banner333

banner309

DOKA Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi Eylem Planı Çalıştayı Gerçekleştirildi

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından düzenlenen Gümüşhane Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi Eylem Planı Çalıştayı, Gümüşhane Valimiz Okay Memiş’in başkanlığında gerçekleştirildi.

İş Dünyası 30.12.2016, 08:59 30.12.2016, 14:06
DOKA Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi Eylem Planı Çalıştayı Gerçekleştirildi
banner400

DSİ Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Ercan Çimen, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Küçük, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali İsmail Daldaban, yatırımcı özel sektör temsilcileri, kurum müdürleri ve DOKA yetkilileri katıldı.

Toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Gümüşhane’nin kalkınmasında üç önemli sektörün madencilik, turizm ve tarım ile hayvancılık olduğunu ve bu üç sektörün hepsinin birbirinden önemli ve vazgeçilmez sektörler olduğunu kaydeden Sayın Valimiz, “Madencilik önemli bir istihdam kaynağı ve ilimizin kurulduğu vadi yüzlerce yıldır madencilik faaliyetlerinin sürdüğü bölge. Tarım ve hayvancılık konusu da bizim için çok önemli. Arazi toplulaştırmasıyla ilgili dosyaları Bakanlığa gönderiyoruz. Devam eden 29 gölet inşaatıyla birlikte biz de arazi toplulaştırmayı bitirmiş olacağız. Böylelikle Kelkit havzasında profesyonel tarıma geçeceğiz, tarım ve hayvancılığın bölgede gelişmesini sağlayacağız. Pestil-kömeyle ilgili tebliğin yapılmasını Bakanlıktan istedik. Bunun takipçisi olacağız. Pazar payımızda da artış bekliyoruz inşallah ihracatla birlikte.” dedi.

2017 yılının turizmde atılım yılı olacağını belirten Sayın Valimiz, “Süleymaniye’ye Belediye Başkanımızla birlikte ofisimizi taşıdık. Haftanın bir günü oradayız. Süleymaniye’de butik otel veya restoran tarzı bir yer açacağız. Belediyenin orada restore ettirdiği konak restoran olacak. Türkiye’de 3 önemli yerden birisi Süleymaniye. Mardin, Hatay ve Süleymaniye. Neden? Çünkü, Süleymaniye Mahallesi’ndeki caminin mihrabında 2 adet davut yıldızı var. Bu davut yıldızı, Türk-İslam kültürünün en önemli figürlerinden birisi. Davut yıldızı birden fazla kültürlerin barış içinde bir arada yaşadığı yerlerde kullanılan bir figür. Bu Süleymaniye’deki camide var. Çünkü, Müslüman Türkler, Hristiyan Rum ve Ermeniler bir arada yaşadı. Kilise ve cami yan yana Süleymaniye’de.” dedi.

Sayın Valimizin konuşmasının ardından DOKA Gümüşhane Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Serkan Atabaş tarafından yapılan Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi Eylem Planı sunumu sonrası bütün katılımcıların söz aldığı çalıştaya, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasıyla devam edildi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51