banner333

banner309

Zigana’da Kayak Sezonu Açıldı

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki 2 bin 100 metre rakımlı Zigana dağında bulunan Gümüşkayak Kayak Tesislerinde 2017-2018 kayak sezonu başladı.

Torul 12.12.2017, 18:10
Zigana’da Kayak Sezonu Açıldı
banner400

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki 2 bin 100 metre rakımlı Zigana dağında bulunan Gümüşkayak Kayak Tesislerinde 2017-2018 kayak sezonu başladı.


Hafta içi gerçekleşen kar yağışının ardından bölgede kar kalınlığı bir metreye yaklaşırken, pistlerin ezilmesiyle birlikte sezonun ilk kayak faaliyetleri de başladı.


Başta Gümüşhane ve Trabzon olmak üzere bölge illerinden Zigana’ya insanlar akın ederken, Arap turistlerde karlı Zigana gününün tadını çıkarmak ve kar motoruna binmek için Zigana’nın yolunu tuttu.


Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından başlatılan kayak kursuna katılan öğrencileri ziyaret eden Vali Okay Memiş, burada kar motorunu da kendisi sürdü. Kar motoruyla kısa bir tur atan vali, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 2017-2018 kayak sezonunu resmen açtıklarını belirterek, tüm Karadeniz bölgesinde yaşayan vatandaşlara hayırlı olması temennisinde bulundu.


Zigana Kayak Merkezi’nin bölgedeki tek kayak merkezi olma özelliği taşıdığını kaydeden vali, “Burada otelimiz, bungalov evlerimiz ve kayak pistimiz Karadeniz bölgesinde yaşayan kayak severlere hizmet veriyor. Bütün hemşehrilerimizi davet ediyoruz. Pistimiz çok uzun bir pist değil ama yine de kayak severler açısından, görselliği, doğal güzelliği itibariyle görülmeye değer bir güzellik arz ediyor. Bu yıl çok daha çeşitli programlar düzenleyeceğiz. Adeta bir festival havasında sezonun tamamlanmasını hedefliyoruz. Öğrencilerimizle, çocuklarımızla birlikte burası cıvıl cıvıl olacak hergün. Çok güzel programlar düzenleyeceğiz Zigana dağında” dedi.


Zigana’nın 2 bin 200 metre rakıma sahip olduğunu ve Türkiye’de kuzu etini en lezzetli şekilde yiyeceğiniz bölgelerden birisi olduğunu kaydeden vali Okay Memiş, şunları söyledi: “Biz bu bölgede bir sokak sağlıklaştırması çalışmasına başladık. Burası adeta Avrupadaki emsallerinden ayırt edilemeyecek kadar güzel hale getireceğiz. Hemşehrilerimiz adeta büyülenecekler. Devamında Limni Gölümüz var. Bu yıl yaklaşık 100 bin turist ağırladık. Çığ projesinin uygulanmasının ardından seneye kışın Limni Gölünü de kullanacağız ve burası da çok önemli bir destinasyon olacak.” dedi.


Kayak pistinin metrelerce altından dünyanın en uzun ikinci tünelinin geçtiğini ve 2019 yılı sonunda açılacağını kaydeden vali, “14,5 kilometre, toplamda 29 kilometre ile Gümüşhane’nin plakasını da simgeleyecek. Dünyanın en uzun ikinci, Avrupa’nın en uzun tüneli Zigana dağının altından geçiyor. Bu da bizim için çok önemli bir proje. 2019 yılı sonunda faaliyete geçecek. Zigana dağı tamamen turistik amaçlı kullanılacak. Tarihi İpek yolu güzergahından vatandaşlarımız aşılamaz olan bu zirveyi geçecekler. Bu da bizim için çok önemli bir zenginlik” diye konuştu.


Bu yıl Gümüşhane’de 300 bin turist ağırladıklarını ve önümüzdeki günlerde TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy’u Gümüşhane’de ağırlayarak turizme yönelik bir çalıştay düzenleyeceklerini dile getiren vali, “5 yıldızlı otelimiz açıldı. 2018 yılında turizm açısından daha güçlü bir Gümüşhane var. Bunu bütün hemşehrilerimiz somut olarak da görecekler. Bölge insanına, bütün vatandaşlarımıza Türkiye’nin en güzel doğalarından birisine sahip olan Zigana dağına davet ediyorum. Burada en iyi şekilde ağırlanacaklarından hiç kuşkuları olmasın” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 02:48
Güneş 04:46
Öğle 12:30
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:53