banner275
10 Ağustos 2018 Cuma 23:25
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gümüşhane'de
banner305
banner331

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde 81 il içinde kendisine yüzde 77 ile en fazla oranda oy veren ikinci il olan Gümüşhane’ye teşekkür ziyareti gerçekleştirerek yapımı tamamlanan şehir geçişi çevre yolunun açılış törenine katıldı.

Belediye Başkanlığı önünde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 aylık hasretin ardından vefanın, dayanışmanın, milli iradenin ve rekorların şehri Gümüşhane'de olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Seçimlerdeki destekleri için Gümüşhanelilere şükranlarını sunan, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletin desteğine, duasına, iltifatına layık olmaya çalışacaklarını dile getiren Erdoğan, “Hiçbir anımızı boş geçirmeden bu millete hizmet etmeye devam edeceğiz. Yapılanları görüyorsunuz değil mi? Biz size hizmetkar olarak bu adımları attık. Buraya gelmeden önce Bayburt'a uğradık. Oradaki kardeşlerimize teşekkürlerimizi ifade ettik. Tıpkı Gümüşhane'de olduğu gibi Bayburt'ta da muhteşem bir coşku vardı. Orada da bu muhabbete, sevdaya şahit olduk. Nasipse yarın önce Ordu'ya geçeceğiz. Aslında sel felaketi sebebiyle Ordu'ya uğrayacağız. Ardından Rize'ye geçip hemşehrilerimizle hasbihal edeceğiz. İnşallah onlara destek ve teveccühleri için şükranlarımız sunacağız. Pazar günü de Trabzon'dayız. Kısacası bu hafta sonunu Doğu Karadeniz'de geçirmiş oluyoruz” dedi.

Gümüşhane'ye kuru bir teşekkür için gelmediklerini, bugün şehrin tüm Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesi için önemli bir yatırımının açılışını yapmaya geldiklerini dile getiren Erdoğan, toplam yatırım bedeli 1 milyar lira olan, bünyesinde 17 kilometre uzunluğunda 9 tünel, 13 köprü ve 4 viyadüğün olduğu Gümüşhane çevre yolunu vatandaşların hizmetine sunduklarını aktardı.

"Biz Ferhat'ız, siz Şirinsiniz. Biz dağları dele dele geliyoruz. Bunu belki birileri görmüyor ama siz şimdi burada dağları nasıl deldiğimizi gördünüz mü?" diyen ve alandakilerden "evet" cevabını alan Erdoğan, şunları kaydetti: “Bütün bunlar aşk işi aşk. Eğer aşıksanız olur, dertliyseniz olur. Biz dertliyiz bu millete aşığız aşık. Neymiş dövizmiş, neymiş kurmuş. Geçin o işi geçin. Aşığa Bağdat yakındır. İşte buraları aştık geliyoruz. Böylece daha önce tek yol olarak hizmet veren mevcut yoldaki transit trafiği şehir dışına alarak çift gidiş çift geliş şeklinde Gümüşhanemize kazandırıyoruz. Böylece transit trafiği ile ile şehir içi trafiğini birbirinde tamamen ayırıyor, şehir içindeki trafik yoğunluğunu da ortadan kaldırıyoruz. Çevre yolu ile Gümüşhane üzerinden doğu-batı ve kuzey-güney istikametinde seyahat eden vatandaşlarımıza da daha güvenli ve konforlu bir seyahat imkanı getiriyoruz” dedi.

Çevre yolunun hizmete girmesiyle tarihi İpek Yolu güzergâhının en önemli durak noktalarından Gümüşhane'nin cazibesinin artacağına inandığını aktaran Erdoğan, "Pestilleri biraz fazla hazırlayın. Sadece pestil için buraya gelen çok olacak. Artık buraya bir otel yetmez. Otellerin sayısını artırın" şeklinde konuştu.

