banner333

banner309

Kızıl Şahin Doğaya Salındı

Yaşam 15.08.2022, 08:58 17.08.2022, 08:32
Kızıl Şahin Doğaya Salındı
banner400

Gümüşhane Merkez ilçe sınırları içerisinde vatandaşlar tarafından bulunarak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne getirilen ‘Kızıl Şahin’ tedavilerinin tamamlanmasının ardından, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Günay Çakır’ın katılımıyla doğaya salındı.

‘Kızıl Şahin’in yaklaşık iki hafta süren tedavisinin ardından doğal yaşam fonksiyonlarının tekrar oluşumunun sağlandığını belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın, vatandaşların doğada bitkin, yaralı ve/veya tehdit altında olduğunu düşündükleri yaban hayvanlarını Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine ulaştırmalarının, böyle bir imkana sahip olmamaları halinde ise telefonla ilgili ekipleri bilgilendirmelerinin, doğal yaşamın devamının sağlanması için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, ‘Kızıl Şahin’in neslinin tükenmekte oluşuna dikkat çektiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından doğal yaşam alanında yaralı ve bitkin bir halde bulunarak tedavi altına alınan ve bugün itibariyle iyileşme sürecini tamamlayarak ait olduğu doğaya dönecek olan ‘Kızıl Şahin’, nesli tükenme tehdidi altında olan bir kuş türü. Doğanın korunması için kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız elbette var. Fakat vatandaş olarak bizlere de bu anlamda görev düştüğünün bilincinde olmamız gerekiyor. Benzer durumlar karşısında vatandaşlarımızın üzerine düşen görev, ilgili kurumları haberdar ederek doğanın korunmasına katkı sağlamaktadır.  Bu düşüncelerle başta Gümüşhane İl Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın olmak üzere, bu süreçte büyük emek veren tüm personele emekleri için teşekkür ediyorum.”

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52