Gümüşhane:
Sonbahar Çalışmaları Devam Ediyor
banner254

 SONBAHAR ZİRAİ MÜCADELE ÇALIŞMALARI

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip BİRŞEN yaptığı açıklamada; sebze ve meyve hasadının bittiği, ağaçların durgun döneme girdiği şu dönemde yapılacak zirai mücadelenin önemine değindi. Kültürel önlem olarak; meyve ağaçlarının tedavi edilmesi, hastalıklardan korunması, uzun ömürlü olmaları, verimli ve pazar değeri yüksek ürün elde edilebilmesi için, hastalıklı, kurumuş, yere dökülmüş meyve artıklarının mutlaka bahçelerden uzaklaştırılması ve imha edilmesi gerektiğini ifade etti. Meyve ağaçlarında, bilhassa kayısı, kiraz, vişne, erik, şeftali gibi sert çekirdekli meyvelerde birçok bakteriyel ve fungal hastalıklara karşı ilaçlı mücadele zamanının geldiğini açıkladı.

Sebze tarımı yapılan alanlarda da sonbaharda zirai mücadele yapılmasını öneren Edip BİRŞEN; gelecek yıl sebzedeki ürün kaybını önlemek amacıyla, hastalıklı sebze artıklarının imha edilmesi gerektiğine ve kışı toprakta geçiren böceklerle mücadele için derin toprak işlemesinin önemine dikkat çekti.

Bu dönemde meyve ağaçları için yapılması gereken ilaçlı mücadele ile ilgili detaylı bilgi almak üzere, üreticilerimizin İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiğini belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner277

banner219

banner278

banner171

eticaret
helikopter kiralama
deri ceket bayan

Gümüşhane Kültür Merkezinde ‘Çakırcalı...
Gümüşhane Kültür Merkezinde sahnelenen ‘Çakırcalı Efe’ gösterisi izleyiciler tarafından büyük...

Haberi Oku