Konuşmasında Türkiye’nin 24 Haziran’da sıradan bir genel seçim yaşamadığını hatırlatan Erdoğan, “Ülkemiz 24 Haziran seçimleri ile beraber aynı zamanda ne yaşadı? Bir yönetim sistemini değiştirdi. Parlamenter demokrasiden artık biz cumhurbaşkanlığı sistemine geçtik mi? Bununla inkılâbı bir değişim-dönüş yaşıyoruz. 9 Temmuz'daki yemin töreninin ardından hem yönetim mimarimizi oluşturduk, hem de kabinemizi belirledik. Ardından da bakan yardımcılarımızın ve bazı üst düzey görevlilerimizin atamalarını yaptık. İnce eledik. İnce eledik sık dokuduk. Çok titiz bir çalışma ile İnşallah bu süreci devam ettiriyoruz. Bir taraftan atalarımızı yaparken, diğer taraftan milletimize hizmet yolculuğumuzu kesintiye uğraması noktasında özen gösteriyoruz. Devletimizin kaybedecek vakti yok, tek bir anı yok, tek bir kuruşu dahi bu noktada asla israf edilemez. Hiçbir zorluk, hiçbir sıkıntı millete hizmet etmemenin bahanesi olamaz. Ana muhalefet partisi tüm enerjisini nereye harcıyor? Koltuğa. Partililer de genel merkezinin önünde getirmişler bir tane koltuk koymuşlar. Dertleri bu. Amma bizim öyle bir derdimiz var mı? Yok. Önümüzdeki haftanın sonunda biz de büyük kongremizi yapacağız ayın 4'ünde genel merkez kadın kollarımızın kongresi yaptık. Var mı bir sıkıntı? Şimdi de 18'inde genel merkezimizin kongresini yapıyoruz. Allah'ın izniyle hep birlikte o kongreyi tüm Türkiye, tüm dünya izleyecek. Niye? Biz dünya demokrasisinde örneğiz. Başka ülkelerde bunlar yok. İddialı konuşuyorum yok” diye konuştu.

“Birileri yaşadıkları onca hezimete rağmen, koltuklarını korumak için her türlü siyasi cambazlığa başvurabilir” diyen Erdoğan, “Birileri sandıkları kapanır kapanmaz makam kavgasına rant ve çıkar kavgasına tutuşabilir. Ama biz asla böyle bir hareket değiliz ve olamayız. Biz aldığımız bütün yüksek oy oranı rağmen gece rahat bir uyku çeken değil, tam tersine uykuları kaçan, yüklendiği emanetin ağırlığını her zerresinde, her hücresinde hisseden bir anlayışa sahibiz. Bizim için her makam millete hizmet için açılmış bir fırsat penceresidir. Zira biz millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Bu yola böyle devam ediyoruz. Bizim için her paye mesuliyettir, sorumluluktur, 81 milyonun emanetidir. Bunun için ‘Nasıl olsa Gümüşhane'de yüzde 77 oy aldık, nasıl olsa Türkiye'de yüzde 52,5 oy aldık’ asla rehavete kapılamayız. Yapmamız gereken çok şey var” ifadelerini kullandı.

Turist sayılarında rekora doğru koştuklarını belirten Erdoğan, “Az önce sayın Putin ile bir görüşmeme vardı ve maşallah bu sene Rusya’dan yoğun bir turist akını var. Ve öyle zannediyorum ki 6 milyon gibi bir turist her halde Rusya’dan gelecek. Aramızdaki bu ilişkiler bu itimatlar bizleri daha güçlü hale getiriyor. Turizm gelirimiz ilk 6 ayda bir önceki yıla göre yüzde 30’un üzerinde bir artış gösterdi. Karadeniz kaynıyor zaten şimdi” dedi. 

