banner333

banner309

Üstün: Türkiye’nin Her Anlamda Normalleşmeye İhtiyacı Var

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feramuz Üstün;” Hayatın her alanında normalleşmeye ihtiyaç olunan bir dönemde olunduğunu kaydeden Üstün, “Ekonomi, hukuk, adalet anlamında da normalleşmeye ihtiyacımız var” dedi.

Siyaset 06.06.2020, 15:57 06.06.2020, 16:04
Üstün: Türkiye’nin Her Anlamda Normalleşmeye İhtiyacı Var
banner400

Partisinin teşkilatlanma süreci için beraberinde Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcısı Hakan Kobal’la baba ocağı Gümüşhane’ye gelen Üstün, Gümüşhane İl Başkanı Yasin Uçan ve teşkilat mensuplarıyla birlikte basın toplantısı düzenledi.

Ramada Gümüşhane otelde düzenlenen toplantıda koronavirüs salgını sürecinin ardından teşkilatlanma için Anadolu’ya çıktıklarını belirterek, “Normalleşme süreci de başladı. İnsanlar biraz rahatladı. İnşallah insanlık ve ülke olarak en kısa sürede bu sıkıntıyı atlatırız” dedi.

Hayatın her alanında normalleşmeye ihtiyaç olunan bir dönemde olunduğunu kaydeden Üstün, “Ekonomi, hukuk, adalet anlamında da normalleşmeye ihtiyacımız var. Bugün içerisinde olduğumuz ekonomik kriz bir yönetim krizidir. İki yıl önce Türkiye’yi uçuracak diye getirilen ve toplum tarafından da o dönemde kabul edilen sistemde o gün 2,9 lira olan döviz 7 liraya çıktı, 80 milyar dolar olan faiz harcamalarımız 110 milyar dolara çıktı, enflasyon yüzde 6’dan 11-12’ye çıktı, milli gelirimiz 11 bin dolardan 9 bin dolara düştü” dedi.

Kendisinin AK Parti’nin kuruluşundan beri içinde olan, milletvekilliği yapmış birisi olduğunu hatırlatan Üstün, “Manen yıprandığımız 28 Şubat dönemi ve 2002 krizinden sonra siyaseten farklı görüşlerden insanlar elini taşın altına koyup AK Parti’de buluştu. Belli bir süre çok güzel işler yapılan bir dönem yaşadık. Artık her anlamda AK Parti’nin kuruluş döneminde hakaret edip, küfürler edenler şimdi partinin üst yönetimindeler. Bu milletin değerleriyle dalga geçen 28 Şubat’ın destekçisi olan Doğu Perinçek gibi yancı tipler 28 Şubat’ın devam ettiğini, kaldığı yerden devam edeceğini, yüzbinlerce insanın devletten nasıl kovulduğunu övünerek anlatıyor, cemaatlerin kökünün kazınacağını rahatlıkla söylüyor. Devlet hiçbir cemaati kendisine ortak etmemesi lazım. Ama bu işi mütedeyyin insanlarla mücadele, savaş haline getiren Doğu Perinçek gibi tiplere de alan bırakılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Herkese her türlü iftiranın çok rahatlıkla atıldığı bir dönem yaşıyoruz. Kime FETÖ’cü derseniz üzerine kalacak durumda. Ben FETÖ’cü değilim demenin kıymeti yok çünkü tüm FETÖ’cüler ben FETÖ’cü değilim diyor. İhanet kısmı denilen kısım bir şekilde işini hallederek dünyanın dört bir tarafına kaçarak sefasını sürüyor. Bize bile FETÖ’cü dediler” dedi.

