banner333

banner309

İstanbul’da Gümüşhane rüzgarı esti

Gurbet 29.10.2019, 18:36
İstanbul’da Gümüşhane rüzgarı esti
banner400

İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu’nun (GÜDEF) organize ettiği 8. Gümüşhane Günleri, bu sene İstanbul Yenikapı’da 24/27 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiği ifade edilen ve 4 gün bir maraton gibi yoğun geçen etkinlik sıkıntısız bir şekilde sona erdi.

Etkinlik günleri 24 Ekim Perşembe günü Gümüşhane Belediyesinin folklor ekibinin gösterisi ile başlamıştı. Gümüşhane’den Valilik, Gümüşhane Belediyesi, Gümüşhane Belediyeler, üniversitesi, İlçe ve belde Belediyeleri, Gümüşhanespor, Doğa Koruma ve Milli Parklar, İl Tarım ve Orman, Halk Eğitim Müdürlükleri ile Dölek köyü derneği kültür çadırında stant açarken, 50’ye yakın esnaf ise yöresel ürünler ve yiyecek çadırlarında stant açtı. 

Bu sene tanıtım günleri Çay TV’den her gün 7 saat canlı yayınla tüm Türkiye ve dünyaya ulaştırılmış oldu. Kültür çadırındaki tüm stantlarda canlı yayın yapılarak Gümüşhane’nin kültürü ve belediye ve müdürlüklerin çalışmaları etkinliğe gelemeyen insanlara ulaştırılmış oldu. Ulusal kanallarında yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği 8. Gümüşhane tanıtım günleri TRT, Show, KanalD vb. gibi 14 ulusal kanalın ana haber bülteninde haber oldu. Her gün Kelkit ve Köse stantlarında kuru fasulye ikramı yapılırken katılan vatandaşların yoğun talebiyle karşılaşmış oldu. 

Yöresel stant Perşembe gününden itibaren adeta doldu doldu boşaldı. Gümüşhane’nin pestili, kömesi, ballısı, muskası, sarması, göbek elması, balı, marmelatı, kuşburnu suyu, kızılcık suyu, Sironu, tereyağı, peyniri, Şiran ve Kelkit döneri, Çömleği (Gudu) büyük ilgi gördü. Esnafla yapılan görüşmelerde Gümüşhane günlerinde ilk defa aşırı talep dolayısıyla malzeme yetiştirmekte güçlük yaşadıklarını istediklerinden daha iyi bir satış yaptıklarını ilettiler. 

Cuma günü açılış sonrasında protokol ziyaretleri de devam etti. Cuma günü akşam etkinliğe katılan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin yaptığı konuşmada “Açılışa Kocaeli’nde bir cenazeye katıldığım için yetişemedim. Etkinlik alanını gezdim. Kusursuz bir etkinlik düzenleyen memleketimizi hakkıyla tanıtmaya çalışan başta GÜDEF Genel Başkanı Vahit Olgun olmak üzere tüm yönetimini tebrik ediyorum” dedi.  

Cumartesi günü ise Akparti Milletvekili ve TBMM idari amiri Hasan Turan, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, Akparti İstanbul İl başkanı Bayram Şenocak, İYİ Parti İl başkanı Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Gümüşhane eski belediye başkanı ve İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Canlı, Gümüşhane eski valisi Enver Salihoğlu, AK Parti Şişli İlçe başkanı Ö. Fuat Günday, Amasya Dernekler Federasyonu Genel Başkan vekili Turan Sayar, Ordu Federasyonu Genel Sekreteri Sezer Turan, Sinop Federasyonu Genel Başkan yardımcıları, Sultanbeyli belediye başkan yardımcısı Erkan Dinç, Eyüpsultan Belediye başkan yardımcıları İsmail Uysal, Muhammet Çakır ziyaret etti ve Çay TV’den Gümüşhane ve tanıtım günleri ile ilgili görüşlerini aktardılar. 

Kültür çadırındaki tüm stantlarda kültürümüzün tüm dünyaya tanıtılması için canlı yayın yapıldı. Başta Vali Kamuran Taşbilek olmak üzere Rektör H. İbrahim Zeybek, Gümüşhane’den gelen İl, İlçe, Belde tüm Belediye başkanları canlı yayına katılarak görüşlerini tüm dünya ile paylaştılar. 

Pazar günü Gümüşhanespor teknik direktörü Fatih Akyel, Gümüşhanespor standına gelerek forma alan vatandaşların aldığı formaları imzalayarak fotoğraf çektirdi. Fatih Akyel bu sıkıntılı süreçte tüm Gümüşhanelileri kulübümüze destek vermeye davet ediyorum dedi.  

