banner333

banner309

TBB Başkanı Sağkan: "Parayla Vatandaşlık Satılması Onur Kırıcı Bir Durum"

Gümüşhane'de basın mensuplarıyla bir araya gelen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Erinç Sağkan, ülke gündemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gündem 13.05.2024, 10:59
TBB Başkanı Sağkan: "Parayla Vatandaşlık Satılması Onur Kırıcı Bir Durum"
banner400

Sağkan, sabah saatlerinde geldiği memleketi Gümüşhane'de Gümüşhane Barosu yönetimi ile düzenlenen kahvaltı programında buluştu. Ardından Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever'i ziyaret etti.

Kahvaltı programının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağkan, Türkiye'de 400 bin dolara gayrimenkul alınması karşılığında vatandaşlık verildiğine dikkat çekerek, bu konu ile ilgili açtıkları davanın Danıştay oy çokluğuyla reddedildiğini söyledi. Bu karar sonucunda konuyu üst mahkemeye taşıdıklarını dile getiren Sağkan, Danıştay Genel Kurulu'nun kararını ilk kez Gümüşhane'den açıkladı.

Parayla Vatandaşlık Satışı Eleştirildi:

Düzenlenen basın toplantısında konuşan TBB Başkanı Sağkan, parayla vatandaşlık satmanın onur kırıcı bir durum olduğunu vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'de çok ciddi bir problem var. Vatandaşlığın parayla satılıyor olması problemi. Şu an dört yüz bin dolara vatandaşlarınız satılıyor. Ve karşılığında bir gayrimenkul veriyorsunuz. Yani 400 bin dolar da hibe edilmiyor size. Parayla satılan bir vatandaşlık gibi, gerçekten çok onur kırıcı bir durum ve kabul edilemez. Çünkü bir ülkeye vatandaşlık bağıyla bağlı olmanın bizim bildiğimiz bazı prensipleri vardır. Hukuki bağ vardır, tarihsel bağ vardır, toplumsal bağ kurmak gibi bunları sağladıktan sonra o vatandaşlığı elde etme şansınız olur."

Danıştay Kararı Tepki Çekti:

Sağkan, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu tarafından verilen kararı da eleştirerek şu şekilde konuştu:

"Türkiye Barolar Birliği olarak bu işleme karşı dava açtık. Yürütmeyi durdurma talep ettik. Mahkeme Danıştay oy çokluğuyla reddetmişti. Sonuncu defa buradan paylaşıyorum. Üst mahkemeye taşıdık. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Türkiye Barolar Birliği'nin bu davayı açmakta ehliyeti yoktur dedi. İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Vatandaşlığın parayla satılmasına ilişkin olarak açılan davada Türkiye Barolar Birliği'nin ehliyeti yoktur dedi. Yani dava açma ehliyetimiz bizim yokmuş. Kimsenin ehliyeti yoktur diyor ve bir genelgeyi tamamen hukuki değerlendirmeden uzak tutuyor. Yani bu genelge fermandır diyor. Fermana karşı da kimse dava açamaz diyor. Bu ülkenin vatandaşı olarak, bu ülkede savunmayı temsil eden hukuk kurumu olarak bu ülkenin vatandaşlığının parayla satılmasına karşı Türkiye Barolar Birliği'nin dava açma ehliyeti olmadığına karar verdi. Yani vatandaş olarak dava açamıyorsunuz. Kurum olarak dava açamıyorsunuz. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye bir tek İçişleri Bakanlığı'nın kendisinin dava açma hakkı varmış. Yani kendi hayata geçirdiği genelgeye karşı kimsenin dava açma yetkisi yokmuş. Danıştay'ın koskoca İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nda verdiği kararı bugün buradan tüm Türkiye ile paylaşmış olalım."

Sağkan'ın bu açıklamaları, vatandaşlık satışı konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 27 Mayıs 2024
İmsak 02:58
Güneş 04:49
Öğle 12:24
İkindi 16:21
Akşam 19:49
Yatsı 21:32