banner333

banner309

Eticaret

04.01.2022, 12:00

İnsan (Her Yerde) İnsan

Yıl 1990, Türkiye’de terörün zirve yaptığı, Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapmanın hayli zor olduğu yıllar. Şiranlı öğretmen Mesut İç müfettişlik sınavını kazanmış, tayini Mardin Kızıltepe’ye çıkmıştır. Babası oğlunu oraya göndermek istemez ve istifa edip öğretmenliğe devam etmesini ister. Mesut babasına hitaben,

  • Baba çok borcumuz var, onu ödemem lazım. Gidip birkaç yıl çalışsam iyi olacak.
  • Hayır oğlum gidemezsin, senin ne kadar borcun varsa ben ödeyeceğim git istifanı ver gel.

Mesut İç istifa dilekçesini cebine koyarak Mardin’e gitmek için yola çıkar. Yolda otobüste yanına oturan kişi sohbet açmak için sorar;

  • Nerelisiniz delikanlı?
  • Gümüşhaneliyim.
  • Hayırdır , Mardin’e ne iş için gidiyorsunuz?
  • Orda askerlik arkadaşım varda onu görüp geleceğim.

Mesut terör korkusundan öğretmen olduğunu gizlese de adam durumu anlar;

  • Bak evlat senin halın hareketin, oturman kalkmandan belli; sen devlet memurusun. Korkma benden sana zarar gelmez sen gerçeği çekinmeden söyle bakalım Mardin’e ne için gidiyorsun?

Mesut adamın samimiyetine güvenerek durumu ayrıntılarıyla izah edince;

  • Bak Mesut Öğretmenim benim hatırım için istifanı gider gitmez verme, üç gün sonra verirsin olur mu? Bu üç günde şöyle sana etrafı gezdiririm sonra dönersin.

Mesut teklifi kabul eder. Otobüsten inince adamın oğulları terminale babasını karşılamaya gelmiştir. Mesut’u da eve buyur ettiklerinde;

  • Sağ olun ben öğretmen evinden yer ayırttım orda kalacağım, der.

Adam ve oğulları ısrarla Mesut Öğretmeni evlerine davet ederler. Ve sonuçta Mesut daveti geri çevirmeyerek eve gider. Evde hane halkı özellikle delikanlılar öğretmene ikramda kusur etmemek için yarışırlar. Misafirlerini rahat ettirmek için ellerinden geleni yapmaktan geri kalmazlar. Yatma vakti tek bir odaya yatak sererler ama bu sıradan bir yatak değildir. Tam 30 cm kalınlığında bir döşek ve ve sırma işlemeli bir yorgandan oluşmaktadır. Misafirler için özel hazırlanan ve sadece misafire serilen bu yataktan Anadolu'nun her evinde olduğu gibi burda da vardır ancak döşek kalınlığı Mesut Öğretmeni hayrete düşürmüştür.

Sabah kahvaltı yapıldıktan sonra adam Mesut Öğretmeni etrafı gezdirmeye çıkarır. Yanından bir an bile ayrılmaz. Mesut ikinci gün Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek ordaki çalışanlarla tanışır. Sonrasında tekrar ev sahibiyle şehri dolaşırlar. Aradan üç geçmiştir Mesut hocanın adama verdiği süre dolmuş istifasını vererek bir an önce Şiran’a dönmesi gerekmektedir. Ancak Mesut Öğretmen istifa dilekçesini vermez. Cebinden çıkararak ev sahibinin gözü önünde yırtıp atarak uzun yıllar Mardin’de görev yaptıktan sonra tayinle Bayburt’a gelir.

Mesut Hoca o günden sonra kendisine bu iyiliği yapan Mardinli Turgut amcayla irtibatını hiç kesmeden aile dostluğunu devam ettirir.

Doğu- Batı- Kuzey– Güney; nere olursa olsun, insan her yerde insan

Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Namaz Vakti 09 Ağustos 2022
İmsak 03:41
Güneş 05:20
Öğle 12:33
İkindi 16:24
Akşam 19:36
Yatsı 21:08