Sosyal Medyada Çocukları Korumak için Riskleri Anlamak

Yaşam 21.02.2023, 08:53
Sosyal Medyada Çocukları Korumak için Riskleri Anlamak

Günümüzde ve çağımızda, ebeveynler çocuklarının internette ve sosyal medyada güvenliği konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Teknolojinin yükselişi ve dijital cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte, çocuklar çevrimiçi ortamda çok çeşitli potansiyel risklere maruz kalmaktadır. Siber zorbalık ve dolandırıcılıktan istismara kadar tehlike tehdidi gerçektir ve her zaman böyle bir risk mevcuttur.

Ebeveynlerin risklerin farkında olması ve çocuklarını zarardan korumak için gerekli adımları atması önemlidir. İnternet ve sosyal medyanın risklerini anlayan ebeveynler, çocuklarını dijital dünyada güvende tutmaya yardımcı olabilirler.

Anket: Çocuklar için Sosyal Medyanın Riskleri

ExpressVPN’in anketine göre, maalesef 4-13 yaş arası çocuklar bile siber zorbalığa maruz kalıyor. Ankete katılım gösteren 4-13 yaş arası çocukların yüzde 22’si zorbalığa maruz kaldığını belirtiyor.

Siber zorbalık: Nedir ve nasıl önlenir?

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken ilk risk siber zorbalıktır. Siber zorbalık, teknolojinin bir başka kişiyi taciz etmek, tehdit etmek, utandırmak veya hedef almak için kullanılması olarak tanımlanır. Kötü mesajlar veya resimler göndermek, çevrimiçi incitici yorumlar yayınlamak veya söylentiler ve yalanlar yaymak gibi birçok şekilde olabilir. Siber zorbalık gençler için yıkıcı olabilir ve ciddi duygusal ve psikolojik sonuçları olabilir.

Siber zorbalığı önlemenin yolu çocuklar ile bu konu hakkında konuşmaktan geçer. Siber zorbalığın ne olduğunu, yanlış olduğunu ve şahit olduklarında kesinlikle bir parçası olmamaları gerektiğini çocuklarınızın anladığından emin olun. Çocuklarınıza siber zorbalığın belirtilerini ve siber zorbalığınn hedefi olmaları durumunda nasıl tepki vermeleri gerektiklerini ve sizi bilgilendirmeleri konusunda eğitin. Ek olarak, çevrimiçi yayınlanan bir şeyin asla tamamen silinemeyeceğiini onlara anlatın.

Ebeveynler ayrıca çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini izlemeli ve çevrimiçi arkadaşlarından haberdar olmalıdır. Çocuğunuzun siber zorbalığa uğradığından şüpheleniyorsanız, hemen harekete geçmeniz önemlidir. Gerekirse okulla veya diğer çocuğun ailesiyle iletişime geçin. Aşırı durumlarda, polis ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Dolandırıcılık ve Kimlik Avı

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer risk de dolandırıcılık ve kimlik avı girişimleridir. Dolandırıcılık, insanları kişisel bilgi veya para sağlamaları için kandırma girişimleridir. E-posta, kısa mesaj, telefon görüşmesi ve hatta sosyal medya üzerinden gerçekleşebilir. Kimlik avı girişimleri, insanları kişisel bilgilerini vermeye ikna etme girişimleri bakımından benzerdir ancak bunlar özellikle hedeflenen kişiye göre uyarlanmıştır. 

Çocuklarınızla dolandırıcılık ve kimlik avı hakkında konuşmanız önemlidir, böylece onları nasıl tanımlayacaklarını ve bunlara karşı nasıl koruyacaklarını bilirler. Onlara adları, adresleri veya okulları gibi kişisel bilgileri asla vermemeleri gerektiğini hatırlatın. Ayrıca, şüpheli bir e-postanın veya mesajın nasıl gözükebileceğinden bahsedin ve bunlara cevap vermemeleri gerektiğini anlatın.

Çocuklarınızın dijital cihazlarında ebeveyn kontrolü ayarlarının yapılması da önemlidir. Bu, onları yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım indirmekten veya şüpheli bağlantılara tıklamaktan korumaya yardımcı olacaktır. Ayrıca uygunsuz web sitelerine veya içeriğe erişimlerini sınırlamaya yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Gizlilik Ayarları

Sosyal medya, çocukların arkadaşlarıyla bağlantı kurması için harika bir yol olabilir, ancak aynı zamanda siber zorbalık ve diğer riskler için de bir yoldur. Ebeveynlerin çocuklarının sosyal medya hesaplarındaki gizlilik ayarlarından haberdar olmaları önemlidir. Hesaplarındaki gizlilik ayarlarını nasıl yapacaklarını ve herhangi bir uygunsuz içeriği nasıl engelleyeceklerini ve bildireceklerini anladığından emin olun.

Ayrıca, çocuklarınıza kişisel bilgilerini sosyal medyada paylaşmamalarını hatırlatın Bu, adlarını, adreslerini, telefon numaralarını, okullarını veya onları tanımlamak için kullanılabilecek diğer bilgileri içerir. Tanımadıkları kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmemelerini de hatırlatın.

Çocuklarınızı internetin ve sosyal medyanın risklerinden korumak, dijital çağda ebeveynliğin önemli bir parçasıdır.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:06
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:59
Yatsı 21:42