banner333

banner309

Gümüşhane Üniversitesi’nde COST Etkinliği Gerçekleşti

Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Enver Akaryalı’nın, Karadeniz Teknik Üniversitesi TTM ile iş birliği kapsamında düzenlediği COST- European Cooperation in Science and Technology (Bilim ve Teknolojide Avrupa İş birliği) aksiyonları hakkında bilgilendirme etkinliği çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Gümüşhane Üniversitesi 03.01.2022, 09:02 05.01.2022, 15:37
Gümüşhane Üniversitesi’nde COST Etkinliği Gerçekleşti
banner400

Moderatörlüğünü Üniversitemiz TTO Proje Destek Merkezi Modül Sorumlusu Prof. Dr. Nafiz Maden’in gerçekleştirdiği programa Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Dokuz ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Oktay Yıldız katıldı. Program hakkında kısa bilgiler veren Prof. Dr. Maden şu noktalara dikkat çekti: “Bilgi ve teknolojinin geliştirilmesini desteklemek, araştırmacıların ulusal ve uluslararası proje destek fonlarından yararlanmasını sağlamak, bu formlarla ilgili araştırmacıları bilgilendirmek, eğitimler vermek, bu formlardan yararlanan araştırmacı sayısını ve yararlanılan fon sayısını arttırmak, üniversite sanayi iş birliğini arttırmak, katma değeri yüksek projeler geliştirmek, fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasını sağlamak, iş birliği oluşturmak ve etkin bir teknoloji transfer ofisi stratejisi geliştirmek amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi ile iş birliği kapsamında bu etkinliği gerçekleştiriyoruz.”COST kuruluşunun önemli bir fırsat olduğuna değinen Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Dokuz, Türk araştırmacıların bilim alanlarındaki uzman araştırmacılar ile uluslararası platformda bir araya gelmelerini ve ülkemize önemli bir getirisi olacak uluslararası projelere katılım sağlayacak konsorsiyumlara ulaşması açısından yapılan etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Programa konuşmacı olarak katılım sağlayan KTÜ, TTM Müdürü Prof. Dr. Oktay Yıldız ise “Horizon projelerine gereken ilginin sağlanması açısından araştırmacılarımızın gerekli network ağına sahip olması gerektiğinin önemini vurguladı. AB ülkeleri de bu network ağına ulaşılmasında en uygun yolun COST aksiyonlarına katılım sağlamak olduğunu dile getirdi. Ülkemiz adına kendi çalışma alanı ile ilgili bir aksiyona katılan araştırmacılarımız konsorsiyum toplantılarına katılarak AB’nin en iyi ve en uzman araştırmacılarıyla bir araya gelme olanağına kavuşuyorlar. COST aksiyonlarının yarına yapılmış bir yatırımdır” diyerek, etkinliğin tüm araştırmacılara faydalı olması yönündeki temennileriyle konuşmasını sonlandırdı.

Programın devamında Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nde görevli Öğr. Gör. Serhat Ünver tarafından COST European Cooperation in Science and Technology başlıklı sunum gerçekleştirildi. Öğr. Gör. Serhat ÜNVER sunumunda; COST aksiyonlarına katılım kazanımlarına, katılım yöntemlerine ve COST aksiyonlarının desteklerine yer verdi. Etkinlik, soru cevap bölümü ile sona erdi.Çevrim içi etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Etkinliğin içeriğinden de açıklandığı gibi COST, ülkemizin de kurucu üyesi olduğu ve Avrupa çapında alanlarında uzman bilim insanlarının çalıştıkları alan özelinde uluslararası bilimsel ağlarda bir araya getirmeyi amaçlayan bir kuruluştur. Türkiye’ye ciddi getirileri olacak uluslararası projelere katılım sağlayacak konsorsiyumlara ulaşmaları açısından COST’un son derece önemli fırsatlar sunduğu da görülmektedir. Araştırmacılarımız bu sayede ulusal araştırmalarını, uluslararası alana taşımayı ve bu alandaki uzman araştırmacılarla ortak çalışmayı da elde etmektedirler. Ulusal ve uluslararası iş birlikleriyle topluma yararlı projeler üretme vizyonuyla hareket eden Üniversitemizde de bu alandaki iş birliklerine hız verildi. Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi TTM ile iş birliği kapsamında düzenlenen COST aksiyonları hakkında bilgilendirme etkinliğinin tüm araştırmacılarımıza hayırlı olmasını diler, emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:27
Akşam 20:03
Yatsı 21:52