Perşembe gününden itibaren sahnenin boş kalmadığı etkinlikte Gümüşhaneli 20 sanatçı görev aldı. Gümüşhaneli sanatçı Selahattin Tanış’ın 3 gün önce damarlarına stent taktırmasına rağmen oğluyla birlikte sahne alması büyük takdir topladı. Ayrıca Cuma günü akşam tanınmış halk müziği sanatçısı Özcan Türe, Cumartesi akşam Koliva grubu, Pazar akşam ise ulusal sanatçı ve halk müziğinin büyük seslerinden Orhan Hakalmaz sahne aldı. Sahnede Horon ve halay hiç eksik olmadığı program dolu dolu geçti.

Program sonunda yönetim kurulu üyeleriyle Çay TV’ye canlı yayına çıkan GÜDEF Genel Başkanı Vahit Olgun, “Arkadaşlarımızın kurduğu sistemle yapılan hesaplamalara göre etkinliğimize yaklaşık iki milyon ziyaretçi gelmiş oldu.  GÜDEF olarak 8. Tanıtım günleriyle çıta biraz daha yükseltmiş olduk. Ayrıca etkinliğin tüm dünyada izlenmesi için her gün yaklaşık 7 saat canlı olarak etkinliğimizi yayınladık. Dağların avucundaki bu şehrin İstanbul’a, Yenikapı’ya damga vurması bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bu etkinliğin tanıtımlarını yaparken gelen kazanacak, gelmeyen çok şey kaybedecek demiştim. Gerçekten de şu dört günlük süreçte gördük ki gelen misafirlerimiz Gümüşhane’yi yaşadı. Hiçbir sıkıntı yaşanmadan programımızın nihayete ermiş olmasından dolayı mutluyuz. İnşaallah bu ekip daha güzel programlar icra edecektir. Bu etkinlik alanını bizlere tahsis eden İBB Belediye başkanı ve ekibine, bizleri yalnız bırakmayan milletvekili, belediye başkan ve yardımcılarına, Sivil toplum kuruluşları yetkililerine, Gümüşhane’den gelen başta valimiz olmak üzere belediye başkanlarımıza ve kurum yetkililerine, esnaflarımıza, Sanatçılarımıza, etkinliğimizin duyurulması ve vatandaşlarımızla doldurulmasında emeği geçen İl, İlçe, Belde ve köy dernek başkanlarımıza, Sesimizi duyuran Çay TV ailesi ve ulusal medya çalışanlarımıza, basın mensuplarımıza, bir rekora imza atarak Yenikapı’yı hınca hınç dolduran Gümüşhaneli Hemşerilerimiz ve Gümüşhane dostlarına, bu işin yükünü benimle birlikte çeken ve yoğun bir şekilde gece gündüz çalışan yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum” dedi.

KATILAN SANATÇILAR
PERŞEMBE GÜNÜ

GÜMÜŞHANE BELEDİYESİ FOLKLOR EKİBİ GÖSTERİSİ
ERSİN AKPINAR (KEMENÇE) KONSERİ
OZAN ALİ TUNCER KONSERİ
HÜSAMETTİN OKUMUŞ KONSERİ
HÜSEYİN HATİPOĞLU
SEBAHATTİN ŞENEL KONSERİ
ERSİN YILMAZ KONSERİ

CUMA GÜNÜ

GÜMÜŞHANE BELEDİYESİ FOLKLOR EKİBİ GÖSTERİSİ
AÇILIŞ KONUŞMALARI
YAŞAR KAYNAK (KEMENÇE) KONSERİ
TURGUT KORKMAZ KONSERİ
FİKRET DOLU KONSERİ
HÜSEYİN KAYA KONSERİ
ÖZCAN TÜRE KONSERİ


CUMARTESİ GÜNÜ

ERSİN AKPINAR (KEMENÇE) KONSERİ
GÜMÜŞHANE BELEDİYESİ FOLKLOR EKİBİ GÖSTERİSİ 
YUNUS EMRE MANSIZ KONSERİ
ESALET DOGAN KONSERİ
YILDIRIM GÖMLEKSİZ KONSERİ 
CEMAL KAYA KONSERİ
YAVUZ TONYALI KONSERİ
KOLİVA KONSERİ

PAZAR GÜNÜ

PAŞA CEYLAN  (KEMENÇE) KONSERİ
GÜMÜŞHANE BELEDİYESİ FOLKLOR EKİBİ GÖSTERİSİ
İBRAHİM YILMAZ KONSERİ
SELEHATTİN ve OZAN TANIŞ KONSERİ
BÜŞRA DAŞTAN KONSERİ
ONUR AKGÜL KONSERİ
ORHAN HAKALMAZ KONSERİ

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:45
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:52