banner333

banner309

Özdamar:“Yanlış Yönet, Halka Ödet.“

CHP Gümüşhane il başkanı Sait Özdamar; iktidarın yanlış yönetiminin faturasının halka ödettirildiğini belirterek , halka ödet yaklaşımının faturasının her geçen gün daha da arttığını belirtti.

Siyaset 08.04.2013, 17:03
Özdamar:“Yanlış Yönet, Halka Ödet.“
banner400

 Özdamarın açıklaması şu şekilde;

Yıllarca ekonomide başarı masalı anlatan AKP’nin maskesi düşmüştür. İktidarın olumlu küresel iklimin, kendinden önceki iktidarların yaptığı reformların, devlete ait varlıkların satışının ve başta on yılda yedi tane mali af olmak üzere bir defalık etkisi olan önlemlerin arkasına sığınarak işi idare ettiği ortaya çıkmıştır. Seçim döneminde sıcak parayla hormonlanan ekonomi hızla yavaşlamaktadır. Bütçede evdeki hesap çarşıya uymamaktadır.

Hükümet, hesabı, kitabı tutturamayıp 2013 Bütçesinin içinden çıkılamaz  duruma düşmüştür. Başbakan da zam talimatını verip bu beceriksizliğin faturasını vatandaşa kesmiştir. Önce akaryakıt, içki, araba ve tapu harçlarına zam yapılmış daha sonra da  defalarca ve  insafsızca zam yapılan doğal gaz  bunlara bir örnektir. Hükümetin vatandaşın cebinden elini çekme niyeti olmadığı açıkça görülmektedir.

Benzinden aldığı vergide dünya şampiyonu olan iktidar, son zamlarla mazotta da ikincilik koltuğuna oturmuştur. Artık dünyada en pahalı benzini biz tüketiyoruz.

Başbakan, kendisinin de kullandığı lüks ithal arabalara dokunmamış, zaten sıkıntıda olan yerli sanayinin ürettiği, orta ve dar gelirlilerin alabildiği arabaların vergisini artırmıştır. Yine borç taksitlerini ödemek için boğazından keserek zorlukla ev sahibi olmaya çalışan vatandaşlarımızın ödeyeceği tapu harçlarına da zam yapmıştır.

Son zamlar;

  • 44 milyon kişinin iki günde bir kap et yemeği yiyemediği,
  • 26 milyon kişinin eskiyen kıyafetinin yerine yenisini alamadığı,
  • 42 milyon kişinin borç altında ezildiği,
  • 49 milyon insanın ay sonunu ucu ucuna getirdiği,
  • 61 milyon kişinin konut masraflarından şikâyet ettiği, ülkemizde vatandaşlarımızı daha da ezmiş ve fakirleştirmiştir.

Son dönemde ekonominin yavaşlaması nedeniyle zorlanan inşaat, otomotiv ve ulaştırma gibi sektörler satış ve üretimde daha da sıkıntı çekeceklerdir. Bu sektörler işçi çıkarmak zorunda kalacaklardır. İşsizlik artacaktır.

Vatandaşın cebinden zamlarla çekilen milyarlarca lira iktidar ın beceriksiz belediyelerinin tamamlayamayıp hükümete devrettiği Metro inşaatlarına, Başbakanlığın lüks araba, uçak alımlarına, yapılacak saray inşaatına, gidecektir.

Ekonominin içine düştüğü bu durum ne dünya ekonomisindeki sıkıntılarla, ne de Suriye kriziyle açıklanabilir. Sıkıntıların tek sebebi vardır, o da beceriksiz AKP yönetimidir.

Ekonomiden sorumlu Bakanların biri frene basalım derken diğeri gaza basalım demektedir. Araba şarampole yuvarlanmak üzereyken ekonomiden sorumlu bakanlar post kavgasına düşmüş, kimin direksiyona geçeceğini tartışmaktadır. Bu kavganın sonunda 70 milyon vatandaşımızın acil servis kapısına düşme riski vardır.

Ekonomi hızla AKP’nin yanlış politikaları sonucunda kısır bir döngüye girmektedir. Ekonomi yavaşladıkça geliri artmayan vatandaşlarımız 2011 seçim döneminde AKP’nin sıcak paraya dayanarak dağıttığı kredilerin taksitleri altında ezilmektedir. Bir de hükümet yeni vergiler koydukça, yeni zamlar yaptıkça vatandaş evinin tapusunu, arabasının ruhsatını bankalara kaptırma korkusuna kapılmaktadır.

 Herkesin kendi gibi İstanbul Boğazındaki evinden ahkâm kestiğini zanneden Başbakan ise balyozla halkın sesini kısmaya çalışıp, zam sopasını milletin sırtına indirmektedir.

Diğer taraftan IMF den alan el değil veren el olduk diye böbürlenen Başbakan’ın tam da IMF heyeti teftiş için Türkiye’deyken bu zamlara izin vermesi, acaba yalnızca bir tesadüf müdür? Yoksa Başbakan IMF’den talimat almaya devam mı etmektedir? Zamlarla vatandaştan alıp IMF’ye borç mu veriyoruz?

iktidarın yanlış yönet, halka ödet yaklaşımının faturası her geçen gün daha da artmaktadır. Bunların ekonomi politikalarından anladığı zam ve zulümdür. AKP ye çağrımız Allah için bir defa da doğru bir iş yapması ve yapılan bu  zamları geri almasıdır.

 

                                                                                  Sait ÖZDAMAR

                                                                                  İL BAŞKANI
Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50