banner333

banner309

Çevrepınar Göletinde Sona Doğru…

Çevrepınar Göletinin bu yıl içerisinde tamamlanıp, su tutulması hedefleniyor.

Gümüşhane 30.07.2021, 08:35
Çevrepınar Göletinde Sona Doğru…
banner400

DSİ Gümüşhane iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Gümüşhane ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Gümüşhane Şiran Çevrepınar Göletinde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çevrepınar Göletinin tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 2 010 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını’ söyledi.

Söz konusu iş kapsamında, Dolusavak, gölet ulaşım yolları, malzeme ocağı ulaşım yolları ve gövde sıyırma kazıları tamamlandığını belirten Genel Müdür Yıldız, “Söz konusu göletimizde % 70 fiziki gerçekleşmeye ulaştık. Gövde dolgumuz şuan % 40 seviyesindedir. Memba batardosu, enjeksiyon, ve dipsavak imalatlarımızı da tamamladık. Göletimizi yıl içerisinde tamamlayıp, su tutmayı hedefliyoruz” dedi.

Çevrepınar Göletinin tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1.500.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Temmuz 2024
İmsak 03:02
Güneş 04:55
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 20:00
Yatsı 21:45