Konuşmasında yaylalara dikey mimari evler yapılmaması ricasını sürdüren Erdoğan “Şu yaylalara dikey mimari ile evler dikmeyin. Yazık ediyorsunuz yazık. Yatay mimari yatay, bizim geleneksel mimarimizi yapın. Onun tadı başkadır. Böyle 10 kat bina olmaz. Ercan kardeşim hele Gümüşhane’de hiç olmaz. Şöyle yatay mimari ile çok güzel bir mimari ve tam da Gümüşhane’ye yakışır. Bunları yapmamız lazım. Biliyorum Gümüşhane zor bir yer. Olduğu gibi burası hep kayalık. Ama burada da işi oturttun mu sağlam olur. Onun için buraya farklı bir mimari üslubu taşımamız lazım. Sayın Balta sen yer bilimlerini iyi bilirsin. Onun için de buralarda oturup bunları konuşmanız lazım. Bu tüneller açıldıktan sonra burası turist kaynayacak. Bunu inanarak söylüyorum. Şuanda heyecanlıyım. O turistlerin buraya geldiğini görüyorum. Aynı heyecanı sizlerin de taşıması lazım” uyarısında bulundu. 

 
Türkiye’nin büyüme rakamlarını paylaşan Erdoğan “Tutturmuşlar kur mur falan filan. Geçin bu işleri biz işimize bakalım işimize. Daha iyi olacak. Hiç üzülmeyin gereği neyse o olur. Haklarımızdan taviz vermeyiz. Adaletse gereği neyse onu yaparız. Özellikle döviz kuru üzerinden ülkemize yönelik gerçekleştirilen tüm saldırılara rağmen inşallah 2. çeyrekte de büyümeye devam edecek, 2018 senesini rekor bir büyüme rakamı ile tamamlayacağız. Hiç kimsenin bizi hedeflerimizden alıkoymasına, hedeflerimizle aramıza girmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Gümüşhane’ye son 16 yılda 10,5 katrilyonluk yatırım yaptıklarını vurgulayan Erdoğan, Zigana Tüneli’nin önümüzdeki yıl, Köse Havalimanı’nın ise 2020 yılında hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Erdoğan, Gümüşhane’ye son 16 yılda 14 baraj yaptıklarını da belirten Erdoğan “Gümüşhane adeta ülkemizin enerji deposu gibidir. Şehrimizin bu enerji potansiyelini ülke ekonomisine kazandırmak için barajlar inşa ettik” dedi.

Konuşmasında Hazreti Mevlana’dan alıntılar yapan Erdoğan, “Hazreti Mevlana iki şey çok mühimdir diyor. Birincisi okyanus gibi bol haysiyet. İkincisi elif gibi dim dik şahsiyet. Ecdat, eğri kılıcın doğru gölgesi olmaz diyor. Türk milleti olarak bizler asırlardır bu topraklarda varlığımızı işte bu şekilde koruduk. 1000 yıllık geçmişimizde ne haysiyetimizden ne de şahsiyetimizden taviz verdik. Dik durduk diklenmedik. Tehditler karşısında sinen pusan eğilip bükülenlerden olmadık. Milli onurumuzun çiğnenmesine, bizi biz kılan kadim değerlerimize el uzatılmasına hiçbir zaman müsaade etmedik. Hele hele bağımsızlığımıza kastedenlere asla müsaade etmedik. Devletimizin hasta adam olarak tanımlandığı bir dönemde, Çanakkale’de 10 binlerce şehit verdik ama hürriyetimizden taviz vermedik. Tüm yokluk ve yoksulluğumuza rağmen ya istiklal ya ölüm parolasıyla Kurtuluş zaferimizi kazandık. İstiklal marşımızın her mısrası bu milletin karakterinin iz düşümüdür. Gümüşhaneli kardeşlerime diyorum ki istikbalimiz için istiklal. Yastık altında doları, Eurosu olan varsa altınları olan varsa bunları bankalarda bozdurup  Türk lirasına çevirsinler. Bunlara gelin bir ders daha verelim. Bu dersi daha önce verdiniz ama şimdi bir daha verelim. Var olanlara söylüyorum. Herkeste olmayabilir. Olanlar var onu da biliyorum. Bende olanlara sesleniyorum” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, miting sırasında kendisini ön sıralardan izleyen Aleyna Paslı isimli genç kızın talebi üzerine yakasındaki Türk bayrağı rozetini çıkararak genç kıza verdi. Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanına kürsüye çıkan Paslı, rozetini aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elini öptü. Genç kızın elinde Türk bayrağıyla sahnede oldukça heyecanlı olduğu gözlendi. Programın sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a TFF 2. Lig, Beyaz Grup’ta mücadele eden Gümüşhanespor kulübünün başkanı Kurban Karagöz tarafından üzerinde "Recep Tayyip Erdoğan" yazılı Gümüşhane'nin plaka numarası olan 29 numaralı Gümüşhanespor forması hediye edildi.

