” dedi.

Çakır, “Şimdi ne yapacaksın, eve girecek misin?” sorusunu “Mecbur, kapıda mı kalayım, mağdurum. Devletten yardım bekliyorum. Kimsem yok” diye cevaplandırdı.

Derin ve dik yamaçların bulunduğu Gümüşhane kent merkezinde insanların ev yapmak için kayaları kırmak zorunda kalması nedeniyle binaların arkalarında bulunan dik yamaçlar hemen hemen her bahar mevsiminde heyelana neden oluyor. Kış mevsiminde kayaların içinde bulunan suların donmasının ardından bahar mevsimiyle birlikte havaların ısınması sonucu çözülmeye başlamasıyla oynayan kütlelerin ve suya doyan toprağın hareket etmesiyle çok sayıda heyelan ve kaya düşmesi gerçekleşiyor.

Diğer yandan olayın geldiği evle ilgili 18 Nisan 2019 tarihinde Belediye Zabıta ekiplerince mühürlendiği, 24 Nisan 2019 tarihinde yapılan kontrolde mühürlerin fekk-i edilerek inşaata devam ettiği tespit edilmesinin ardından dosyanın 9 Mayıs 2019 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği, 25 Temmuz 2019 tarihinde de 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32 ve 42.maddeleri gereği Durdurma Yapı Tatil Zaptı düzenlenerek imar cezası uygulanması için Belediye Encümenine sevk edildiği öğrenildi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak 03:11
Güneş 05:01
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:56
Yatsı 21:38