banner333

banner309

Yeni Zigana Tüneli açıldı

Türkiye ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 3. en uzun tüneli olan Gümüşhane-Trabzon karayolu üzerindeki asrın projelerden yeni Zigana Tüneli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Gümüşhane 03.05.2023, 09:16 05.05.2023, 09:19
banner400

Yapımına 17 Mart 2017 tarihinde başlanan ve o gün bugündür gece-gündüz devam eden çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni Zigana Tünelinde resmi açılış gerçekleştirildi.

“Karadeniz limanlarıyla ülkemizin güneyi arasında yeni bir soluk borusu açıyoruz”

Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Tarihi İpek Yolu güzergahındaki yeni Zigana Tünelinin açılışını Trabzon’da katıldığı mitingden telekonferans sistemiyle yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zigana Dağı'nı geçilmez olmaktan çıkartan yeni Zigana Tüneli, bölgemizin her alandaki kalkınmasının sembollerinden biri olacaktır. Yeni Zigana Tünelinin vakitten, akaryakıttan sağlayacağı faydaların yanında Karadeniz limanlarıyla ülkemizin güneyi arasında yeni bir soluk borusu açıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Masanın ömrü boyunca yaptığı bütün işlerin hepsini üst üste koyun sonra da onla, yüzle çarpın emin olun bir Zigana tüneli etmez”

Gümüşhane ile Trabzon arasındaki bu tünelle Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya oradan da İran ve Ortadoğu’ya yani tarihi İpekyolu’na bağladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tünelin tasarımı, projesi, inşası tamamen kendi mühendislerimize aittir. Zigana dağını geçilmez olmaktan çıkaran bu tünel, bölgemizin her alandaki kalkınmasının sembollerinden birisi olacaktır. Vakitten, akaryakıttan, karbon salınımından sağlayacağı faydalar yanında bu tünelle Karadeniz limanlarıyla ülkemizin güneyi arasında yeni bir soluk borusu açıyoruz. Karşımızdaki masanın ömrü boyunca yaptığı bütün işlerin hepsini üst üste koyun sonra da onla, yüzle çarpın emin olun bir Zigana tüneli etmez. Yaklaşık 8 milyar 150 milyon liralık yatırım olan tünelimizin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Tünelin yalnızca Gümüşhane tarafında kurulan platformda bu tarihi ana tanıklık etmek için viyadük, yol ve duvarların üzerini dolduran vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trabzon mitingini canlı olarak izledi.

Canlı yayında alanda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Enver İskurt ve Selim Dursun, Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Milletvekilleri Hacı Osman Akgül, Cihan Pektaş, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Bayramçavuş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu,  MHP il başkanı Mete Kaya, kamu kurum müdürleri, ilçe ve belde belediye başkanları, AK Parti Milletvekili adayları Av.Celalettin Köse, Ünal Yılmaz ve diğer protokol üyeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin ardından kurdeleyi keserek tüneli ulaşıma açtı.

Alanda Kürtün, Torul ve Köse ilçelerine doğalgaz getirilmesi için "Kömür ile cebimiz üşüyor doğalgaz ile yüreğimizi ısıt Cumhurbaşkanım" pankartıyla Kürtün ilçesindeki sınır sorununa atıfta bulunan "Reis sınırlar yerine Gümüşhane seninle", "Reis Kürtün seni seviyor, sınırlarını geri istiyor" yazılı dövizler açıldı.

Yeni Zigana Tüneli çift tüp olarak 2x14,5 kilometre uzunluğu ile Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayan önemli bir güzergah olacak. Sürücülerin korkusu rüyası olan Zigana Geçidi'nin keskin virajları ve rampaları Yeni Zigana Tüneli ortadan kaldırmış oldu.

Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 139 milyon TL tasarruf edilmesi hedeflenen dev proje ile mevcut yol 8 kilometre kısaltılmış olacak. 

Gümüşhane’nin Torul ilçesi Köstere köyü mevkisi ile Trabzon’un Maçka ilçesi Başarköy köyü arasında her biri 14,5 kilometre uzunluğunda inşa edilen çift tünelle karbon salımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek. 

Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. Tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek bin 212 metreye inecek. Elektromekanik imalatlarının yanında, asfalt, havalandırma ve ışıklandırma çalışmaları tamamlanan tünelin giriş ve çıkışlarına ise çevre düzenlemesi işlemleri yapıldı.

Özellikle kış aylarında yağışın ve karın yoğun olduğu geçitte keskin virajlar ve rampalar da bu projeyle ortadan kalkmış oldu. Dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemlerin de ortadan kalkacağı proje ile Doğu Anadolu’yu Doğu Karadeniz’e bağlayan en önemli geçitlerinden Zigana Dağı geçidinde yaklaşık 36 yıldır hizmet veren bin 702 metre uzunluğundaki Zigana Tüneli ise asrın projesi olarak nitelendirilen Yeni Zigana Tüneli ile sessizliğe bürünecek. 

Antik çağlardan beri ticaret yolları üzerindeki en önemli geçitlerden olan Zigana Dağı geçidinde 1987 yılında dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal tarafından hizmete açılan Zigana Tüneli özellikle kış aylarında sürücülere zor anlar yaşatıyordu.

Türkiye'de ilk kez uygulandı

Türkiye'de ilk defa karayolu tünellerinde yapılan dikey şaft yapıları ise Yeni Zigana Tüneli'nde uygulandı. Proje ile 3 istasyonun her birinde 1 temiz, 1 de kirli hava olmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaft yapısına yer verildi. Yeni teknikte donatılan tünelin yağmur ve rüzgardan etkilenmemesi için dikey olarak yüzeye çıkartılan sistem klima gibi çalışacak. Bu sistem sayesinde şaftın içerisine yağmur ve kar girmemiş olacak. Bu çalışmalar kapsamında Gümüşhane yönünden 2 nolu servis şaftı, 3 nolu havalandırma şaftı, Trabzon yönünden 1 nolu servis şaftı, 1 nolu havalandırma şaftı olmak üzere toplam 4 adet 880 metre şaft kazısı imalatı tamamlandı.

Karadeniz'i Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya bağlayan önemli geçitlerden 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı'nda bulunan Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise en uzun dördüncü çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tüneli, Yeni Zigana Tüneli’nin hizmete açılması ile tahtından inecek. 14,5 kilometre uzunluğu ile Zigana Tüneli, toplam uzunluğu 14.3 kilometre olan Ovit Tüneli'nin yerine Türkiye'nin ve Avrupa'nın en uzun karayolu tüneli olma unvanını alacak.

Zigana Tüneli'nin girişine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası

Türkiye ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise 3. en uzun tüneli olan Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerindeki Yeni Zigana Tüneli ile yıllardır sürücülerin korkulu rüyası olan Zigana Geçidi tarihe karışacak. Dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemlerin de ortadan kalkacağı Yeni Zigana Tüneli ile birlikte sürücülere konforlu, güvenli ve ekonomik bir ulaşım imkanı sağlanmış olacak. Dev projenin Trabzon ve Gümüşhane girişlerinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi ve imzası yer aldı.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:06
Güneş 05:37
Öğle 12:27
İkindi 16:10
Akşam 19:08
Yatsı 20:32