banner333

banner309

Eticaret

Eks Olana Kadar Durun

Muhsin Yazıcıoğlu'nun öldüğü kaza ile ilgili ifade veren Albay Tiryaki ‘Genelkurmay’dan enkazın muhtemel yerini gösteren haritalar geldi’ dedi. İki komutanı ise farklı konuştu.

Güncel 27.09.2011, 10:28
Eks Olana Kadar Durun
 Yazıcıoğlu’nun öldüğü kaza ile ilgili soruşturmada ifade veren Albay Hamza Tiryaki ‘Genelkurmay’dan enkazın muhtemel yerini gösteren haritalar geldi’ dedi. O haritalar için Tiryaki’nin amirlerinden biri ‘Bize ulaşmadı’ diğeri ise ‘Hatırlamıyorum’ demişti.

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldüğü helikopter kazası ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporu doğrultusunda soruşturma açan Malatya Özel Yetkili Başsavcıvekilliği’ne ifade veren Bora kod adlı gizli tanığın çarpıcı iddialarda bulunduğu anlaşıldı.

Gizli tanığın, bir albayın, “Eks olana (ölene) kadar oralarda durun bakın”şeklinde telefon konuşması yaptığını, askerlerin enkazın bulunmaması yönünde çaba gösterdiklerini iddia ettiği ortaya çıktı.

Genelkurmay’dan ilginç telefon

Savcılığın ifadesine başvurduğu Kahramanmaraş İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Hamza Tiryaki, Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta ile Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün’ün aksine, enkazın düşmüş olabileceği muhtemel yeri, arama alanı daraltılmış biçimde gösteren haritaların kendisine geldiğini, bu haritaları Lapanta’ya da arz ettiğini anlattı.

Lapanta ve Akgün’ün ifadeleri

Tiryaki, “Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir binbaşı aradı ve helikopterin düştüğü yeri gösteren bir haritanın ellerinde mevcut olduğunu, bu bölgeye de önemle bakılması gerektiğini ve haritayı gönderdiğini söyledi. Elimizde bu şekilde iki harita mevcut oldu” diye konuştu.

Tiryaki, enkazın bulunduğu yerle ilgisiz olmasına rağmen Genelkurmay Başkanlığı’ndan Kurucaova bölgesinde arama yapılması talimatı verilip verilmediği konusunda, “Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir binbaşı aradı. Kurucaova ile ilgili bilgiler verdi. Ben ismini tam olarak hatırlamıyorumk. O gece yapılan cep telefonu görüşmeleri incelenirse kim olduğu tespit edilebilir” dedi.

Adana Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta, ifadesinde, “Hamza Tiryaki, o ana kadar gelen bilgileri arz etti. Harita arz edip etmediğini hatırlamıyorum. Arz etmiş de olabilir. Haritalar üzerine, enkazın nerede olduğuna yönelik oluşmuş bir fikir birliği de yoktur. Bunu ilk kez duyuyorum” demişti.

Kahramanmaraş İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün de ifadesinde, “Haritalar bana ve il valisine kesinlikle bildirilmedi. Kazadan 6 ay sonra mülkiye müfettişi araştırmaları sırasında haritalar çıktı. Harekat merkezindeki bölge komutanımıza ulaşmış olabilir. Bana böyle bir emir de verilmemiştir. Koordinat bilgileri tarafıma bildirilmemiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Akgün, aynı gün, saat 22.00 sıralarında arama alanını iyice daraltan haritanın İl Jandarma Komutanlığı’na gönderildiğinin anımsatılması üzerine de, “Benim bu bilgiden kesinlikle haberim olmamıştır. DDK da bana sordu. 3-4 km bir dar alanın tespit edildiği, buna rağmen neden arama yapılmadığını sordu. Benim bu gelişmelerden haberim olmadı. Bütün planlamalar Maraş ve Göksun’dan yapılmaktaydı. Bu konu ile ilgili idari bir işlem de yapılmadı. Zaten konudan 6 ay sonra haberim oldu. Müfettişler bu konuyu zaten o tarihte soruşturuyordu” diye konuşmuştu.

Hafıza kartı ne oldu

Tiryaki, Yazıcıoğlu’nun evrak çantası ve telefonunun hafıza kartı ile ilgili bilgisinin bulunup bulunmadığı sorusuna ise bilgisinin olmadığı yanıtını verdi.

Ergenekon’a, Atakurtlar Cumhuriyet Ordusu adlı TSK içerisinde yeni oluşturulan bir yapılanmaya üye olup olmadığı sorulan Tiryaki, bu örgütlerle ilgili bilgisi bulunmadığını vurguladı.

Gizli tanık: Bora

Tiryaki’ye sorgusunda, savcılığa ifade veren Bora adlı gizli tanığın iddiaları da soruldu. Savcılık, Bora kod adlı gizli tanığın, Yazıcıoğlu’nun planlı bir biçimde bulunmadığı, Tiryaki’nin de aramaların sürdüğü sırada, “Siz o bölgeye kayın, duruma bakın, gerekirse eks olana kadar oralarda durun bakın” şeklinde bir telefon konuşması yaptığı iddialarını sordu.

Tiryaki, bu iddiaya, “Ben o şekilde bir telefon konuşması yapmadım. Bu anlamda herhangi bir söz söylediğimi de hatırlamıyorum. Benim kaza geçiren şahıslarla herhangi bir husumetim, düşmanlığım, tanışıklığım yoktur. Bu şekilde hareket etmemi gerektiren herhangi bir neden de yoktur. Bu şekilde suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum” dedi. Tiryaki, Ceyhan nehri içerisinde bulunan, üzerinde İNERT yazılı eğitim aparatı ile ilgili bilgisinin olup olmadığı konusunda da “Bu eğitim amacıyla kullanılan silahtan haberimiz oldu. Bunun ilgili bilgiler savcılığa intikal etti” diye konuştu.

Çanta yok olmuş

Kahramanmaraş Savcılığı’nın da yürüttüğü “delil karartma” soruşturması kapsamında helikopterin enkazını bulan köylülerin ifadesini aldığı da ortaya çıktı. Köylülerden Abidin Karakaş, “Enkazın yan tarafında arka bölümde içeride siyah renkli bir evrak çantası vardı. İkinci gidişimde çantayı görmedim” dedi. Karakaş, “helikopter kazasında ölenlerden Murat Çetinkaya adlı şahsın elinde silah olduğunu gördüm” diye konuştu. Köylülerden Abdullah Göllü de “İçişleri Bakanımızın yanına gidip olay yerinde gördüklerimizi ve yaşadıklarımızı anlattım. Dışarı çıktığımızda salonda bulunan bir kişi benim telefonumun hafıza kartını istedi. Bu kaydın aileme ve bana zarar vereceğini söyledi. Kartı aldı” diye konuştu.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:23
Öğle 12:32
İkindi 16:22
Akşam 19:32
Yatsı 21:03