banner333

banner309

Kaymakam Ayvat: Herkesin Polisi Kendi Vicdanıdır

Kürtün Kaymakamı Mustafa Ayvat, Kürtün Merkez Camiinden ilçe merkezi ve tüm köylere ulaşan merkezi ezan sistemi üzerinden vatandaşlara “Herkesin polisi kendi vicdanıdır. Gerekli tedbirleri almak için hasta olmayı ve bir yakınımızın vefat etmesini beklemeyelim” diyerek çeşitli uyarılarda bulundu.

Kürtün 11.03.2021, 18:03
Kaymakam Ayvat: Herkesin Polisi Kendi Vicdanıdır
banner400

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi Kaymakamı Mustafa Ayvat, merkezi ezan sistemi hoparlörü üzerinden ilçe merkezi ve tüm köylerde yaşayan vatandaşlara koronavirüs tedbirlerine uyması noktasında uyarılarda bulundu.

Geçtiğimiz hafta açıklanan tablolara göre “Çok yüksek riskli iller” sınıfında, Türkiye’deki 16 ille birlikte “Kırmızı” kategoride yer alan Gümüşhane’de kamunun denetim ve tedbirleri hız kesmeden devam ediyor.

Bu bağlamda Kürtün Kaymakamı Mustafa Ayvat ise Kürtün Merkez Camiinden ilçe merkezi ve tüm köylere ulaşan merkezi ezan sistemi üzerinden vatandaşlara “Herkesin polisi kendi vicdanıdır” diyerek çeşitli uyarılarda bulundu.

“Gerekli tedbirleri almak için hasta olmayı ve bir yakınımızın vefat etmesini beklemeyelim”

Koronavirüsle mücadelenin kesintisiz olarak devam ettiğini kaydeden Ayvat, “Her gün kolluk görevlilerimiz başta olmak üzere kurum amirlerimiz ve denetim ekiplerimiz ilçe merkezi ve köylerimizi Covid-19 tedbirleri kapsamında denetlemektedirler. Her gün pozitif vaka veya temaslı vatandaşlarımızın olması durumunda duruma göre ev, mahalle ve köy karantinası tedbirlerini gecikmeksizin uyguluyoruz. Bilindiği gibi Covid-19’la mücadele topyekün bir mücadeleyi gerektirmektedir. Vatandaşlarımız maske, mesafe ve hijyen kuralları başta olmak üzere alınan kurallara uymazlarsa yaptığımız denetim ve aldığımız tedbirlerin bir hükmü kalmıyor. Koronavirüsle mücadelede başarıya ulaşabilmemiz için vatandaşlarımızın gereken özen ve dikkati yeteri kadar göstermediği müşahede edilmektedir. Zira hala aile ve akraba ziyaretleri yapılmakta, önemli bir işimiz olmamasına rağmen gereksiz yere sokağa çıkılmakta, kamusal alanlarda kalabalıklar oluşturulmaktadır. Bu ve benzer nedenler dolayısıyla ilimiz ve ilçemiz çok yüksek riskli grup içerisinde kalmaya devam etmektedir. Lütfen gerekli tedbirleri almak için hasta olmayı ve bir yakınımızın vefat etmesini beklemeyelim” dedi.

“Hiç kimsenin başkasının hakkına ve hukukuna girmeye hakkı yoktur”

Türkiye’de ilk vakanın yaşandığı günden bugüne neredeyse bir yıl geçtiğini, vatandaşların bu uzun süre zarfında nasıl tedbir almaları gerektiğini fazlasıyla öğrendiklerini kaydeden Ayvat, “Ancak maalesef hala maskenin dahil nasıl takılacağını bilmeyen ya da maskesini düzgün takmayan vatandaşlarımız var. Hala başkalarıyla yüz yüze ve mesafe kuralına riayet etmeden etkileşimde bulunan vatandaşlarımız var. Kolluk görevlilerimiz, sağlık çalışanlarımız ve filyasyon ekiplerimiz gece gündüz halkımızın sağlığı için mücadele ederken bizlerde üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek durumundayız. Aksi takdirde hiç kimsenin başkasının hakkına ve hukukuna girmeye hakkı yoktur” diye konuştu.

“Kurallara uymamanın vicdani ve ahlaki sorumlulukları da vardır”

Hep birlikte Gümüşhane’yi ve Kürtün’ü çok yüksek riskli iller grubundan çıkarmak için tüm çabayı gösterme çağrısında bulunan Kaymakam Ayvat, “Bunun için maskemizi mutlaka takmalıyız. 1,5 metre sosyal mesafe kuralına dikkat edip, el ve vücut hijyen temizliğine dikkat etmeliyiz. Nasıl olsa kolluk görevlisi denetimini yaptı gitti hemen maskemi çıkarayım ya da hemen komşuma gideyim nasıl olsa kimse görmüyor anlayışı ile hareket etmek, devletimizin yaptığı mücadeleyi akamete uğratmaktadır. Kurallara uymamanın idari ve adli sorumluluklarının yanında vicdani ve ahlaki sorumlulukları da vardır. Dolayısıyla kurallara uymak suretiyle hiçbir yükümlülük altına girmemek için çaba gösterelim. Unutmayalım ki herkesin polisi kendi vicdanıdır. Tüm vatandaşlarımızı kurallara uyma noktasında azami gayret göstermeye davet ediyor, herkese sağlıklı günler diliyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:07
Güneş 04:58
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:58
Yatsı 21:41