banner333

banner309

MÜSİAD Gümüşhane’den Yatırımcılara Önemli Çağrı

MÜSİAD Gümüşhane Şubesi Kırsal Kalkınma Destekleri programı ve yakında çağrıya çıkacak TKDK destekleri için, yeni yatırım yapmayı düşünenler ve mevcut yatırımlarını büyütmek isteyenler için çağrıda bulundu.

Gündem 05.02.2024, 12:59
MÜSİAD Gümüşhane’den Yatırımcılara Önemli Çağrı
banner400

MÜSİAD Gümüşhane Şubesi Kırsal Kalkınma Destekleri programı ve yakında çağrıya çıkacak TKDK destekleri için, yeni yatırım yapmayı düşünenler ve mevcut yatırımlarını büyütmek isteyenler için çağrıda bulundu.

Yapılan açıklamada 8 Ocak tarihinde başlayan Kırsal Kalkınma destekleri için yatırım yapmayı düşünenlerin başvurularını yapmaları konusunda uyarıda bulunuldu. Kırsal Kalkınma desteklerinin son başvuru tarihinin 19 Şubat olduğuna dikkat çekildi. Bu tarihe kadar desteklerden faydalanmak için Tarım İl Müdürlüğüne başvurulması istendi. Açıklanan Kırsal Kalkınma desteklerinde yatırımcılara çeşitli kalemlerde destek verileceği vurgulandı. Desteklere başvurmak isteyenlerin ayrıca hibedestek.tarimorman.gov.tr adresinden de başvuru hakkında bilgi alabilecekleri ifade edildi.

Yapılacak olan desteğin kapsamı, bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi, tarımsal ürünlerin depolanması, ahır, ağıl, sera, küçük aile işletmeciliğine yönelik hayvancılık yatırımları, kültür mantarı yetiştiriciliği, mevcut yatırımlarına yenilenebilir enerji için yapılacak yatırımlar, arıcılık, el sanatları, ipek böceği yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği gibi birçok alanı kapsıyor.

MÜSİAD Gümüşhane Şubesi tarafından yapılan açıklamada, yapılacak yatırımların %50 oranında destekleneceği ifade edilirken projelerin üst limitinin 14 Milyon TL’ye kadar çıkabileceği belirtildi. Ayrıca bu programın Tarım-Hayvancılık alanında ilimiz açısından son derece önemli olduğu vurgulanırken ilgilenen herkesin başvuru süresi dolmadan hem internet üzerinden hem de ilgili kamu kuruluşlarından bilgi alarak başvurularını yapmaları gerektiğinin altı özellikle çizildi.

MÜSİAD Gümüşhane olarak bir diğer önemli destek programının da TKDK destekleri olduğu belirtildi. Gümüşhane kamuoyunun uzun süredir beklediği ve büyük çabalar sonucu ilimizi de kapsayan desteklerin Şubat ayı içerisinde çağrıya çıkması beklenirken, TKDK ofisinin Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde faaliyete başladığı ifade edildi. TKDK’nın projelere %60 ila %80 oranında destek vereceği ve verilen desteklerin kapsamının da çok geniş olduğuna dikkat çekildi. Turizm yatırımları başta olmak üzere, tarım, metal, el sanatları, yöresel ürünlerin üretim ve işletilmesi, hayvancılık, su ürünleri yetiştiriciliği, arıcılık, konaklama, süt ürünleri üretim, tavukçuluk, et entegre tesisi gibi birçok alanda verilen hibe desteklerinin büyük avantajları olduğu belirtildi. Konu hakkında kapsamlı bilginin TKDK Gümüşhane irtibat ofisinden alınabileceği söylenirken, MÜSİAD olarak başvuru yapmak isteyen yatırımcılara üye olup olmaması fark etmeden bilgileri ölçüsünde her türlü desteğin verileceği açıklandı.

Konu hakkında açıklama yapan MÜSİAD Gümüşhane Başkanı Cihan Canlı; ‘’İlimizin gelişimi, yeni üretim ve istihdam alanlarının açılması adına her iki devlet desteği de çok önemlidir. Başvuruları başlayan Kırsal kalkınma destekleri birçok alanı kapsamaktadır ve limitleri de geçtiğimiz dönemlere göre yükseltilmiştir. Başvuru süresi 19 Şubat 2024 te sona erecektir. Bunun yanında Şubat ayında çağrıya çıkmasını beklediğimiz TKDK destekleri ise tamamen hibe olup geri ödemesizdir. Şehrimizin bu fırsatlardan azami ölçüde faydalanması en büyük arzumuzdur. Bu bağlamda bizler üzerimize düşen her ne ise yapmaya hazırız. Kamuoyunu bu çerçevede yönlendirmek ve desteklere başvuru sayısının artırılmasını amaçlıyoruz. En büyük gayemiz ilimizin bu pastadan hak ettiği payı almasıdır. Yatırım yapmayı düşünen insanlarımızın hiçbir konuda çekincelerinin olmamasını, ilgili kurumları ziyaret ederek bilgi almalarını ve projeler yapmak suretiyle desteklerden faydalanmalarını arzu ediyoruz. Ayrıca başvuru yapmak isteyen vatandaşların Yatırım Teşvik Belgesi alarak başvurmalarının ileride kendilerine avantaj sağlayacaktır. Yatırım teşvik belgesinin firmalara vergi, sosyal güvenlik ödemeleri ve KDV konusunda birçok indirim ve muafiyet sağlamaktadır. Yatırımcıların teşvik belgesini almalarını özellikle tavsiye ediyoruz” diye konuştu.  

Başkan Canlı son olarak uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden Organize Sanayi Bölgesi arsa fiyatları konusunda yapılan indirimden dolayı çok memnun olduklarını söylerken, “Bu konunun çözümünde büyük gayretleri olan başta Sayın Valimiz Alper Tanrısever olmak üzere Organize Sanayi Bölgesi müdürlüğümüze ve tüm emeği geçenlere özellikle teşekkür ediyoruz. Yapılan bu indirim neticesinde yeni yatırımcıları Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmaya davet ediyoruz. Ortak paydamız olan Gümüşhane için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:04
Güneş 04:56
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 20:00
Yatsı 21:44