banner333

banner309

Uluslararası Gümüşhanevi Sempozyumu Bağcılar'da Gerçekleşti

Uluslararası Gümüşhanevi Sempozyumu İstanbul'da Retaj Royal Otel’de gerçekleşti. Sempozyumda konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “ İstanbul’un yüzlerce cami, İmarathane ve tekkeye hayat pınarı olduğunu belirterek, Gümüşhanevi Hazretleri’nin önemine dikkat çekti. Bağış, “Gümüşhanevi Hazretleri’nin yetiştirdiği binlerce müridi, öğrencisi, eşsiz eserleri bizlere şiar olmalıdır. Onun, iki tılsımlı kelimesi “hoşgörü” ve “şefkattir” diye konuştu.

Gurbet 02.06.2013, 18:08
Uluslararası Gümüşhanevi Sempozyumu Bağcılar'da Gerçekleşti
banner400

Bağcılar Belediyesi, GÜSEV Vakfı ve Bağcılar Gümüşhaneliler Derneğinin birlikte düzenlediği programa çok yoğun katılım oldu. Programa bir çok Gümüşhaneli STK yöneticileri ve Gümüşhaneli hemşerilerimizin yanısıra çok sayıda vatandaş katıldı.

İki gün süren Sempozyuma İsrail, Suriye, Rusya, İtalya, Pakistan, Özbekistan ve Mısır’dan tebliğciler katıldı. 


Doğumunun 200. Yılında Uluslararası Gümüşhanevi Sempozyumu”, dünya 'Kuran Okuma Yarışması' birincisi İSTOÇ Cami İmam-Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı.

 

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bakan Bağış, İslam aleminin üç ayların ve Regaip kandilinin huzurunu yaşadığını belirterek, Miraç kandilini de kutlayacağımızı hatırlattı.

 

Bağış, yaşadığımız toprakların bereketinde katkısı olan Gümüşhanevi’yi anmanın çok önemli olduğunu ifade etti. Bağış, Bağcılar Belediyesi’nin dünya çapında büyük bir gelişme kazandığına da dikkat çekerek, anlamlı ve önemli sempozyumlara imza attığını vurguladı.

 

Ülkemizin kalkınmasında büyüklere sahip çıkmanın çok önemli olduğunu belirten Bağış ,”Bu toplantıyı düzenleyenleri tebrik ediyorum. “ dedi.

 

İstanbul’un hiçbir zaman insanlarına uzak kalmadığını belirten Bağış, “Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) müjdesine nail olduktan sonra İstanbul’un milletimizin itici gücü olduğunu kaydetti.

 

Bünyesindeki yüzlerce cami, imarathane ve tekkenin hayat pınarı olduğunu belirten Bağış, “ İstanbul, bütün medeniyetlere bir hoşgörü ortaya koymuştur. Çünkü bu şehir 800 yıldır; cami, kilise ve havralarıyla insanlara huzur veriyor.” dedi.

 

“HOŞGÖRÜ VE ŞEFKAT TILSIMI”

 

İstanbul’da her zaman hoşgörünün ve şefkatin hakim olduğunu da kaydeden Bağış, Eyüp Sultan Hazretleri’nin bu topraklara bereket getirdiğini ve Gümüşhanevi Hazretleri’nin de o yolda ilerleyerek, ilim ve irfan merkezi oluşturduğunu kaydetti.

 

Sempozyumda, Gümüşhanevi’nin; Gümüşhane, Trabzon ve İstanbul’a kadar ulaşan yolculuğunun anlatılacağını belirten Bağış, “Gümüşhanevi Hazretleri’nin yetiştirdiği binlerce müridi, öğrencisi, eşsiz eserleri bizlere şiar olmalıdır” dedi.

 

Bağış, onun iki tılsımlı kelimesinin de; “hoşgörü” ve “şefkat” olduğuna dikkat çekti.

 

ÇAĞIRICI: BAĞCILAR'DA 15 TANE 5 YILDIZLI OTEL YAPILACAK

 

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise konuşmasında birileri tarafından farklılıkların tehlike olarak görüldüğü Bağcılar’da böyle uluslararası sempozyumlar düzenleyebildikleri için mutlu ve onurlu olduğunu ifade etti.

