banner333

banner309

Yaşlı Bakıcısı İçin Güvenli Adres Armoni İnsan Kaynakları

Yaşlı bakımı veya sadece yaşlı bakımı, yaşlılara özgü özel ihtiyaç ve gereksinimlerin yerine getirilmesidir.

Güncel 06.10.2020, 09:16
Yaşlı Bakıcısı İçin Güvenli Adres Armoni İnsan Kaynakları
banner400

Yaşlı bakımı veya sadece yaşlı bakımı, yaşlılara özgü özel ihtiyaç ve gereksinimlerin yerine getirilmesidir. Bu geniş dönem destekli yaşam, yetişkin gündüz bakımı, uzun süreli bakım, huzurevleri, bakım evleri ve evde bakım gibi hizmetleri kapsamaktadır. v; aile yaşamı ve çocuklarla birlikte düşünülen, konfor ve rahatlığı yansıtan, kendi alanına sahip olma duygusu oluşturan, enerjinin yenilendiği ideal yaşam alanımızdır.

Bu nedenle, yaşlılarımızın çoğu, bir huzurevi veya bakımevi yerine kendi yaşam alanı olan evlerinde kalmayı tercih etmektedirler. Evde yaşlı bakıcısı süreçlerinde, ihtiyaçların tespit edilmesi, bakımın planlanması ve hedefe ulaşılması için hizmet öncesi kişiye özel bakım planının oluşturulması son derece önemlidir.

Yaşlandıkça ortaya çıkan duygulanım bozuklukları, yaşlılığa bağlı fiziksel fonksiyonel kapasitenin düşmesi ve üzerine eklenen kronik hastalıklar yaşlının bu süreçte profesyonel destek almasını zorunlu hale getirebilir.

Evde Yaşlı Bakımı Hizmetlerinde Amacımız

Oluşturulan bakım planı çerçevesinde yaşlının biyolojik, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarının doğru tespiti, kaybolan fonksiyonel kapasitesinin iyileştirilmesi, kendi bağımsızlığının ve özgüveninin tekrar kazandırılmasıdır.

Yaşlı Bakımı Planının Oluşturulması ve Uygulanması

Bakım planımızı, yaşlınızın gereksinimleri doğrultusunda ve sizlerin bu sürece aktif katılımıyla planlıyoruz. Bu sürecin yürütülmesinde evde bakım hekimi, uzman hemşire ve bakım destek personeli görev alır.

Gereksinim doğrultusunda fizyoterapist ve psikologlar ekibe katılım sağlayabilirler.

Yaşlınız ile uzun süre birlikte vakit geçirecek olan bakım destek personeli (hasta bakıcı) ekibin önemli bir üyesidir.

Yaşlınız ile uyum sağlayan bir bakıcı, onun hayata karşı olumsuz düşüncelerinin giderilmesinde, yaşama aktif olarak katılmasında ve sosyalleşmesinde, beslenmesinin düzenlenmesinde, kişisel bakım ve fiziksel yeterliliğinin tekrar kazandırılmasında önemli bir faktördür.

Sürecin Değerlendirilmesi

Süreç değerlendirilmesi, hizmet süresi boyunca uzman hemşirelerimiz tarafından yaşlı ve aile üyeleri ile birlikte gerçekleştirilir.

Bakım planındaki hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı belirli periyotlarda değerlendirilir ve süreç gerekirse yeniden yapılandırılır.

Hizmet sunan tüm ekibimiz, bu süreçte aile ve yakınlarının geri dönüş ve beklentilerine gereken hassasiyeti göstererek çözüm odaklı olarak çalışırlar.

Evde Yaşlı Bakımı Sürecinde Profesyonel Destek Gerektiren Konular

Banyo desteği: Banyo, yaşlınız için mahremiyeti yüksek ve son derece kendisine özel bir durumdur. Yaşlınızın alışkanlıklarına uygun biçimde davranılmalı, gerekli tüm güvenlik önlemleri alınmalı, kişisel bakım ve temizliğine destek olunmalıdır.

Giyinme desteği: Yaşlılıktaki fonksiyon kaybına bağlı olarak uygun giysi seçimi sağlanmalı, kendisinin giyinmesi konusunda onu cesaretlendirmeli, sürece onu dahil etmeli ve aceleci davranılmamalıdır.

Yemek yeme: Kronik hastalıklar dikkate alınarak yeteri kadar yemek, sıvı ve mineral alımı sağlanmalı, bunun için uygun menüler hazırlanmalıdır. Yemeğin yedirilmesi, sağlıklı ve güvenli bir şekilde sağlanmalıdır.

Ağız bakımı: Yetersiz ağız bakımı yaşlıya verdiği rahatsızlığın yanı sıra pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle düzenli ve bilinçli ağız bakımı yapılmalıdır.

Bağırsak ve mesane kontrolü: Yaşlının yaşam konforu ve öz saygınlığı için bu konu oldukça önemlidir. İdrar ve dışkı kaçırma durumları enfeksiyonlara neden olabileceğinden titiz ve dikkatli olunmalıdır.

Uyku düzeni: Uyku düzeninin bozulması yaşlının kendisini, ailesini ve bakım veren kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler. Uyku düzeninin sağlanması konusunda profesyonel destek alınmalıdır.

Sosyal etkileşim,hareket ve anlamlı ilişki kurma: Bireyler ve yaşlılar için sosyal hayattaki tüm aktiviteler, bireyin yaşantısını ve ilgilerini yansıttığı sürece anlamlıdır. Dolayısıyla anlamlı aktivitelerde bulunmak yaşlının kendisini iyi ve yararlı hissetmesini sağlar.

Manevi destek: Yaşlıların bakımında bütüncül bir yaklaşım temel alındığından, bireyin ihtiyaç duyduğu manevi güçlerin desteklenmesi sağlanmalıdır.

https://www.armoniinsankaynaklari.com/ olarak seçkin portföyümüzle aradığınız nitelikte ve profosyonellikteki bakıcı adaylarına ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52