banner333

banner309

Gümüşhane TÜHAK Başkanı Demirel'den Bankacılık Sektörüne Sert Eleştiriler: "Tüketicinin Güvenliği Göz Ardı Ediliyor!"

Gümüşhane TÜHAK Başkanı Eyyüp Demirel, Bankacılık ve Düzenleme Kurumu'nun tüketicinin ekonomik güvenliğini ve sosyal yaşamını göz ardı eden tüketici haklarını ihlal ettiği konusunda sert açıklamalarda bulundu.

Gündem 01.06.2024, 18:41
Gümüşhane TÜHAK Başkanı Demirel'den Bankacılık Sektörüne Sert Eleştiriler: "Tüketicinin Güvenliği Göz Ardı Ediliyor!"
banner400

Gümüşhane TÜHAK Başkanı Eyyüp Demirel, Bankacılık ve Düzenleme Kurumu'nun tüketicinin ekonomik güvenliğini ve sosyal yaşamını göz ardı eden tüketici haklarını ihlal ettiği konusunda sert açıklamalarda bulundu.

Demirel, bankaların siber güvenliğini artırması, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörizmin finansmanının önlenmesi, kara paranın aklanmasının engellenmesi gibi konuların öncelikli olduğunu vurguladı.

Bilgisi dışında kredi kartı çıkarılması ve kartın kullanılmasından etkilenen vatandaşlara ve firmalara yönelik tedbirlerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiren Eyyüp Demirel, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bilgi sistemleri denetimi ekipleri tarafından bankalar ve banka dışı mali kuruluşlar nezdinde denetimler yapılarak dolandırıcılık olaylarına karşı bütün bankaların bilgi sistemleri denetim raporu düzenlenmelidir.  Bankaların dolandırıcılıkla ilgili hesap verebilirliği sağlanmalı, denetim daireleri ve diğer dairelerde görev yapan meslek personelinden, denetim, inceleme, soruşturma, başlatarak tüketicinin bilgisi dışında gerçekleşen dolandırıcılık olaylarına son verilmelidir” diye konuştu.

Dolandırıcılıkla ilgili önlenmeler ile ilgili açıklama yapan Demirel, “BDDK, SOME ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliği; Sigortacılık ve özel emeklilik düzenleme kurumu (SEDDK) ve finansal kuruluşların katılımı ile “Finans Sektörü Odaklı Siber Güvenlik Tatbikatı” yeniden ele alınmalı. Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME) faaliyetleri kapsamında bankacılık sektörünü ilgilendiren siber olaylar ve banka müşterilerini hedef alan dolandırıcılık olayları takip edilmeli periyodik olarak Güvenlik Komitesi toplantılarının sağlanmalıdır” dedi.

Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanının Kökü Kazınmalı

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanlığı, Gümüşhane Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (TÜHAK) Genel Başkanı Eyyüp Demirel,  “Suç gelirlerinin aklanmasının, terörizmin ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının önlenmesi” kapsamındaki mevzuata uyum seviyesi ile oluşturulması gereken sistemlerin değerlendirilmesi amacıyla, “BDDK Tarafından Yürütülen Yerinde Denetim Faaliyetlerinde Suç Gelirlerinin Aklanmasının, Terörizmin ve Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesi Risklerinin Dikkate Alınmasına İlişkin ilke ve prensipler, dikkate alınmalı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı iş birliğiyle “Finans Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele” başlıklı bir çalıştay düzenlenmeli” şeklinde konuştu.

Demirel açıklamasının devamında, “Bilgi verme yükümlülüğünde karşılaşılan sorunlar, yasal ve yasa dışı bahis kaynaklı sorunlar, yükümlülük denetimi sonuçlarının değerlendirilmesi, mal varlığı dondurma kararlarının uygulanması ve mali yaptırımlara uyum denetimi, terörizmin finansmanı riskleri, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Kara Paranın Aklanmasına İlişkin Mali Çalışma Grubu değerlendirme süreci ile güncellenen ulusal risk değerlendirmesi ön bulguları ve ortaya çıkan yeni riskler ele alınmalı (Aklama Suçu İncelemeleri ve Terörizmin Finansmanı Suçu İncelemeleri) yapmaya yetkili denetim elemanlarının farklı kurumlar bünyesinde yer alması nedeniyle, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla bütün şehirde MASAK Başkanlığınca çalıştaylar düzenlenmeli “ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gümüşkoza Gazetesi
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52