banner333

banner309

Zigana’da araç park edecek yer kalmadı

Türkiye’nin ilk ve en önemli kayak merkezlerinden birisi olan ve Doğu Karadeniz’in en aktif kullanılan Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezine kayakçılar ve kızakçılar akın etti. Bölgede araç park edecek yer kalmayınca yol boyunca kilometrelerce kuyruk oluştu.

Gümüşhane 30.12.2018, 19:26 31.12.2018, 09:17
Zigana’da araç park edecek yer kalmadı
banner400

Türkiye’nin ilk ve en önemli kayak merkezlerinden birisi olan ve Doğu Karadeniz’in en aktif kullanılan Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezine kayakçılar ve kızakçılar akın etti. Bölgede araç park edecek yer kalmayınca yol boyunca kilometrelerce kuyruk oluştu.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında 2 bin 100 metre rakımda bulunan Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezi tarihi günlerinden birisini yaşadı. Hafta içinde gerçekleşen kar yağışının ardından kar kalınlığının kayağa elverişli hale gelmesiyle birlikte kayak ve kar sevenler bölgeye akın etti.

Hem kayak tesisi hem de yemek tesislerinin olduğu bölgede araç park edecek yer kalmayınca yaklaşık 2 kilometrelik kısımda yol kenarına araçlarını park eden vatandaşlar hem dünyanın en lezzetli işlenmemiş etlerinden birisi kabul edilen Zigana kuzu etinin tadına baktı hem de eşsiz manzara eşliğinde gönlünce eğlendi.

Zirveden derin vadilerin görüntüleri eşliğinde eşsiz manzaranın tadını çıkaran vatandaşlar streslerinden arınarak evlerine geri döndü. Bireysel araçlarıyla gelenlerin yanında turlar aracılığıyla Gümüşhane, Trabzon, Rize, Giresun’dan gelen vatandaşlar ise çeşitli etkinlikler eşliğinde çalan müzikle birlikte horon oynadı.

“Saatte 700 kişi taşıma kapasiteli teleski ve 2 adet baby-lift mevcut”

Zigana Gümüşkayak Kayak Merkezi mekanik tesis sorumlusu Bayram Yakut, “2018-2019 kayak sezonunda yeterli kar şuanda var. Pistler eziliyor. 750 metre hat boyuna ve saatte 700 kişi taşıma kapasiteli teleski tesisimiz mevcut olup ayriyeten kayağa yeni başlayanlar için 2 adet baby-lift mevcut. Baby-liftleri yeni başlayanlara yönelik olduğu için onlardan ücret talep etmiyoruz. Sadece profesyonel manada kayağa gelenler için teleskiden günlük ücret alıyoruz. Snowtrak faal. Pistlerimiz sürekli eziliyor. Şuanda hiçbir problem yok. Herşey yolunda” dedi.

“Şuanda yeterli sayımızda kayağımız, bordumuz, kızağımız var”

Tesiste ayrıca kızak kiralama hizmeti de verdiklerini kaydeden Yakut, “Yaklaşık 100 civarında kızağımız vardı kayak odamızda. İhtiyaca cevap vermeyince 100 tane daha aldık. Bundan sonra gelenler kızak manasında mağdur olmayacaklar. Şuanda yeterli sayımızda kayağımız, bordumuz, kızağımız var” diye konuştu.

“Burası bulunmaz bir nimet”

Aşırı yoğunluktan dolayı park sorunu da yaşadıklarını ifade eden Yakut, “Zigana’ya aşırı bir ilgi var. Sahil kesiminin tek kayak merkezi olması nedeniyle özellikle hafta sonları insanların şehirden kurtulup burada doğayla içiçe, karla haşır neşir olup eğlenip dönmeleri için burası bulunmaz bir nimet. Herkesi Zigana’ya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Mayıs 2024
İmsak 03:09
Güneş 04:56
Öğle 12:24
İkindi 16:19
Akşam 19:41
Yatsı 21:20