banner333

banner309

Canlı sahaya indi

Gümüşhane’de 3 dönem üst üste MHP’den Belediye Başkanı olan 25.dönem Milletvekili Mustafa Canlı, 31 Mart’ta yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde İYİ Parti’nin adayı olarak Gümüşhane’ye geldi.

Gümüşhane 01.01.2019, 19:02
Canlı sahaya indi
banner400

Çorum’da ticari hayatına devam ederken İYİ Parti tarafından Gümüşhane Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Canlı, parti binasının önünde vatandaşlara seslendi.

“Uzun bir ara verdik”

Eşi Müzeyyen Canlı, çocukları ve annesi, Trabzon ve Bayburt teşkilatlarının da destek verdiği etkinlikte partililere seslenen Canlı, “Uzun bir ara verdik ama bu arada sizden hiç kopmadım. İlk seçildiğim yılın 9 Ocak tarihinde de görev yaptığım Çorum’dan gelirken hem Çorum hem Gümüşhane halkı bizi bağrına bastı. Biz de onların güvenini boşa çıkarmadığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Bugün de 1 Ocak 2019, yeni bir yıl yeni bir başlangıç. 31 Mart seçimlerinin de ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hak edenlerin, şehirleri yönetecek insanların, vizyon sahibi insanların seçilmesini ve toplumun da bunu değerlendirmesini diliyorum” dedi.

“Bu şehre hizmet eden tüm Belediye Başkanlarına teşekkür ediyorum”

Gümüşhane’yi geçmişte yöneten ve şuanki mevcut Belediye yönetimine de hizmetleri için teşekkür eden Canlı, hayatından kesitler aktardıktan sonra, kendisini yetiştiren öğretmenlerine de teşekkür ederek, “Bugüne kadar geldiğim görevlere hep toplumun talebi ve o toplum önderlerinin talepleri üzerine geldim. Bu noktada üzerimde katkısı olan kim varsa Allah onlardan razı olsun. Onları da mahcup etmediğimi düşünüyorum. 3 dönemlik Belediye Başkanlığım döneminde iyi hizmetler yaptığımızı düşünüyorum. İnsan faktörünü öne aldığımızı ve toplum önceliklerini değerlendirdiğimizi ve ekip arkadaşlarımızla beraber hizmet yaptığımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Önemli olan hoş bir sada bırakmak”

İYİ Parti’den milletvekili seçildiğini de hatırlatarak, “O gün bizi farklı şekilde eleştirenler, farklı yerlere oturtanlar bugün sanki o günler hiç olmamış gibi karşınıza geçip konuşuyorlar” değerlendirmesinde bulunan Canlı, “Önemli olan hoş bir sada bırakmak. Eğer insanların gönüllerinde bir yer edinebiliyorsak ne mutlu bize. Hatalarımız, yanlışlarımız da mutlak olmuştur. Görev yaptığım süre içerisinde hiç kimseye ön yargıyla davranmadığımı, o günün şartlarında doğru bildiğimi yaptığıma inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Karar verdikten sonra 1999’da ki o coşkuyu yaşadığım”
 
Adaylığı sürecinde birlikte hareket ettiği arkadaşlarının ısrarlı bir şekilde taleplerinin olduğunu belirterek, daha önce aday olmayacağını açıklamasına rağmen aday oluşunu açıklayan Canlı, şunları söyledi: “Bazı arkadaşlarımız telefonla aradı sordu ama aday değilim demiştim. Toplumda bir talep varsa, senin teşkilatın seni istiyorsa, toplumun değişik kesimleri seni arzu ediyorsa çok nazlanmanın da bir işe yaramadığını gördüm. Dolayısıyla bu arkadaşlarımız yalnız bırakmamak istedim. Karar verdikten sonra da 99’da ki o coşkuyu yaşadığımı özellikle belirtmek istiyorum. Mustafa Canlı karar verdi ama heyecanı yok. Hayır. Heyecanım 1999’dan belki daha fazla. Tecrübemiz var, bu şehri tanıyoruz. Şehrin insanlarını tanıyoruz. Sorunlarını ve önceliklerini biliyoruz. Geldiğimiz noktada benim bu topluma vefa borcum olduğunu düşünerek karar verdim ve sizinle beraber oldum ve sizinle beraber yürüyeceğim. Eğer Gümüşhane halkı bu süreçte bize desteğini esirgemez ve gerçekten bir yerel yönetici seçtiğini, Belediye Başkanı seçtiğini düşünüp olayı siyasi mülahazalardan uzak, birey bazına indirger desteğini verirse bu topluma hizmet etmek boynumuzun borcu olsun.”

“Belediye Başkanı hoşgörülü olmalı, toplumu kucaklamalı, 24 saat toplumun içinde olmalı”

Belediyecilik nedir, bir Belediye Başkanında bulunması gerekenlerin “Belediye Başkanı hoşgörülü olmalı, insan sevgisi üst düzeyde olmalı, toplumu kucaklamalı, özverili olmalı, 24 saat toplumun içinde olmalı, vizyon sahibi olmalı, eleştiriye açık olmalı, kaynak üretmeli, toplumla barışık olmalı, STK ve toplumun değişik kesimleriyle, bu ülkeyi yöneten siyasi iradeyle barışık olmalı, dinmeli, egosu yüksek olmamalı, yalan söylememeli” ifadeleriyle açıklayan Canlı, “Herşeyin en iyisini ben yapıyorum, ben biliyorum, benden başka bilen olmaz dememeli, eleştiriye açık olmalı, eleştirilerden de maksimum düzeyde yararlanmalı. Bugün en temel sorun kaynak. Kaynak üretmeden hiçbirşey yapamazsınız. Belediye’nin rutin gelirleri var. Eğer kaynak ve tüketim ilişkisini dengeleyemezseniz tıkanır kalırsınız. Bu çok önemli. Ben Belediye Başkanlığım süresi içerisinde iktidar partisinin tüm yönetim kadrosuyla belki de kendi mensuplarının göstermediği duyarlılığı gösteren ve onlarla işbirliği içerisinde olan bir kardeşinizdim. Oradan içeri girdikten sonra ona oy vermeyen hatta hakkında olumsuz düşünen insanları bile kucaklamalı, o Belediye’ye geldiğinde bir sıcak yuvaya geldiğini düşünmeli, olumsuz düşüncelerle gelmeli, olumlu düşüncelerle çıkmalı. Bir Belediye Başkanı ve ekibi bu şekilde olmalı” dedi.

Mevcut belediyeye ‘iyi yönetilmiyor’ eleştirisi

Mevcut Belediye’nin iyi yönetilemediğini savunan Canlı, “Bu toplum mevcut belediyemizin yapısını iyi görüyorsa, iyi yönetildiğini düşünüyorsa zaten tercihini ondan yana kullanacak. Ama bugün Belediye’nin iyi yönetilmediğini düşünüyoruz. Bizim 20 milyon lira borcumuz olduğu zaman bunu orada burada söyleyenler bugün 100-150 milyondan bahsediyorlar. Bunu da bilmiyoruz. İşçilere ikramiyesini veremeyen, iş yaptığı müteahhitlerin parasını ödeyemeyen, haciz kıskacıyla karşı karşıya kalan, almış olduğu krediyi de 5 yıl sonra ödeyecek olan bir belediye. Allah seçilecek Belediye Başkanına güç, kuvvet versin. Belediyenin ekonomik yapısı çok çok kötü. Bu Belediyemizin bir avantajı vardı. Maliye Bakanının Bayburt’lu olması nedeniyle buraya özel kaynakları oldu. Ama bu kaynakların çok sağlıklı kullanıldığını düşünmüyorum. Bu şehrin en temel sorunlarından birisi otopark. Biz birinci otoparkın ikinci kısmını ihale yapmıştık, yer teslimi yapmıştık. O seçim heyecanında kazma vuramamıştım. O ikinci etabın otoparkı kaydırıldı, eski stadın oraya yapıldı. Otopark ¬burada mı, orada mı öncelikliydi. Toplumumuz çok sorgulamıyor, eleştirmiyor. Bir toplum yöneticisini ne kadar sorgularsa, ne kadar yöneticisini eleştirirse emin olun o toplum ve o yönetim o oranda başarılı olur. Şeffaf olacağız, sizinle dün olduğu gibi bugün de iç içe olacağız, insanı baz alacağız, insanın siyasi tercihlerine bakmayacağız, o kapıdan içeri girdiği zaman makul mantıklı bir önerisi varsa onu değerlendireceğiz, öğrenci ve STK’ların fikirlerine saygı duyup onları dinleyeceğiz, birlikte üreteceğiz, birlikte yapacağız, şehrin sosyal ve kültürel yönden gelişmesini sağlayacağız, şehrin sorunlarına öncelik vereceğiz, hayal dünyasında koşmayacağız, şehrin ekonomik olarak kalkınması için tüm dinamikleri ayağa kaldıracağız, belediye gelirlerini artırıp israfı azaltmamız lazım, sizinle güleceğiz, sizinle ağlayacağız. Dün olduğu gibi bugün de toplumun içerisinde olacağız” diye konuştu.

