banner333

banner309

Dr.Pehlivan;"Vücut Isısını Dengede Tutabilmek İçin Bol Sıvı Alın."

DR. PEHLİVAN, “ HAVALARIN SOĞUMASI İLE BİRLİKTE YAĞLI VE ŞEKERLİ BESİNLERDEN UZAKTA DURMALIYIZ. VÜCUT ISISINI DENGEDE TUTABİLMEK İÇİN BOL SIVI ALMALIYIZ.”

Gümüşhane 04.02.2013, 08:40
Dr.Pehlivan;
banner400
 Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Pehlivan Kış mevsiminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, sağlığımızın korunması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Dr. Pehlivan, Kış aylarında genellikle meydana gelen beslenme alışkanlıklarının başında, daha yağlı yiyecekleri tüketmeye olan eğilimin arttığını ifade ederek, özellikle yağ tüketimine dikkat edilmeli, katı margarin ve tereyağından kaçınılmalı, aşırı yağlı etler tüketilmemelidir. Kış mevsiminde fiziksel aktivitenin az olması, gecelerin uzaması nedeni ile televizyon başında fazla zaman geçirilmesi ve besinlerin atıştırılması gibi nedenlerden dolayı vücut ağırlığında istenmeyen yönde değişiklikler olmakta yaz aylarında dikkat edilmeye başlanan kilo kontrolü, kış aylarında yerini ihmalkârlığa bırakmaktadır.  

Mevsimine uygun bol meyve ve sebze tüketilmesi önemli olduğunu vurgulayan Dr. Engin Pehlivan; Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma gibi meyvelerin tüketimi önemlidir. Kış aylarında özellikle çocukların sevdiği sebzeler azdır. Çocuklara pırasa, kereviz, ıspanak gibi kış sebzelerini zorlayıcı tavırlar ile yemek yemelerini sağlamak birçok anne için problemdir. Bu nedenle ısrar etmek yerine bu sebzeleri değişik şekillerde sunmak daha faydalı olacaktır. Çocukların meyveleri, posalı almaları sağlanmalı tüketim zorluğu yaşanması durumunda Gerek C vitamini ihtiyacının karşılanmasında gerekse de sıvı alımına katkı sağlaması açısından taze sıkılmış meyve sularının tükettirilmelidir.

Kışın ayrıca vücut ısısını dengede tutabilmek için bol sıvı alınmasının önemini dikkat çeken Dr. Pehlivan;  yeterli sıvı alımı vücutta oluşan zararlı öğeler atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında meyve suyu, ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edilmelidir. Dedi.

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52