banner333

banner309

Nabi Üçüncüoğlu, Şeref Akdik ve Kamil Akdik Tanıtılacak

Gümüşhane İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, “Gümüşhane Değerlerini Tanıyor Projesi” kapsamında Gümüşhaneli kültür-sanat adamlarından Şair Nabi Üçüncüoğlu, Ressam Şeref Akdik ve Hattat Kamil Akdik için tanıtım programı düzenleneceğini söyledi.

Kültür Sanat 07.02.2014, 00:17 07.02.2014, 00:19
Nabi Üçüncüoğlu, Şeref Akdik ve Kamil Akdik Tanıtılacak
banner400


Yalçın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 10 Şubat Pazartesi günü saat 18.30’da Gümüşhane Kültür Merkezinde düzenlenecek programı Kültür Sanat Kulübüyle birlikte yaptıklarını belirterek, kültüre ve sanata ilgi duyan tüm Gümüşhanelileri programa davet etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak 2007 yılında hazırladıkları ve 2007-2008 yıllarında kısıtlı imkanlarla uyguladıkları proje çerçevesinde Gümüşhaneli kültür sanat insanlarından, Şair ve yazarlardan Nurettin Özdemir, Hışır Osman (Osman Nebioğlu), Dilaver Cebeci, Şinasi Özdenoğlu, Sabahattin Kömürcüoğlu ve Tacettin Şimşek’i misafir ederek Gümüşhanelilerle buluşturduklarını hatırlatan Yalçın, projenin amacını şöyle açıkladı: “Gümüşhaneli kültür-sanat insanlarımız hem ulusal, hem de uluslar arası alanda tanınır, pek çok eserleri bilinir ve okunurken Gümüşhaneli insanımızın önemli bir kısmı bu kültür, sanat insanlarımızı yeterince tanımamakta idi. Kurum olarak bir taraftan kültürel bir faaliyette bulunmak isterken, diğer yandan yine kurumsal bir görev olarak insanımızı kitap okumaya teşvik etmek, kültür seviyesini yükseltmek, kültürel etkinliklere ortak olma algısını vermek üzere ilk adımı atmak, bir kıvılcım yakmak istemiştik. Bu nedenle, bizim için, her Gümüşhaneli için bir değer olarak gördüğümüz, Gümüşhane’nin bağrından çıkan bu önemli fikir adamlarını ve sanat insanlarını halkımızın karşısına çıkardık, insanımızla buluşturduk.  “Gümüşhane Değerlerini Tanıyor” projesini hazırladık ve uyguladık.”

Uygulanan proje ile bir taraftan şehrin sosyal ve kültürel hayatına katkı sağladıklarını, bir taraftan da kültüre ve sanata duyarlı bir topluluğun oluşmaya başladığını gördüklerini dile getiren Yalçın, “Çünkü Projenin tamamlandığı 2008 yılından bu güne kadar toplumun çeşitli kesimleri ve kamuoyundan projenin devam etmesi yönünde talepler ve mesajlar aldık. Hem proje devam ederken, hem de proje bittikten sonra bu güne kadar bu konuda hemşehrilerimizin yoğun ilgisiyle karşılaştık.” dedi.

Vali Dr. Yusuf Mayda’nın talimatıyla 2013 yılında yeniden hazırlanan proje için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) kaynaklarından 34 bin liralık ödenek temin ettiklerini kaydeden Yalçın, proje ortağı Kültür Sanat Kulübü ile birlikte yaptıkları programa herkesi davet etti.


Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (2)
ysadık 10 yıl önce
tanıtım hangi yönlerini kapsıyacak? polıtık.kültürel.ekonomik güşhaneye olağanüstü hizmet mi? hangisi diye sorgulanıyor?
N MUTLU 10 yıl önce
suya sabuna dokunmayan bunlari rahatsiz etmeyen .i̇şleri̇ne geleni̇ tanitma ve i̇haleyi̇ i̇le para götürme yönü i̇le ...
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50