Gümüşhane'nin adeta tüneller ve duble yollar, baraj ve göletler şehri haline geldiğini vurgulayan Gümüşhane Valisi Okay Memiş, şunları söyledi.  “Açılışını yaptığımız çevre yolu şehir geçişlerinde bile 5 adet büyük tünel bulunmaktadır. Aşılmaz, geçit vermez dağların arkasında yaşayan bizler, geçmişle mukayese edildiğinde hayal dahi nitelikte yatırımlar ve hizmetlerle buluşmanın mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz.” Yeni Zigana Tüneli inşaatında yarıya gelindiğinin altını çizen Sayın Valimiz, “Gümüşhane-Bayburt arasındaki 7,5 kilometrelik Vauk Tüneli ile Gümüşhane-Kelkit arasındaki 6,5 kilometre uzunluğundaki Pekün Tünelinin inşatları devam ediyor. Geçtiğimiz kasım ayında müjdesini verdiğiniz, haziran ayında da temeline attığımız Gümüşhane Bayburt Havalimanı yapımı hızla devam etmekte. 5 bin kişilik kapalı spor salonunun yapımına da başlandı." diye konuştu.

Gümüşhane'nin 2018 yılını turizm sektöründe de atılım yılı olarak gördüklerine dikkati çeken Vali Memiş şunları söyledi: “Başta tarihi Süleymaniye Mahallesi, Zigana Turizm Merkezi, Limni Gölü, örümcek ormanları, Karaca Mağarası, Torul Kalesi, Santa Harabeleri, Satala Antik Kenti, Tomara Şelalesi ve yaylaları olmak üzere hepsi ülkemizdeki diğer örneklerinden farklı olarak bugün dahi bakir doğa harikaları olan turizm destinasyonlarında yol, tesis ve peyzaj çalışmaları büyük oranda tamalandı.

Yapılan bütün bu yatırımlar ve hizmetler canlanan Gümüşhane ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacak, vatandaşlarımızın refah düzeninin ve yaşam konforunun artmasına vesile olacaktır. Bu hizmet sayesinde ilimizde yaşayan 200 bin ve gurbetteki yaklaşık 600 bin Gümüşhaneli hemşehrimiz geleceğe umutla bakmaktadır. Gümüşhane’ye yapılan hizmetlerin dünya ölçeğinde hizmetler olduğunu vurgulayan Sayın Valimiz, “Bu hizmetler sayesinde artık Gümüşhaneli vatandaşlarımız başka şehirlerde yaşayan insanlara, hatta gelişmiş ülkelerin standartlarına imrenmemektedir. Bizler biliyoruz ki bu hizmetler 'dünya beşten büyüktür söyleminizin bir tezahürüdür. Bu söylem, güçlü Türkiye'nin söylemidir. Bu söylem, 81 ilimizi, Gümüşhane'mizi dünya ölçeğinde hizmetlere kavuşturan söylemdir” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 11.08.2018 12:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner329

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 9.162 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın