banner333

banner309

Unutulmaya Yüz Tutmuş Gümüşhane El Sanatları Canlandırılıyor

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezinde “ El Sanatları Kursu” açıldı.

Kültür Sanat 16.04.2014, 22:36 16.04.2014, 22:40
Unutulmaya Yüz Tutmuş Gümüşhane El Sanatları Canlandırılıyor
banner400
Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezinde “ El Sanatları Kursu” açıldı.


Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel YALÇIN yaptığı açıklamada;

Kurs; 20.01.2014 tarihinden bu yana 1 (bir) usta öğretici ve 20 (yirmi) kursiyerle günde 5 (beş) saat süreyle devam etmektedir. Kurs faaliyetleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün iş birliği ve ortaklığında sürmektedir.         
                                                
 Güzel Sanatlar alanında çalışmalar yapmak, yaptırmak, gerekirse bu alanda ildeki çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği yapmak, faaliyetlerde bulunmak Müdürlüğümüzün çalışma mevzuatı içerisinde yer almaktadır.
 
Çeşitli medeniyetlerin ve kültürlerin gelişme ve geçit yeri olan Anadolu’da el sanatlarının çok eski bir geçmişi vardır. Burada pek çok çeşitleri yapılan sanatlarda, zevkin, renk anlayışının geçmişe olan bağlılığını görmekteyiz. Bu çalışmalar bir anlamda göz nurunun, ince zevkin, uzun sabrın, gönüllerde yatan düşüncelerin, düşlerin sanat olarak ortaya dökülmesidir. Ancak, diğer taraftan da günümüzde her şeyin makineleştiğini, tekniğin ilerlediğini, ince zevklerin yok olmaya doğru gittiğini, el sanatlarına olan rağbetin her geçen gün daha da azaldığını görmekteyiz. 
 
Bu nedenle; Yaygın Kültürel Eğitim Faaliyetleri kapsamında; Geleneksel el sanatlarını tanıtarak unutulmasını önlemek, yeni eleman ve ustalar yetiştirerek bu değerleri korumak ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla bu kursu düzenledik. Bundan sonrada bu tür faaliyetlerimiz devam edecektir.
 
dedi.

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:27
Akşam 20:03
Yatsı 21:52