İktisadi anlamda “verimlilik”girdilerin çıktılara oranının matematiksel ifadesidir.  

,       Genelde ise,”Verimlilik”,insanların ihtiyaçlarını karşılayan kaynakların etkinliğinin ölçüsüdür diye tanımlanmaktadır. Nedir bu kaynaklar.? Biyolojik. Fizyolojik, Sosyal, beşeri , maddi –manevi.iş hayatını   ve her türlü hizmet alanını  kaynak olarak saymak mümkün.  

         Hizmet  kaynaklarını  etkin kılacak olan   kuşkusuz çalışanların performansı dır . Ama gel gör ki hiçte öyle olmuyor.  

          Geçtiğimiz hafta sonu yurt dışından gelen cüz-i bir nakiti her zaman aldığımız TC. Devlet Bankasına gittiğimizde, anlayamadığımız bir sistemden söz edilerek ödenemeyeceği bildirildi. Kim bilir belkide dövizleri yoktu!:: Bir iki daha devlet -özel banka  dolaştık olmadı. Ve edindiğimiz  bilgi doğrultusunda neticede bizim emektar PTT gişesi önünde kendimizi bulduk.Namı Osmanlıya kadar dayanan  PTT miz de işimiz zor olmadı.  Kolayca halledildi. Yolculandık.. 

     O an, benzer böylesi durumlar acaba  kamu hizmeti veren diğer kurumlarda da  yaşanıyor mu? Dedim kendi kendime . Ve asıl verimliliği düşüren   geç gelip, erken giden memurlar dedi –kodusu geldi aklıma. Ne varki? Devletin işini yapan memurlardır. O ‘nları zan altında bırakmak ,örselemek doğru olmaz, yakışmaz da. Doğru olan: Personelin  psikolojik gücünü  harekete geçirerek , hizmet kaynaklarından beklenen verimin alınmasıdır. Diyerek kendimizce kısa bir yorum yapmayı yeğledik.,   . 

    . Verimin azda olsa düşme ihtimaline  karşı veya düşmesi halinde Merkezi Hükümet ve mahalli idareler, mülki idare amirleri, uyarıcı emirler yayınlayarak duruma müdahale ederler.  Böyle bir durum var mı?Yok mu? Bilinmez ama,  Cumhur Başkanlığının  Konuya ilişkin  2018/13 genelgesinin son paragrafı şöyle: 

      …  Bu itibarla; kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurularda, talebin sonuçlandırılması başka bir idari makamın görev alanında kalsa dahi, başvurular anında incelenerek takip edilecek, talebin ilk başvuru yerinde neticelendirilmesine özen gösterilecek, başvuru sahibine yapılan işlemler hakkında gecikmeksizin nihai ve kesin bilgi verilecek, başvuruların süratli ve doğru sonuçlandırılması amacıyla gerekli tüm tedbirler alınacaktır. 

            Emir açık ve net. İşlemi sonlandırmada kaçış yok. Benim konum değil diyerek işten sıyrılmakta yok..Yurttaş olarak beklediğimiz: 

            Tanzimattan sonra sıkça kullanılan KAHT-I  RİCAL tabirinin ,( ilgili Makale miz geçen sayılarda mevcuttur)deyiminin tekrar gündeme taşınmamasıdır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner333

banner343

banner309

 
Haber 29 Gazetesi
Herkese Açık grup · 10.000 üye
Gruba Katıl
Haber29.NET Facebook Grubumuza Katılın