banner333

banner309

Vali Mayda'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Gümüşhane 06.03.2014, 11:13 06.03.2014, 11:16
Vali Mayda'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
banner400
 Mesaj şu şekilde;
 

            Toplumda aile ocağının temel taşı durumundaki kadınların, aile içindeki ve toplum yaşamındaki yerinin anlatılması ve karşılaştıkları sorunların doğru tespit edilerek, çözüm üretilmesi ve gerekli toplum bilincinin oluşturulması amacıyla, 8 Mart tarihi “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaktadır.

 Bütün insan hakları belgelerinde insanların onur ve haklarından söz ederken insanların eşit ve özgür doğdukları her insanın temel hak ve özgürlüklere hiçbir ayrım gözetmeksizin fırsat eşitliği çerçevesinde ve ayrımcılık kabul edilmeden ulaşılması gerektiği vurgulanır.  Fakat tarihsel sürece baktığımız zaman temel insan hakları belgelerinin insanlığın en iyi şekilde haklardan yararlanması vurgulandığı tarihlere bakarsak bizim 21. Yüzyılda hala kadınlara ait sorunları tartışıyor olmamız dünyanın bu hızlı ilerleyişi karsısında da son derece manidardır

  Bugün, dünyadaki ve ülkemizdeki birçok olumsuzluğun nedeni, kadının sosyal hayattaki gerçek yerini alamamasından kaynaklanmaktadır. Dünya’yı, bu olumsuzluklardan ve çıkmazlardan, ancak kadının ‘Anne sevgisi ve ince duygusu’ kurtarabilir. Çünkü çocuklarımızı, kadınlarımız ve anneler geleceğe hazırlamaktadır.

         Bu bilinç içerisinde ilimizde geçtiğimiz yıl Gümüşhane Kadın Konukevi Müdürlüğü açılmıştır ve halen aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Bu merkez kadına yönelik şiddetin her türüne izin verilmemesini kendisine şiar edinmiştir. İl Müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımız tarafından şiddet gören, barınma sorunu yaşayan, danışmanlığa ihtiyaç duyan kadınlarımıza yönelik hizmetlerimiz artarak devam etmektedir. Sosyal-ekonomik yoksunluk içinde olan kadınlarımıza, çocuklarına daha iyi bakabilmeleri için sosyal-ekonomik destek programı çerçevesinde ekonomik yardımlar yapılmaktadır. Alo 183 hattı ile sorun yaşayan kadınlarımıza danışma hizmeti verilmektedir.

       Toplumların yapısını güçlendirip, şekillendirerek aile birliğinin en önemli unsuru olan,  özverinin ve sevginin kaynağı kadınlarımıza sorunlarının çözüldüğü, sağlıklı bir yaşam diler, kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutlar, esenlikler dilerim.06.03.2014

 

                               Dr. Yusuf MAYDA

Gümüşhane Valisi

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52