banner333

banner309

Mil Diyanet-Sen’den Üç Aylar Ve Regaib Kandili Mesajı

Bu gece idrak edeceğimiz Regaib Kandili münasebetiyle Mil Diyanet-Sen Gümüşhane İl Başkanı Fatih Ağaç bir mesaj yayımladı.

Güncel 11.01.2024, 12:38
Mil Diyanet-Sen’den Üç Aylar Ve Regaib Kandili Mesajı
banner400

Ağaç, mesajında bu kutlu zaman dilimlerinin önemine dikkat çekerek “İslam dünyasında yaşanan üzücü olaylar bir kez daha gösteriyor ki İslam’ın barış ve rahmet mesajlarına bu gün her zamankinden daha çok muhtacız. Yüce Rabbimizin bizlere lütfettiği bu kutlu zaman dilimlerini kişisel ve toplumsal manada en güzel şekilde değerlendirmek gerekir” dedi.

 Mil Diyanet-Sen Gümüşhane İl Başkanı Ağaç mesajında şu ifadelere yer verdi:

Üç Aylar; birbiri ardına açılan rahmet ve mağfiret kapıları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayını içinde barındıran, Regaib kandiliyle başlayan, Miraç ve Berat’le devam eden, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesiyle zirveye ulaşan, Ramazan bayramıyla da maddî ve manevî alanda “Bayram”a dönüşen manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır.

Bu mübarek ayların manevi değerine Hz. Peygamber işaret etmiş ve şöyle buyurmuşlardır:


 “Recep Allah”ın ayı, şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır.”

“Ey Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.”

“Allah’ım! Bizleri Regâible Sana rağbet eden, Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren, Kadrini idrak ederek Ramazan’ın sonunda cenneti hak eden kullarından eyle!”

Üç aylar olarak bilinen kutlu zaman dilimi, manevi coşkuyu daha yoğun yaşayacağımız, günahlarla sarsılan ruh dünyamızı ve kalbimizi yeniden gözden geçirip imar edeceğimiz rahmet, mağfiret ve arınma mevsimidir.

Arzu, istek, emel, tutku anlamlarına gelen Regaib, bizlere rağbetlerimizin yalnızca Rabbimize yönelik olması gerektiğini hatırlatır. Yalnızca Rabbimize yönelmemizi, yalnızca O’na rağbet etmemiz gerektiğini hatırlatan bu mübarek gece aynı zamanda Ramazan ayına da hazırlıktır.

Savaşlarla, çatışmalarla büyük acılar çeken insanoğlu aynı zamanda ahlaki bir kriz döneminden geçmektedir. Tarihte selam ve eman yurdu olarak bilinen İslam coğrafyası, bugün, artık savaş, şiddet ve vahşetle anılmaktadır. Bugün Gazze ve Doğu Türkistan başta olmak üzere bir çok İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı sel olmuş durumda. İslam coğrafyasına bir umut olan ülkemiz üzerinde oynanan onca oyuna rağmen kendi sorunlarımızı aşmak kin ve düşmanlık yerine dostluk ve kardeşliği, ayrılık yerine birlik ve beraberliği güçlendirmek durumundayız. Bunun için affetmeyi, özür dilemeyi, hataları unutmayı, kötülüğü iyilikle savmayı, iyiliğin anahtarı kötülüğün kilidi olmayı nefislerimizden başlayarak toplumun tüm kesimlerinde daha fazla yaygınlaştırmaya ihtiyacımız var.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, gönül coğrafyamızın ve âlem-i İslâm’ın mübarek üç aylarını ve Regaib Kandillerini tebrik eder bu mübarek ayların güzel ikliminin gönüllerimizi itminana erdirmesini rahmet, mağfiret ve bereketinin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, onların hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını, yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:24
Güneş 06:47
Öğle 12:39
İkindi 15:48
Akşam 18:21
Yatsı 19:40