banner333

banner309

Üstün'den 'Acemi Birliği' Takibi

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Gümüşhane-Bayburt arasında kurulacak 10-15 bin kişilik acemi birliğinin her iki il içinde önemli olduğunu söyledi.

Gümüşhane 10.04.2013, 09:28
Üstün'den 'Acemi Birliği' Takibi
banner400
Plan Bütçe Komisyonunda Milli Savunma Bakanlığının Bütçe görüşmelerinde acemi birliklerinin Büyükşehirlerin dışına çıkarılması ve Askeri eğitim sisteminde değişiklik yapılması hususunda görüşlerini bildiren AK Parti Gümüşhane Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyon Üyesi Feramuz Üstün, Gümüşhane’ye acemi birliği kurulması yönünde ısrarlı takibini sürdürüyor.

Acemi birliklerinin büyükşehirlerin dışına taşınması görüşünün, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından da olumlu karşılanmasının ardından temaslarını yoğunlaştıran Üstün, Bayburt-Gümüşhane arasında ortak bir noktaya acemi birliği kurulması için bakanlar düzeyinde temaslarını sıklaştırdı.

Özellikle gelişmekte olan küçük şehirlerimizin, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmişlik düzeylerini hızlandıran en önemli sebepler sanayiden sonra askeriye ve üniversiteler olduğu söylemini yineleyen Üstün, son olarak geçtiğimiz hafta sonu Gümüşhane’de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a Gümüşhane-Bayburt arasına kurulacak bir acemi birliğinin her iki il içinde ne denli önemli olduğunu anlattı.

Böyle bir eğitim alayının kurulmasının, Gümüşhane’nin ekonomisine büyük fayda sağlayacağını belirten Üstün, “Her şeyden önce sürekli getirisi olacak. Çünkü eğitim alaylarında 2 ayda bir değişim olur. Subay ve astsubay kadrolarının yanı sıra her hafta Gümüşhane’ye binlerce ziyaretçi gelir ve büyük bir ticari canlılık yaşanır. 10 bin kişilik bir acemi birliği Gümüşhane’de kurulursa pastanesinden çorbacısına, konfeksiyoncusundan iç çamaşırcısına, taksicisinden otobüsçüsüne, otelinden lokantacısına kadar her iş kolu canlanır.” dedi.

Bunun bir veya birkaç kişinin çabasıyla gerçekleşmeyeceğinin altını çizen Üstün, “Burada her iki ilimizin kamuoyuna büyük görevler düşüyor. Bir bütün halinde hareket etmemiz gerekiyor. Gerekirse iki il ortaklaşa sadece bu konuyu gündemde tutacak bir komisyon kurabilir. Bu komisyonun içerisinde; esnaflarımız, STK’larımız, tüm siyasi parti temsilcilerimiz ve kanaat önderlerimiz olmalı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (1)
tuncaykesler 11 yıl önce
1000 yıllık bir yatırım Büyük proje yapılırsa hayal edilemeyecek katmadeğer yaratır.
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:50