banner333

banner309

Şiranlı Çiftçi Şenol Çakmak, Dördüz Doğuran Koyunlar Beslemeye Başladı.

Şiranlı genç girişimci Şenol Çakmak, “Kuzu makinesi” olarak dünya literatürüne geçen Romanov ırkını Şiran’da yetiştirmeye başladı.

Şiran 01.07.2016, 16:00 01.07.2016, 16:04
Şiranlı Çiftçi Şenol Çakmak, Dördüz Doğuran Koyunlar Beslemeye Başladı.
banner400

 Vatandaşlarında ilgisini çeken bu koyun ırkı ile Haber 29’a açıklama yapan Şenol Çakmak:

Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirdiğimiz koyunlarımız yüzde yüz safkan ırk.  Şuan üçüncü doğumları olmak üzere. Yetişkin koçlar  100-120 kg,  yetişkin dişilerde ise 70-80 kg arası canlı ağırlık bulunmaktadır. Kuzularımız 3 aylıkken kocaman olur.  İlk doğum ikiz, sonrasında üçüz ve dörtüz kuzu verimi bulunmaktadır. Yılda iki doğum yapan bu hayvanlar bölgemizin iklim ve merasında gayet güzel randıman vermektedir, dedi.

 

Şiran ilçesi Arıtaş Köyü’nde bulunan koyunlardan temin etmek isteyenler 0505 366 50 86 numaralı hattan Şenol Çakmak’a ulaşabilirler.

 

 Romanov Koyunları hakkında detaylı bilgi;

Romanov koyunun en önemli özelliği olan yüksek döl verimi ve üstün analık kabiliyeti ile birçok ülkede melezleme çalışmalarında kullanılmaktadır. Yüksek döl verimine sahip bu ırk, koyun ırkları içerisinde 3- 4 aylık yaş gibi en erken cinsi olgunluğa ulaşan özelliği ile dikkati çekmektedir. Bununla birlikte mevsime bağlı kızgınlık göstermeyen bu ırkın yılın her mevsiminde çiftleştirilebilmesi, üçüz dördüz yavru verimiyle kuzu eti üretiminde ilk sırada tercih edilen ırk olarak önümüze çıkmaktadır. “Kuzu makinesi” olarak dünya literatürüne geçen Romanov ırkını diğer prolifik (doğurgan) koyun ırklarından (Fin, Doğu Friz, Dorset Horn ve Booroola Merinosu) ayıran ve avantajlı kılan özelliklerinden birisi de, kuzlarında yaşama gücünün yüksek olmasıdır. Romanov koyununun kuzu büyütme kabiliyetinin iyi olması, sürü koyunculuğuna uygunluğu, uzun mesafelere (12-13km) yürüme kabiliyetlerinin iyi olması, uzun süre(12 yıl) damızlıkta tutulabilmeleri ,yaşadıkları bölgelere adaptasyon kabiliyetlerinin yüksek olması Romanov koyun ırkını vazgeçilmez ve karlı bir koyunculuk için avantajlı kılmaktadır. Romanov koyunu herhangi bir başka ırkın kanını taşımayan saf bir ırktır. Bu özelliği nedeniyle melezlemede arzulanan melez azmanlığı ile artan kuzu sayısı ve yüksek yaşama gücü ile dünyanın birçok ülkesinde melezleme çalışmalarında kullanılmaktadır. Çift kaslılık genini taşıyan Romanov ırkı, melezlemelerde özellikle ilk jenerasyondaki kuzularda yemden yaralanmayı iki kat iyileştirdiğidir.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51