banner333

banner309

Trabzonlu doğaseverler Pirahmet köyünde

Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği üye ve doğasever katılımcıların günübirlik doğa yürüyüşleri devam ediyor.

Gümüşhane 24.10.2018, 13:35
Trabzonlu doğaseverler Pirahmet köyünde
banner400

Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği üye ve doğasever katılımcıların günübirlik doğa yürüyüşleri devam ediyor. Doğaseverler bu hafta sonu rotalarını Gümüşhane’nin merkeze bağlı Pirahmet köyünde ki Pir Ahmet Türbesi ve Pirahmet köyü şenliklerinin yapıldığı Pelitlik Tepesi'ne çevirdi.

Sabah saatlerinde Trabzon’dan gelen grup, Gümüşhane’ye 12 kilometre mesafede bulunan Pirahmet köyüne hareket etti. Sonbahar mevsiminin renkleriyle, renk cümbüşüne dönen köyde önce Pir Ahmet Türbesini ziyaret ederek, köyün içinde yaptıkları yürüyüşten sonra ülkemizde “Gümüşhane Elması” olarak ismini övgüyle duyuran elma bahçelerini kaynağında gezerek incelemelerde bulundu.

Dernek üyeleri ve doğaseverler, yürüyüşlerinde köyün su kaynağının bulunduğu Pahargözü mevkiini ve devamında çam ormanları arasından ilerleyerek köyü ve çevreyi hakim bir tepeden gören Kale Boynu mevkiine ve devamında köy şenliklerinin yapıldığı bin 800 metre rakımlı Pelitlik Şenlik alanına vardı.

Gezi Sorumlusu Fuat Meydan, Dernek Başkan Yardımcısı Ahmet Aslan, doğa uzmanları ve doğaseverler çam ağaçları ile sarılı şenlik alanında gençlerin tutkulu oyunu “Çıkrık”, doğa ile bütünleşmiş “ağaç evleri” ve şenlik alanındaki salıncaklarda doğa ile bütünleşmenin mutluluğunu yaşayıp, bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedi.

Dernek Başkan Yardımcısı Ahmet Aslan Yürüyebilecek herkesin bölgede bulunan doğal güzellikleri görmesi gerektiğini belirterek, “Öncelikle Pahargözü ve Pelitlik şenlik alanlarındaki doğa ile uyumlu ahşap mekânları toplumun hizmetine sunan ve buradaki temizlikten dolayı Köy Muhtarı Nevzat Ayvaz ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle çevremizdeki bu doğal güzellikleri insanlarımıza tanıtmak, paylaşmak ve sağlıklı yaşam için bu tür doğa yürüyüşlerine katılmalarını öneriyorum” dedi.

Geziyi organize eden doğaseverlerden Fuat Meydan ise katılımcılara teşekkür ederek, “Şu anda sizler sadece doğanın muhteşemliğini yaşamıyorsunuz, sizler aynı zamanda Türkçemizin korunarak bugünlere gelmesinde çıkardığı fermanla en büyük katkıyı sağlayan Karamanoğlu Mehmet bey ve onun torunlarından olan ve aynı zamanda köyümüzün ismini taşıdığı Pir Ahmet Beyin köyündesiniz. Bu vesile ile de Pir Ahmet beyi saygı ve rahmetle anıyorum. Bu gezi ve yürüyüşümüzde Kağanlı Mahallesindeki Selçuklu hamam kalıntılarını, Kağanbeyleri Çeşmesi gibi tarihi değerleri sığdıramadık. Umarım bir dahaki sefere görme fırsatı buluruz” diyerek bütün katılımcılara teşekkür etti.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53