banner333

banner309

11. Kalkınma Planı İstişare Toplantısı Yapıldı

Kalkınma Bakanlığı tarafından 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan 11.Kalkınma Planı istişare toplantısı Gümüşhane’de ‘Geleceğimizi birlikte planlayalım’ temasıyla gerçekleştirildi.

Gümüşhane 21.02.2018, 09:00 20.02.2018, 22:00
11. Kalkınma Planı İstişare Toplantısı Yapıldı
banner400

Kalkınma Bakanlığı tarafından 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan 11.Kalkınma Planı istişare toplantısı Gümüşhane’de ‘Geleceğimizi birlikte planlayalım’ temasıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Ali Arıkan, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, Şiran Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, Köse Kaymakamı Mustafa Duruk, Torul Kaymakamı Ertuğrul Aslan ve Kürtün Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri, STK temsilcileri katıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen program Gümüşhane Valisi Okay Memiş başkanlığında Ramada Gümüşhane otelinde gerçekleştirildi.

Toplantıda Kalkınma Bakanlığı tarafından belirlenen 17 kalkınma başlığı toplantıya katılanlarca oylanarak kalkınmada öncelikli ilk 5 konu belirlendi. Oylamada eğitim, demokrasi, adalet, güvenlik, tarım ve kırsal kalkınma, sağlık ve enerji ilk beş arasına girdi. 

Demokrasi, adalet, güvenlik başlığında “Adalet sisteminin daha hızlı ve etkin çalışması”, eğitim başlığında “Müfredatın öğrenci yeteneklerini geliştirecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmesi”, sağlık başlığında “Sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılması”, tarım ve kırsal kalkınma başlığında “Tarımsal ürünlerde dışa bağımlı olmadan, yeterli ve sağlıklı gıda üretiminin gerçekleştirilmesi”, enerji başlığında ise “Enerji yatırımlarının dışa bağımlılığı azaltacak şekilde hızlandırılması” konuları katılımcılar tarafından en yüksek oranda oylandı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, Gümüşhane’nin geleceğe ümitle bakan bir il olduğunu söyleyen Vali Okay Memiş , “Bu kentte herkesin emeği var. Birlikten kuvvet doğuyor. Birlikte hareket edersek çok daha güzel hizmetlere imza atıyoruz. Göreve geldiğim günden buyana bu konuda özellikle bir çaba sarf ediyorum. Bütün paydaşlarımızla, siyaset mekanizmalarımızla, atanmış, seçilmiş bütün yöneticilerimizle, STK’larla uyumlu bir şekilde çalışarak Gümüşhane’ye ne katabiliriz ne verebiliriz derdindeyiz” dedi.

Şehirden bir şeyler almaya değil, bir şeyler vermeye geldiğini ifade eden Vali Memiş, “Bu ilden bir şeyler almaya gelmedik. Bu ile bir şeyler vermeye geldik. Bundan kastımız küstahlık değil, heybemizde ne varsa. Sorumluluk makamında olan insanlar olarak şunu istiyoruz: Gümüşhane’de yaşayan vatandaşlar başka illerde yaşayan insanlara imrenmesin istiyoruz. Gümüşhane’de ister doğup büyüyen ister kamu hizmet yürütmek maksadıyla gelen insanlar başka illerde yaşayanlara imrenmesin, bunun için çok çalışmalıyız” diye konuştu.

