banner333

banner309

Asırlık Çınar Gülhanım Teyze Gümüşhane Devlet Hastanesinde Hayata Tutundu

Gümüşhane'de 112 yaşındaki Gülhanım Nas, beyin kanaması sonucu Gümüşhane Devlet Hastanesi'nde ameliyata alındı. Başarılı bir operasyon geçirdikten sonra servise çıkarılan Nas’ın tedavisine devam ediliyor.

Gündem 16.02.2024, 11:49
Asırlık Çınar Gülhanım Teyze Gümüşhane Devlet Hastanesinde Hayata Tutundu
banner400

Kelkit Devlet Hastanesi yoğun bakım servisinde beyin kanaması tanısıyla tedavi gören Nas'a ameliyat önerildi. Hastane, Nas'ı Gümüşhane Devlet Hastanesi'ne sevk etti.

Gümüşhane Devlet Hastanesi'nde Uzm. Dr. Bedrettin Özsoy tarafından yapılan tetkikler sonucunda Nas'ın ameliyat olması gerektiğine karar verildi. Anestezi öncesi yoğun bakım ünitesine alınan Nas'a, Dr. Murat Güneş tarafından gerekli hazırlıklar yapıldı. Ardından, hastaya genel anestezi yerine Dr. Elif Neziroğlu Gül tarafından özel bir anestezi yöntemi uygulandı. Kafatasına blok anestezik ilaç verilen Nas, uyutulmadan opere edildi.

Uzm. Dr. Bedrettin Özsoy tarafından gerçekleştirilen ameliyat sonrası Nas, tekrar yoğun bakım ünitesine alındı ve yoğun bakım doktorları ve ekibi tarafından bir gece boyunca takip edildi. Ertesi gün, rehabilitasyon sürecini hızlandırmak için Nas tekerlekli sandalyeye oturtuldu ve ağızdan beslenmeye başlandı. Başarılı operasyonun ardından servise çıkarılan Nas, tedavisine devam ediyor.


"ZOR BİR AMELİYATTI AMA HASTA AMELİYATI KALDIRDI"
Ameliyatın ardından 112 yaşındaki hastanın şikâyetlerinin gerilediğini ifade eden Op. Dr. Bedrettin Özsoy, “Teyzemiz geçen hafta Cuma günü sağ tarafında kuvvet kaybı, bilinç bulanıklığı şikayetleriyle Kelkit Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ve yoğun bakıma alındı. Daha sonra Salı sabahı hastanemize geldiler. Beyin zarının altında yaklaşık 3 santimetre kalınlığında büyük bir kanaması vardı. Hastamız 112 yaşında. Bu yaş bu ameliyatlar için özellikle anestezi alması için çok ileri bir yaş. Bu ameliyat daha genç yaşlarda daha az riskli bir ameliyat ama 112 yaşındaki bir hasta için oldukça riskli bir ameliyattı. Hasta yakınlarını bu konuda bilgilendirdikten sonra ameliyatın yapılmasını istediler. Salı günü ameliyatını gerçekleştirdik, hastanemizde deneyimli bir anestezi ekibimiz var onlar hastayı entübe etmeden sadece kafa derisi uyuşturularak yapılan bir anestezi tekniğiyle yaptık. Bu şekilde hayatını daha az riske sokacak bir ameliyat yapmaya çalıştık. Sonrasında yoğun bakıma aldık orada da Murat hocamız vardı çok ilgilendi hastayla, ertesi gün hastamız toparlayınca servise aldık. Hastamızla ilgileniyoruz bu süreçte hem yakınları hem de biz, ameliyattan sonra konuşmasında açılma oldu, güç kaybı da geriledi. Zor bir ameliyattı ama şu an ameliyatı kaldırdı ve daha iyi oldu. Önümüzdeki günlerde de taburcu edeceğiz” dedi.

EĞER AMELİYAT OLMASAYDI ÖLÜME TERK EDİLECEKTİ
Başarılı operasyondan dolayı doktor ve sağlık ekiplerine teşekkürlerini ileten Gülhanım Nas’ın torunu Barış Nas, “Yoğun bakıma kaldırıldığında beyin kanaması geçirdiğini söylediler. Biz de akrabalarımızın yurtdışında olması sebebiyle onları bekledik daha sonra hocamızla konuşarak Gümüşhane Devlet Hastanesi’ne getirdik. Daha sonra ameliyat olmasına karar verdik. Çok şükür ameliyattan başarıyla çıktı, gözlerini açtı. Eğer ameliyat olmasaydı ölüme terk edebileceğimizi söyledi biz de riskleri göze alarak ameliyat olmasına karar verdik. Hocamıza ve ekibine teşekkür ederiz. Şu anda gayet iyi konuşabiliyor, kendini ifade edebiliyor ve hareket edebiliyor. İlerleyen yaşına rağmen hocamız ve sağlık çalışanlarının emekleriyle birlikte ameliyatı başarıyla atlattık. Teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:49