“Bu yarış beka sorunu değil”

Seçimlerin nitelikli bir yarış olması temennisinde bulunan Canlı, “Bu yarış beka sorunu falan değil. Sonuçta kente Belediye Başkanı, Şehr-ül Emin seçiyoruz. Dolayısıyla bu şehri iyi yönetecek, kim daha vasıflıysa onun projelerinin konuşulduğu ve tartışıldığı bir yarış halinde olsun. Böyle olursa kazanan hem kent hem halk olur. Bu yarışın sağlıklı yürümesi en büyük arzumuz. Halkın tercihine şapka çıkaracağız. Halk kimden yana tercihini kullanırsa o tercih bizim başımızın tacıdır. Öyle bir süreç yaşayacağız ki yezid gibi kazanmaktansa Hz. Hüseyin gibi kaybetmeyi tercih eden bir anlayış içerisinde olacağız. 31 Mart’a kadar kapı kapı gezeceğiz, insanların gönüllerine gireceğiz, onlara kendimizi anlatacağız ve başaracağız” ifadelerini kullandı.

“Onu unutulmaz yapan ve tekrar aday olmasına vesile olan bu hasletlerdir”

İYİ Parti İl Başkanı Ali Ateş ise Gümüşhane gibi küçük ve insanlarının tamamının birbirini tanıdığı yerlerde Belediye Başkanlığının sadece resmi bir görev olmadığını, Belediye Başkanının yaşayanların kardeşi, evladı, abisi, babası, dertlinin dermanı, garibana fakire çare olmak zorunda olduğunu belirterek, “Mustafa Canlı görev yaptığı süre içerisinde bu hasletleri yerine getirmiş ve hemşehrilerimiz arasında hiçbir zaman siyasi ayrım gözetmemiştir. Onu unutulmaz yapan ve tekrar aday olmasına vesile olan bu hasletlerdir. Bu seçimde görev süresince de kendisinden aynı şeyleri bekleyeceğiz. Bizlerde bu süreçte rakiplerimiz için öfke dili, kin, nefret, karalama dili asla kullanmayacağız. Yarışacağımız tüm adaylar Gümüşhane’de yetişmiş, memleketimizin has evlatlarıdır. Ülkemizde son yıllarda hüküm süren kin ve nefret söylemlerini bizden hiç kimse beklemesin. Seçim süresince hiçbir aday için belden aşağı vurmayacağız, hakaret etmeyeceğiz, karalama üslubu kullanmayacağız. Bunları yapan ve yaptıranları da siz değerli hemşehrilerimizle paylaşacağız. Biz sevgi ve dostluk dilini kullanacağız. Memleketimiz için yapacağımız doğru işleri konuşacağız. Her şeyin para olmadığını sevenlerimize ve halkımıza anlatacağız. Gönül adamı Mustafa Canlı’nın arkasında 31 Mart akşamına kadar dimdik ve sorunsuz bir şekilde duracağız” diye konuştu.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51