Gümüşhane’nin kalkınmasında madencilik, turizm, tarım ve hayvancılık olmak üzere 3 sac ayağı olduğunu dile getiren Vali Memiş, “Gümüşhane bugün değerli madenleriyle Türkiye’nin en önemli rezervlerine sahip illerinin başında geliyor. Bu sempatik il, kayalıkların üzerine kurulmuş olan bu çanakta yaşayan bu il bin yıldır maden işleriyle uğraşıyor. Romalılardan beri bu havzada değerli madenler çıkarılıyor. Gümüş, altın, bakır, çinko ve diğerleri. 4 büyük firmayla doğrudan 2 bine yakın istihdam sağlayan bir sektör. Bir diğer önceliğimiz de tarım ve hayvancılık. Pestil ve kömenin Türkiye’de ki merkeziyiz. 28 işletme yıllık 5 bin ton üretim kapasitesiyle beraber Türkiye’nin en kaliteli pestil kömesini biz üretiyoruz. Türkiye’nin en kaliteli İŞGEM’ini Gümüşhane’de kuruyoruz. Burada kuluçka merkezleriyle ‘bir fikrim var’ deyip sermayesi olmayan genç girişimcilerle inovatif ürünler üreteceğiz. Kuşburnu’yu yeniden canlandıracağız. Doğada tonlarca kuşburnu bizi bekliyor. Biz ona o bize bakıyor. Birbirine kavuşamayan sevdalılar gibi biz bu kuşburnunu İŞGEM’de yeniden faaliyete geçireceğiz. Bu doğal ürünü ve Allah’ın bu bölgeye has verdiği bu nimeti insanların kullanımına açacağız” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane’de tabiat parkları başta olmak üzere 2017 yılında 300 bin kişiyi ağırladıklarını kaydeden Vali Memiş, “Zigana Kayak Merkezi, Limni Gölü, Karaca Mağarası, Tomara Şelalesinde 300 bin kişiyi ağırladık. Hedefimiz bu 300 bin kişiyi il merkezinde ağırlamak. Gümüşhane’yi Doğu Karadeniz bölgesindeki çok önemli bir turizm destinasyonlarından birisi yapacağız. TÜRSAB’la toplantı yapacağız. Turist otobüslerini bu şehirde görmek istiyoruz. Kelkit, Köse, Şiran, Torul, Kürtün’de görmek istiyoruz. 2019 yılında dünyanın en uzun ikinci tüneli olan yeni Zigana tüneli açıldığında o zaman başlı başına Zigana tüneli bile turizm destinasyonu olacak. 81 milyon bunu deneyimlemek isteyecek. Bu hayallerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu kentle ilgili hayallerimiz var. Bunlar için destek istiyoruz” şeklinde konuştu.

300 bin turisti şehre getirme noktasında iyi işletmeler için Gümüşhanelilerden yardım isteyen Vali Memiş, “Güzel mekanlar açın, güzel restoranlar açın. Gümüşhane sevdalısı kardeşlerim yardımcı olun bize. Bize engel olmayın. Bir üniversite kentiyiz. Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsun. 2008 öncesi ve sonrası Gümüşhane farkını herkes görüyor. Sermayeniz yeterli değilse dışardan sermaye transferine neden engel oluyorsunuz? Engel olmayın. Bu kentten de Cemil Ustalar, Nihat Ustalar çıksın. Her alanda kamu var” dedi.

Bir kent gelişmişse o kentte yaşayan insanların katkısı olduğu gibi gelişmediğinde de yaşayanların katkısı olduğunu vurgulayarak Kayseri örneğini veren Vali Memiş, “Kayseri’yi Kayseri yapan oranın eko sistemidir, Kayserililerdir. Gümüşhane gelişti diye düşünüyorsanız hepinizin katkısı var ama gelişmedi diye düşünüyorsanız bunun sorumluluğu sizde. Onun için gelişmeye açık olalım. Eğitim düzeyi çok yüksek olan bir iliz. Türkiye’nin en güvenli ilinde yaşıyoruz. Vites büyütmemiz lazım. Hızlanalım. Bu markaların sayısı artsın. Kendi markalarımızı oluşturalım. Hayallerimiz var. Bu hayallerimizde bize destek olun. Kayalıklar üzerine kurulmuş tek iliz. Bu bizim zenginliğimiz. Sümela manastırı adeta şu binalar. Hepsi 2018’in Sümela manastırı. Kayaları oyup yapmışlar. Bunlar bizim zenginliğimiz. Münevver ve aydın insanların bu toplumda sorumluluğu var. Aydın insanları sokakta görmek istiyoruz. Eğer münevver insanlar sokaklarda olmazsa boş adamların lafı daha çok sesini duyuruyor” diye konuştu.

Daha güzel bir Gümüşhane, bütün ilçeleri ve köyleriyle, daha çok tercih edilen bir il olmak istediklerini ifade eden Vali Memiş ,“Sözlerim daha iyiye gitmek adına, daha gelişmiş bir Gümüşhane maksadıyla söylenmiş sözlerdir. Eksiklik varsa benimdir, güzel işler varsa bütün siyasi paydaşlarımızın, STK’larımızın, sizlerin başarısıdır” cümleleriyle konuşmasını tamamladı.

Toplantıda daha sonra uzman Mehmet Sezgin tarafından içerik ve yöntem hakkında sunum gerçekleştirdikten sonra öncelikler ve politikalar katılımcılara dağıtılan cihazlar aracılığıyla oylandı ve ardından moderatörler aracılığıyla kritikleri yapıldı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52