banner333

banner309

Cemreler Düşüyor, Gümüşhane'ye Müjdeyi Cilvonidalar Veriyor

Soğuk kış günlerinin ardından karların erimeye başladığı Gümüşhane’nin köylerinde; pembe renkli, kokusuz çiçekleri ile boy gösteren cilvonidalar baharın gelişini müjdeliyor

Gündem 19.02.2024, 19:05
Cemreler Düşüyor, Gümüşhane'ye Müjdeyi Cilvonidalar Veriyor
banner400

Soğuk kış günlerinin ardından karların erimeye başladığı Gümüşhane’nin köylerinde; pembe renkli, kokusuz çiçekleri ile boy gösteren cilvonidalar baharın gelişini müjdeliyor.

19 Şubat itibariyle havaya düşen cemre ile birlikte baharın müjdecisi olarak kabul edilen cilvonida çiçeği, farklı yörelerde çok farklı isimler alabiliyor. Torul İlçesinin bazı köylerinde cilvonida olarak adlandırılan pembe beyaz çiçek, çuhaçiçeğigiller familyasından olup latince Cyclamen coum diye adlandırılıyor.

Havaların ısınması ile birlikte, Gümüşhane’nin en düşük rakımlı ilçesi olan Kürtün’de bir süredir açmış olan çiçekler Torul’un köylerinde görülmeye başlandı.  5 ila 8 cm uzunluğa erişebilen bitkinin, yuvarlağa yakın kalp şeklinde yaprakları ve pembe kabuk şeklinde çiçekleri vardır. Yörede mor menekşe, tavşan kulağı, buhurumeryem, mormilik şeklinde de adlandırılmaktadır.

Öte yandan havaların ısınması ile birlikte halk arasında önce havaya, sonra suya, daha sonrada toprağa düştüğü kabul edilen cemre günlerinin de başladığına inanılıyor. Yedi gün arayla havaya, toprağa ve suya düştüğüne inanılan cemrelerin 19-20 Şubat itibari ile havayı ısıtmaya başladığı düşünülüyor. İkinci cemrenin 26-27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart’ta toprağa düşmüş oluyor.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Nisan 2024
İmsak 03:55
Güneş 05:28
Öğle 12:26
İkindi 16:11
Akşam 19:14
Yatsı 20:41