banner333

banner309

Sağlık Çalışanlarına 3 Büyük Müjde

Sağlık-Sen Gümüşhane Şube Başkanı Yunus Yılmaz, Sağlık-Sen’in gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda sağlık çalışanları açısından çok önemli kazanımlar elde edildiğini söyledi.

Gümüşhane 31.05.2014, 14:26 31.05.2014, 14:46
Sağlık Çalışanlarına 3 Büyük Müjde
banner400
 Sağlık-Sen Gümüşhane Şube Başkanı Yunus Yılmaz, Sağlık-Sen’in gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda sağlık çalışanları açısından çok önemli kazanımlar elde edildiğini söyledi.

Yaptığı açıklamada, uzun zamandır dile getirdikleri sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, lisans tamamlama hakkı getirilmesi ve kurumlarda kreşlerin zorunlu tutulmasına yönelik taleplerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildiğini açıklayan Yılmaz, bu durumun sağlık çalışanlarını sevindirdiğini belirterek, Başbakan Erdoğan’ın söz konusu yıpranma payının 5 hizmet yılına karşılık 1 yıl olacağı müjdesini verdiğini söyledi.

Bu kazanımların sağlık çalışanları açısından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Yılmaz, “Bazılarının hayal bile edemeyeceği bu kazanımları elde etmemiz, sağlık çalışanları açısından son derece önemlidir. 12 yıldır ülkemizde önemli değişim ve dönüşüm süreçleri yaşıyoruz. Bu sürecin en önemlilerinden birisi, sağlıkta yaşanan dönüşüm süreci oldu. Bu süreçte bütün vatandaşlarımızın eşit şekilde sağlık hizmeti almalarının önü açıldı. Sağlık çalışanları bu hizmeti sunarken yıpranıyor, ancak yıpranma payı alamıyor. Bunu bir örnekle tanımlayacak olursak, bir kaza yerine sağlık çalışanı, jandarma, polis, itfaiye ve gazeteciler geliyor. Sağlık çalışanları dışında, bu saydığım bütün meslek gruplarının yıpranma payı var; 7/24 hizmet veren ve çalışanlarının yüzde 60’ından fazlası bayan olan sağlık çalışanlarının yıpranma payı maalesef alamıyor. Sağlık çalışanları da, en az polisler, itfaiyeciler, gazeteciler kadar yıpranmaktadır. Toplu Sözleşme’den, Kamu Personeli Danışma Kurulu’na ve Kurum İdari Kurul Toplantılarına kadar sürekli dile getirdiğimiz bu talebimiz, yetişirse bu yasama yılı bitmeden, yetişmemesi halinde ise gelecek yasama yılının hemen başında yapılacak kanun düzenlemesiyle hayata geçecektir.” dedi.

“YIPRANMA PAYI HEM HAKKIN VERİLMESİ, HEM DE MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİDİR”

Söz konusu yıpranma payı düzenlemesinin her hizmetin ‘hasta memnuniyeti’ üzerine kurulduğu sağlık hizmetlerinde zaman zaman şiddete uğrayan, tükenmişlik sınırında hayatlarını sürdüren sağlık çalışanlarını olumlu şekilde etkileyeceğini dile getiren Yılmaz, “Sağlık çalışanlarına verilecek yıpranma payı, bir hakkın verilmesi kadar, bir mağduriyetin de giderilmesi anlamına gelmektedir.” diye konuştu.

“ÇALIŞIRKEN KARİYER YAPMAK İSTEYEN ÇALIŞANLARIN ÖNÜ AÇILDI”

Lisans tamamlama konusuna da değinen Yılmaz, “Lisans tamamlama konusunda müjde bekleyen 100 binden fazla sağlık çalışanının talebine Başbakan olumlu cevap vermiş, söz konusu çalışmanın bir an önce yapılıp, tamamlanması yönünde talimat vermiştir. Çalışırken kariyer yapmak isteyen veya mesleğinde akademik çalışma yapmak isteyen sağlık çalışanlarının önünü açacak bu düzenlemenin, çalışma hayatına olumlu katkılar yapacağına olan inancımız tam olup, Sağlık Bakanlığı Başbakanımızın talimatı sonrası bu konuda çalışmalarına hız vermiştir.” diye konuştu.

“SAĞLIK TESİSLERİNDE KREŞ YAPILMASI ZORUNLU HALE GETİRİLECEK”

Sağlık çalışanlarının en büyük sorunlarından birisi olan kreş konusundaki talebe de olumlu yaklaşılmasına vurgu yapan Yılmaz, “Başbakanımız, mevcut tesislerle bundan sonra gerçekleşecek projelerde kreş bulunmasının mecburi hale getirileceğini söyledi. Çalışan ailelerin en büyük sorunlarından birisi olan kreş konusunun çözüme kavuşmuş olması da bizleri ayrıca sevindirmiştir. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği bu üç kazanımımız, sağlık çalışanlarına hayırlı olsun.” dedi.

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52