banner333

banner309

Kürtün Kar Altında

-İL ÖZEL İDARESİ VE 112 EKİBİNİN 77 YAŞINDAKİ YAŞLI KADINA ULAŞMAK İÇİN ZORLU MÜCADELESİ -KÜRTÜN KAR ALTINDA -ÖZEL İDAREDEN VATANDAŞLARA ASILSIZ İHBAR UYARISI

Kürtün 13.12.2013, 16:37 13.12.2013, 16:38
Kürtün Kar Altında
banner400

 Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde 3 gün boyunca etkili olan ve yer yer yüksekliği 1,5 metreyi bulan kar kalınlığı hem vatandaşlara, hem ambulanslara, hem de yol açan ekiplere zor anlar yaşatıyor.

 

İlçeye bağlı Kırgeriş köyünde yüksek tansiyon, şeker ve kısmi felçli bir hastaya müdahale etmeye giden 112 Acil Servis ambulansı İl Özel İdaresine bağlı ekiplerin zorlu çalışmalarıyla köye ulaştı.

 

Köyde 77 yaşında felçli bir hasta olduğu bilgisini alan 112 Acil Servis ekibine bağlı bir ambulans, köye gitmek için bir gün önce açılan yolun gece yağan karla kapanması sonucu yolda kaldı.

 

İl Özel İdaresi ekiplerine bilgi verilmesinin ardından incelemelerde bulunmak ve sorunları yerinde görmek için ilçeye gelen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan,  beraberinde İl Genel Meclisi Üyesi Mesut Şen, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erhan Bölükbaş, Destek Hizmetleri Müdürü Hasbi Yılmaz Şahinöz, Kürtün İlçe Özel İdare Müdürü Mahir Küçük ve Kürtün Özel İdare Bakımevi Sorumlusu Mehmet Arslan’la birlikte greyder ve ambulansın ardından köye gitti.

 

Yoğun kar yağışının yaşandığı bölgede kalınlığı yer yer 70 santimetreye ulaşan kar nedeniyle köye zor ulaşan ekipte bulunan ambulans, zaman zaman spin atarak patinaj yaptı.

 

Zorlu bir seyahatin ardından Orta Mahallede ki 77 yaşındaki yüksek tansiyon, şeker hastası ve kısmi felçli Ayşe Düzgün’ün evine ulaşan ekipler, hastaya ilk müdahalesini yaptıktan sonra Kürtün Devlet Hastanesine götürdü.

 

KÜRTÜN’E MERKEZ’DEN ARAÇ TAKVİYESİ

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, yaşlı kadının ambulansa bindirilip güvenli bir şekilde yola çıkmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada bölgedeki kar kalınlığının 70 santimetre civarında olduğunu, yağışın da devam ettiğini belirterek, “Özel İdare olarak İl merkezinden Kürtün ilçemize araç takviyesi yaptık. Duruma göre takviye araç sayısını yeniden değerlendireceğiz. Yağışın devam etmesi nedeniyle sadece acil vakalara müdahale edeceğiz.” dedi.

 

“ASILSIZ İHBARLAR İÇİN YASAL İŞLEMLERİ BAŞLATACAĞIZ”

 

İlçenin tamamında etkili olan yağışa karşın sınırlı sayıda ekiple mücadele ettiklerini ve bu noktada kendilerini en çok zorlayan konulardan birisinin de asılsız ihbarlar olduğunu dile getiren Akdoğan, “Yağış sırasında ilçemizde sınırlı sayıdaki ekiplerimiz mevcut. Ekiplerimizi aciliyet durumuna göre çalıştırırken bazen asılsız ihbarlar da gelebiliyor. Bu ihbarlar çalışmalarımızı, hastaları veya bu durumdaki acil vakalara erken ulaşmamızı engelliyor. Bu konuda vatandaşlarımızı buradan uyarıyoruz. Mümkün mertebe acil vakaları bize doğru bir şekilde bildirsin. İdare olarak asılsız ihbarlar için gerekli yasal işlemleri de başlatacağız.” diye konuştu.

 

“1,5 METRE KAR OLAN YER VAR, KÜRTÜN’DE BİR AFET YAŞANIYOR”

 

Kürtün İl Genel Meclisi üyesi Mesut Şen ise ilçede 1,5 metreyi bulan kar kalınlığı olan köyler olduğunu belirterek, “Üçtaş ve Günyüzü köylerimizin olduğu yerlerde 1 metreden fazla kar kalınlığı var. Burada greyder, kepçe ve diğer iş makineleri ile karla mücadele yapıyoruz. Çok zor şartlar altında hizmet vererek vatandaşın yolunu açıyoruz. Akşam açıyoruz, sabah kalkıyoruz ki 50 santimetre daha kar yağmış. Şuana kadar 34 köyümüzde ancak 12-13 tanesini açabildik. Yağışın ardından ilçemize makine ve personel desteği sağlayan Gümüşhane İl Özel İdaremiz ve Sayın Genel Sekreterimiz Ekrem Akdoğan beye teşekkür ediyoruz. Gece gündüz çalışıyoruz. En kısa zamanda bitirmeye çalışacağız. Kürtün’de bir afet yaşanıyor. Maddi ve manevi destek bekliyoruz. Bu afet nedeniyle Bakanlığımızdan akaryakıt ödeneği talebinde bulunacağız. İnşallah ekonomik olarak bize yardımcı olurlar. ” dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52