Gümüşhane:
FORBES dergisinin yayınladığı rapor Gümüşhane gerçeğini gözler önüne serdi
banner254
 FORBES dergisinin yaptığı araştırmada 94 başlıkta veri seti hazırlandı. 4 ana kategoriden oluşan veri setinde; Beşeri sermaye ve Yaşanabilirlik, Marka becerisi ve yenilikçilik, Ticaret becerisi ve üretim potansiyeli ve Erişilebilirlilik kategorileri yer aldı.

Derginin verilerinde Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan iller arasında Gümüşhane yüzde 37.47’lik oranla son sırada yer alırken; Giresun yüzde 43, Ordu yüzde 44, Artvin yüzde 47, Trabzon ise yüzde 53 ile birinci sırada yer aldı.

Yine TÜİK tarafından 2016’nın ilk aylarında açıklanana 2015 değerlendirmesine göre Gümüşhane Yaşanabilir Şehirler kategorisinde ortalamanın altında yer bulurken sadece güvenlikte 3. sırayı alarak Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden biri olmuştu.

TÜİK verilerine göre Güvenlikte 3, Eğitimde 36, Sağlıkta 40, Konutta 47, Altyapı ve sosyal yaşamda 51, Çevrede 56, Sivil katılımda 72. olurken tüm illerde yaşanabilirlilik kategorisinde ise ancak 50. sırada yer almıştı.

Özellikle ekonomi, sağlık, güvenlik ve yaşanabilirlik kriterlerine göre Gümüşhane; 2009’da 41, 2011’de 39, 2014’de 30, 2015’de 34. olarak bölge illerindeki kıyaslamaya göre hiçbir ili geçemezken hep ya sonuncu, ya da sadece bir ili geçerek sondan bir üst sırada yer alabildi.

Gümüşhane’nin en yaşanabilir şehir kriterinde bölge illerine göre daima son sırada yer alıyor olması şehrimizin uzun süredir istenilen düzeyde kalkınamadığını ortaya koyuyor. Türkiye’nin son yıllarda göstermiş olduğu gelişim göz önünde bulundurulduğunda, Gümüşhane’nin bölge illeri ile arasındaki makas farkını kapatması beklenirken, sonuçlar bu farkın azalmadığını aksine arttığını gösteriyor.

Kaynak: gumuskoza.com.tr

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner277

banner219

banner278

banner171

eticaret
helikopter kiralama
deri ceket bayan

Gümüşhane Belediyesi, hayvan bakımına çözüm...
Gümüşhane’de uzun zamandır gündemde olan Şehir Merkezi’nde hayvan bakımı konusuna Gümüşhane Belediyesi...

Haberi Oku