banner333

banner309

Akçay: Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Hattı En Doğru Ve Güzergahtır

GTSO Başkanı Akçay: Erzincan-Gümüşhane-Trabzon ve devam edecek demiryolu hattı en doğru ve güzergahtır.

İş Dünyası 22.10.2019, 08:53
Akçay: Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Hattı En Doğru Ve Güzergahtır
banner400

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinin ihale edilmesi ve kamuoyunda dile getirilen farklı güzergah söylemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunda dile getirilen farklı güzergah söylemlerinin kabul edilemez olduğunu belirten GTSO Başkanı İsmail Akçay, ‘Değerli Rize Ticaret ve Sanayi Odası(RTSO) Başkanımız Şaban Aziz Karamehmetoğlu’nun Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi hakkında yapmış olduğu açıklamaları üzüntü ile karşıladım.

RTSO Başkanımız açıklamasında kendisinin Rize Milliyetçisi olduğunu vurgulayarak, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesinin yanlış bir hat olduğunu, doğrusunun ise Rize güzergahında yapılacak bir hat olduğunu bölgenin nüfus oranları üzerinden savunuyor.

Ulaşımda karayolundan başka alternatifi olmayan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon güzergahının, deniz yolu, havayolu, karayolu gibi zengin ulaşım yolları olan bölge ile nüfus üzerinden mukayese edilmesi doğru değildir.

Bu yalnız biz düşüncesini benimseyen dar kapsamlı etnosentik nasyonalizm görüşüdür. Ülke ve toplumsal menfaatler düşünüldüğünde yeri de yoktur.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her zaman ülke olarak daha güçlü ve daha zenginleşmemizin yolunun ihracattan geçtiğini vurguluyor.

Bugün Gümüşhane’de yıllık 100 Milyon Dolar’lık önemli bir ihracat potansiyelimiz var. Kısa ve orta vadede bunun katları olabilecek ihracatımızın en önemli ve tek alternatifi de demir yolu ağı ve ulaşımıdır. Şuan proje ihalesi aşamasında Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projesi hattı aynı zamanda geçmişten beri farklı tarihsel dönemlerde dahi önemli bir ticaret güzergahı olarak kullanılmış ve bu hattı kullanan tüm medeniyet ve devletlere önemli kazanımlar sunmuştur.

Biz sadece ili ile değil ülkesi ile zengin olmak istiyoruz. Hem bölgesel hem de ülkemizin yüksek menfaatleri için geçmişten beri farklı tarihsel dönemlerde dahi önemli bir ticaret güzergahı olarak kullanılan bu bölgeye yapılacak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon ve devam edecek demiryolu hattı en doğru ve güzergahtır ’’ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52