 

İlçede 15’e yakın 5 yıldızlı otel ve kongre merkezlerinin inşa edileceğini hatırlatan Çağırıcı, sosyal belediyecilik anlayışını böyle kültürel faaliyetlerle sürdürebilmenin heyecanını taşıdığını kaydetti.

 

GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA MEDENİYET KÖPRÜSÜ OLUŞTURUYORUZ

 

Hazreti Mevlana’nın bir sözünü hatırlatan Çağırıcı, “Bir sonraki neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar.” dedi.

 

Bağcılar’da her yıl bir uluslararası sempozyum düzenlediklerini belirten Çağırıcı, “Aliya İzzetbegoviç”, “Babıaliden Bağcılar’a Küreselden Yerele”, “Hoca Ahmet Yesevi” ve “Balkan Savaşları” sempozyumları düzenlediklerini hatırlattı.

 

Toplum olarak milli ve manevi değerlerimizle yaşadığımızı vurgulayan Çağırıcı, “Geçmişle gelecek arasında medeniyet köprüsü kurmak amacıyla bu tür ulusal ve uluslararası programlar gerçekleştiriyoruz. Toplumumuzun yetiştirdiği büyük alim Gümüşhanevi Hazretleri’ni tekrar rahmetle ve minnetle anıyoruz.” diye konuştu.

 

GÜNDÜZ: GÜMÜŞHANEVİ, GELECEĞE YOL GÖSTERMİŞ SUFİDİR

 

Sempozyum Bilim Danışma Kurulu Başkanı İrfan Gündüz, “Yakın tarihimizi bilmek zorundayız. En meçhul tarihimiz maalesef dünümüz. Her şey ters edilmiş, olmayanlar var gibi gösterilmiş. Yıkılışın sorumlusu tarih kitaplarında medrese ve tekke gösterilmiş. Gümüşhanevi, bu şartlarda kutup yıldızı gibi durmuş, dimdik geleceğe ilerlemek için yol göstermiş sufidir.

 

İLAÇ DAHİ OLSA YABANCI MALINA YAKLAŞMAYIN

 

Gümüşhanevi Hazretleri’nin vasiyeti, sıkıntılarımızı paylaşarak küçültelim. Eğer bugün bizim Altay  tankımız, Atmaca helikopterimiz varsa, milli sanayinin trendi yükseliyorsa; onun fikir babası Gümüşhanevi’dir. 'İlaç dahi olsa yabancı malına yaklaşmayın, kendi sanayinizi kullanın' diyor. Yerli üretimin yapılmasını tavsiye eden ilklerden birisi Gümüşhanevi Hazretleridir. Tesirleri Cezayir’e, Rusya’ya, Çin’e, Balkanlara kadar uzanmış bir kutup yıldızıdır.

 

YILMAZ: OSMAN GAZİ AHİ, ORDUSU VE HALKI İRFAN GELENEĞİNE BAĞLIYDI

 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Osmanlı hep irfan geleneği içinde olan bir sistem kurmuştu. Osman Gazi’nin Ahi geleneğine bağlı olduğunu, ordusunun ve halkının irfan geleneğine sahip olduğunu belirtti.

 

GÜMÜŞHANEVİ'NİN BAŞLATTIĞI ÇİZGİ

 

Hasan Kamil Yılmaz, özetle şunları söyledi:

 

"19. Yüzyılda Mevlana Bağdadi Hazretleri ortaya çıktı. O; Osmanlı devletinde tekke, medrese, ordu üçgeninde yepyeni bir çizgi oluşturdu. Gümüşhanevi pek çok hadis kaynağını neşretmişti. Kelami dergahı daha çok tefsir sohbetleriyle günümüze kadar yapısını sürdürdü. Gümüşhanevi’nin başlattığı bu çizgi ilim dünyasına çok önemli tesirler meydana getirdi."

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof.Dr. Raşit Küçük, AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır da yaptıkları konuşmalarla sempozyumun önemine ayrıca dikkat çektiler.

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:50