banner333

banner309

Şiran YBO Yangın Tatbikatı Nefes Kesti

Şiran Yatılı Bölge Ortaokulu’nda Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası kapsamında tahliye, yangın söndürme, arama ve kurtarma ile ilk yardım tatbikatı yapıldı.

Şiran 09.03.2016, 09:05 09.03.2016, 09:06
Şiran YBO Yangın Tatbikatı Nefes Kesti
banner400

Şiran Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürlüğü tarafından gerçeği aratmayan deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. "Sivil Savunma Günü" ve 1-7 Mart "Deprem Haftası" kapsamında Tahliye, Yangın Söndürme, Arama ve Kurtarma ile İlk Yardım tatbikatı yapıldı. Tatbikata, Şiran Belediye İtfaiye Amirliği araçları ve ekipleri ve Zabıta personeli ile okul müdürü, müdür yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler ve okulumuz personeli katıldı.


Senaryo gereği yapılan ihbarı değerlendiren Şiran Belediye itfaiye ekipleri, okul  söndürme, koruma, kurtarma ve ilk yardım, Sivil Savunma Kulübü Danışman öğretmeni Dilek Dil ve Kulüp öğrencileri olay yerine geldi. Tatbikatta, çıkan yangın itfaiye ekipleri ve okul ekipleri tarafından müdahale edilerek söndürüldü. Daha sonra Şiran Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürlüğü binası boşaltıldı. Binanın üst katında mahsur kalan yaralılar ve çalışanlar, itfaiye ekipleri ve Okul Kurtarma ekipleri tarafından dışarı çıkartıldı. Dışarı çıkarılan yaralılara, ilk müdahale okulumuz İlk yardım ekiplerince yapılarak, yaralıların hastaneye nakilleri sağlandı.


Şiran Belediye İtfaiye Amirliği ile Şiran Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürlüğünce ortaklaşa gerçekleştirilen tatbikatta gerçeği aratmayan sahneler yaşandı.


Şiran Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Mustafa Tuğ, Okulumuzun temel eğitim prensiplerinden olan yaşayarak öğrenme modeline uygun olarak 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle halkın ve öğrencilerimizin bilinçlenmesi açısından tahliye ve kurtarma tatbikatı yaptıklarını belirterek, "Her yıl olduğu gibi bu yılda Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası kapsamında okulumuzda bilgilendirme ve farkındalık adına çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinlikler kapsamında bugün de Yangın Söndürme, Tahliye, Arama Kurtarma ve İlk Yardım tatbikatımızı yaptık. Amacımız bir nebze de olsa farkındalık yaratmak, toplumu depreme, Yangın ve doğal afetlere hazır hale getirebilmek, herhangi bir afet olayı olduğu zaman insanların ne yapmaları gerektiğini uygulamalı olarak göstermek ve öğretmektir." dedi.


Tuğ, Bu Tatbikatımızın gerçekleştirilmesinde gerek itfaiye araçları ve personelini göndererek bize yardımcı olan Şiran Belediye Başkanımız Sayın Yavuz Altıparmak’a ve Şiran Belediye Başkanlığı İtfaiye Amiri Hikmet Nazlı’ya, Zabıta Amiri Mutlu Yücel ve Zabıta Personeline, çok kısa sürede okulumuza ulaşarak yangının söndürülmesine ve kurtarma ekiplerimize yardım eden ve her zaman göreve hazır olduklarını bize bir kez daha gösteren varlıkları ile her zaman gurur duyduğumuz tüm İtfaiye çalışanlarına, okulumuz Sivil Savunma Kulübü danışman öğretmeni Dilek Dil ile kulüp öğrencilerimize, senaryo gereği tatbikatta aktif görev alan öğrencilerimize ,okulumuz  Söndürme, Koruma, Kurtarma ve İlk Yardım ekiplerine ayrı ayrı teşekkür ediyor, Ülkemizi ve okulumuzu her türlü doğal afetlerden korumasını Yüce Allah’tan niyaz ederim. Dedi. 

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51