Bu sıkışmışlıktan bu ülkeyi kurtaracağız”

Parti olarak yeni bir alternatif, yeni bir yol çizmek için yola çıktıklarını anlatan Üstün, “Bu sıkışmışlıktan bu ülkeyi kurtaracağız. Doğru olduğuna inandığımız şeyi söyleyeceğiz. Amacımız geçmişin kavgalarına takılıp kalmak değil. Geçmişin kavgalarından şuana kadar hiçbir netice elde eden olmadı. Biz geleceğe bakacağız. İnsanlarımızın, çocuklarımızın gelecekten umutla yaşadıkları, iftihar edecekleri bir ülke oluşturmaya çalışacağız. Bu millet için hizmet etmeye devam edeceğim” diye konuştu.

Yeni bir yola çıktık

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile niçin bir arada olduğunu da anlatan Üstün, “Fotoğraf çekilmek için yarışa giren birçok insan başbakanlıktan ayrıldığı gün selam vermez oldular. Beni Ahmet Davutoğlu ile yakınlaştıran o süreçtir. Başbakanlıktan ayrılmak zorunda olduğu süreçte Ahmet Davutoğlu ya kendini feda edecekti ya da memleketi. Gelinen süreçte kendi tabiri ile “Ya memleketten feda edeceğiz ya kendimizden” dedi ve başbakanlıktan çekildi. Sonraki süreçte de Ahmet Davutoğlu ile beraberdik. 17 ilde birlikte konferanslara katıldık. Belli bir süre sonra siyaset yapmamaya karar vermişti, o da ben de. O süreçten sonra kafa olarak inanmadığım bir yerde siyaset yapmak istemedim, aday da olmadım. Şimdi yeni bir yola çıktık. Var gücümüzle doğru bildiğimiz söylemeye devam edeceğiz. Şehirlerimizde hiç kimse kendisini ötekileştirilmiş hissetmesin. Fetöcülerin ve fetönün ortaklarının yurtdışına kaçırmış olduğu paralar var. Büyük sermayeler var. Onları devlet gereğini yapacak ve iktidara geldiğimiz zaman takip edeceğiz. O paralar bu memleketin paraları. Alt düzeyde hiç kimseyi ufak tefek ilişkilerinden dolayı ve özellikle devletin kontrolünde olan kurumlarla ilişkilerinden dolayı ötekileştirilmesine, dışlanmasına ve kimsesizliğe terkedilmesine müsaade etmeyeceğiz. Özellikle KHK ile beraat ettiği halde mağduriyetleri devam eden insanların yanında olacağız. Ama hiçbir hain rahat etmeyecek” şeklinde konuştu.

Böyle bir atmosferde yerel medyanın çok önemli olduğu gördüm”

Gençlerin siyasette dinamik bir yapı kuracaklarını ve çok başarılı olacaklarını dile getiren Üstün, “Yerel medyanın önemi ortaya çıktı. Ulusal medyanın bir güvenirliliği kalmadı. Ak Parti kurulduğu zaman medyanın yüzde 90’ı Recep Tayyip Erdoğan’a karşıydı. Milletin ferasetini, milletin ferasetini basınla engelleyemiyorsunuz. Onun dışında gençlerin özellikle kullandığı sosyal medya denen bir şey var. Böyle bir atmosferde yerel medyanın çok önemli olduğu gördüm” ifadelerini kullandı.

“Biz öncelikli olarak kendi başımıza seçime gitmek üzere teşkilatlanıyoruz”

Başkanlık sistemine karşı olduğunu deklare eden Üstün, “Seçimden seçime ihtiyaç olan partiler arası kurulan koalisyonlar artık sürekli hale geldi. Biz öncelikli olarak kendi başımıza seçime gitmek üzere teşkilatlanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Merkez ilçe ve il yönetimini tamamlamak üzereyiz”

Gelecek Partisi’nin kurucu İl Başkanı Yasin Uçan da yeni kurulan bir parti olduklarını belirterek, “Atamamız yeni gerçekleşti. Şu anda teşkilat çalışmalarımıza başladık. Merkez ilçe ve il yönetimini tamamlamak üzereyiz. İlçelerimizde de yapılanmaya başlayacağız. Yeni, genç ve dinamik bir ekiple adından da anlaşılacağı üzere Gelecek Partisi’ne gelecek olmaya karar verdik” dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52