banner333

banner309

Vatandaşlar Cuma hutbesinde uyarıldı

Son dönemde Doğu Karadeniz bölgesinde yürütülen başarılı operasyonla ağır darbe yiyen bölücü terör örgütü mensuplarının yaşamsal faaliyetinin çoğunluğunu sağladığı yayla evi hırsızlığına karşı vatandaşlar Cuma hutbesinden uyarıldı.

Gümüşhane 21.09.2018, 18:46
Vatandaşlar Cuma hutbesinde uyarıldı
banner400

Son dönemde Doğu Karadeniz bölgesinde yürütülen başarılı operasyonla ağır darbe yiyen bölücü terör örgütü mensuplarının yaşamsal faaliyetinin çoğunluğunu sağladığı yayla evi hırsızlığına karşı vatandaşlar Cuma hutbesinden uyarıldı.

Bugün Gümüşhane’deki tüm camilerde Cuma hutbesinin ardından mevsimi olması nedeniyle yayla, bağ ve bahçe evlerinden yerleşim alanlarına dönen vatandaşların bu evlerde kesinlikle gıda maddesi bulundurmaması istendi.

Son dönemde özellikle İçişleri Bakanlığı’nın illere gönderdiği genelgenin ardından vatandaşlara sürekli yayla evlerinde yaşamsal malzeme bırakmamaları gerektiği hatırlatılırken, uygulama bu kez camide Cuma namazı sırasında gerçekleştirildi.

Örgüt mensuplarının temel gıda ve yaşam malzemesi teminini engellemek amacıyla yayla dönüşlerinde alınacak güvenlik önlemlerinin anlatıldığı genelgede, yayla ve meraların vatandaşların kullanımına açılmasıyla terör örgütüne yardımcı olabilecek kişilerin örgüt mensuplarına erzak ve yaşam malzemesi sağlamalarını önlemek için gerekli tedbirler alınacağına değinildi.

Genelgede, şunlar kaydedildi: "Vatandaşlar, yayla dönüşlerinde artan yaşam malzemelerinin terör örgütü mensuplarınca alınabileceği düşünülerek yaylada bırakmamaları konusunda uyarılacak. Örgüt mensuplarının lojistik faaliyetlerine yardım eden ve erzak götüren iş birlikçilerinin genellikle yol kontrollerinde ana yollar yerine ara ve tali yolları kullanması nedeniyle bu yolların denetimine ağırlık verilecek. Kolluk kuvvetlerince, toptan satış yapan yerlerle büyük marketler ve bakkallardan alınan dikkat çekici un, şeker, konserve, helva, reçel ve benzeri gıda ve yaşam malzemelerin satışı takip edilecek ve istihbarata ağırlık verilecek. Yol kontrollerinde kamyonet, panelvan, minibüs gibi şüpheli araçlar detaylı aramalardan geçirilecek. Terör örgütü tarafından kullanılması muhtemel gıda ve yaşam malzemelerini aracında bulunduran şahısların yerleşim yeriyle yol güzergahı ve kaç kişilik malzeme götürdüğü hususları ayrıntılı sorgulanacak."

Öte yandan tedbirler içerisinde yaylalardan göç başladıktan sonra muhtarlar ve jandarma tarafından evlerin kontrolü de var. Evlerinde örgüt üyelerinin kullanabileceği yaşamsal ve işlerine yarayabilecek malzeme bulunan ev sahipleri hakkında ise yasal işlem başlatılacak.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:45
Öğle 12:29
İkindi 16:28
Akşam 20:03
Yatsı 21:52