banner333

banner309

Vali Mayda'dan 18 Mart Mesajı

Gümüşhane Valisi Yusuf Mayda 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle mesaj yayımladı.

Güncel 17.03.2014, 16:02 18.03.2014, 07:53
Vali Mayda'dan 18 Mart Mesajı
banner400

 Mesaj şu şekilde;

Tarihimizin şanlı destanının yaşanarak yazıldığı Çanakkale savaşında elde edilen zafer, bizleri bu topraklarda yok etmek isteyenlere verilmiş olan tarihi bir ders niteliğindedir. Verilen bu kahramanca mücadele, sadece dünya savaş tarihine geçmekle kalmamış aynı zamanda, milletimizin,dönemin en güçlü ve en donanımlı ordularına karşı inanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları ile vermiş olduğu büyük bir zaferdir.

Çanakkale'de ortaya konulan sarsılmaz vatan sevgisi ve millet olma bilinci sahip olduğumuz en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür. İnanıyorum ki bu yüksek ruh, bu millet olma şuuru, bu vatan sevgisi, bu topraklar üzerinde ebediyen var olacaktır.

18 Mart 1915 tarihinde denizden boğazı geçebilmek amacıyla başlatılan harekat sonucunda Çanakkale’nin geçilemeyeceğini cümle aleme ezberlettiğimiz boğaz harbi ile Türk milletinin tüm dünyaya, bağımsızlığı ve vatan toprağı söz konusu olduğunda, karşısında hiçbir gücün duramayacağı mesajını en açık şekilde vermiştir.

Çanakkale’de birçoğunu ezbere bildiğimiz mevki ve cephelerde gerçekleşen savaşın en hararetli günleri 8 ay boyunca devam etmiştir. Çanakkale; Anafartalar’dan Conkbayırı’na, Alçıtepe’den Kirte’ye, Kerevizdere’den Zığındere’ye, Arıburnu’ndan, Teke Burnu ve Kanlıdere’ye insanüstü mücadelelerin verildiği, karşılıklı taktik savaşları, açlık, susuzluk, hastalıklar, taarruzlar, sıcak ve soğuk günlerin yaşandığı yerdir. O günlerde yaşanılanlara rağmen kaybedilmeyen tek şey sarsılmaz inanç ve cesarettir. Çanakkale Zaferi sadece geçmişimizin aziz bir hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak milletimizin gönlünde son derece önemli bir yere sahiptir. Farklı milletlere mensup insanların koyun koyuna yattığı Çanakkale aynı zamanda, barışın anlam ve değerini tüm insanlığa anlatan bir ibret abidesidir.

Çanakkale Zaferi, bir taraftan milletimizi bugünlere ulaştıran şanlı yürüyüşün yolunu açarken, diğer taraftan içinden geçilen zor dönemde insanımıza büyük bir moral ve güven kazandırmış, umut aşılamıştır. Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek, bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı, bağımsızlığımızı, sarsılmaz imanları ile eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz Aziz Şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olamayan bir destan yazmışlardır.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.17.03.2014

Dr. Yusuf MAYDA
Gümüşhane Valisi

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:50