banner333

banner309

Türkiye'nin En Ucuz Hidromobili Gümüşhane'de Yapıldı

Gümüşhane Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri tarafından uzun bir uğraş sonucu hazırlanan ‘hidronik’ isimli hidromobil türü araç düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Gümüşhane 09.07.2013, 18:07
Türkiye'nin En Ucuz Hidromobili Gümüşhane'de Yapıldı
banner400
 Gümüşhane Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri tarafından uzun bir uğraş sonucu hazırlanan ‘hidronik’ isimli hidromobil türü araç düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon (Mekatronik) Bölümü tarafından 2012 yılı Ekim ayında başlayan proje kapsamında, tamamen hidrojen gazı ile çalışan ve saatte maksimum 70 kilometre hıza ulaşabilen 150 kilogramlık araç yarışmaya katılacak şekle getirildi.

Yüzde 99’u saf hidrojenden oluşan yakıtla çalışan ve 3 ayrı tankında yaklaşık 25 litre yakıt bulunduran araç bu yakıtla 250 kilometre yol yapıyor ve doğaya atık olarak su bırakıyor.

Projenin başlangıcından beri 57 bin liraya mal olan aracın işçiliğini ise tamamen öğrenci ve akademisyenler gerçekleştirdi.

Tanıtım törenide konuşan 
Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İhsan Günaydın, ortaya çıkan eserde bir fikir ve emeğin var olduğunu belirterek katkı sağlayan herkese teşekkür etti. 

“YILLARCA BAŞKALARININ YAPTIĞINI VE ONLARIN DİLLERİ ÖĞRENMEYE EFOR SARF ETTİK”

Zekanın bir paraşüt gibi olduğunu, kullanılmadığı zaman bir anlamı olmadığını ifade eden Rektör Günaydın, “Bu tür faaliyetler büyük önem taşıyor. Biz yıllarca hep başkalarının yaptığını ve onu anlayabilmek için onların dillerini öğrenmeye efor sarf ettik ve bu tür faaliyetlere girişemedik. Öğrencilerimizin bu tür faaliyetler içerisinde olması, hocalarımızın buna itibar etmesi sonucu ne olursa olsun taktire şayandır. Bizde bunu sonuna kadar destekliyoruz. Bundan sonraki bu tür girişimleri de destekleyeceğiz.” dedi.

“2023 HEDEFİ İÇİN BU TÜR PROJELERE İHTİYAÇ VAR”

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (GTSO) İsmail Akçay ise konuşmasında böyle bir projenin her ilin yapabileceği bir proje olmadığını belirterek, projenin yürütülmesi için desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Projeyi ayakta alkışladığını sık sık tekrar eden Akçay, Türkiye’nin 2023 hedefleri için bu tür projelerin sayısının mutlaka artırılması gerektiğini vurguladı.

Gümüşhane KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürü Harun Sakarya ise KOSGEB olarak ar-ge ve inovasyona yönelik verdikleri desteklerden bahsederek, 1970’li yıllarda Çin ve bölgesinin Türkiye’den geride yer aldığını fakat o zamandan bu zamana ar-ge ve inovasyona verdikleri önemle dünyanın sayılı güçleri arasına girdiklerini belirtti ve inovasyonunun önemine dikkati çekti.

Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd.Doç.Dr. Özgün Kalkışım ise fosil yakıtların çevreye verdiği zararlar nedeniyle alternatif kaynakların kullanımının dünyanın ekolojik dengesinin ve yaşam standartlarının korunması açısından önemine vurgu yapmak için böyle bir proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Kalkışım, 24-25 Ağustos tarihlerinde İzmit’te TÜBİTAK tarafından yapılacak olan yarışmalara katılacaklarını da sözlerine ekledi.

Törende daha sonra projede emeği geçenlere plaket verildi. Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran proje yürütücüsü akademisyenler, bu tür bir aracın ortalama 80 bin liraya mal olduğunu fakat kendilerinin 57 bin liraya mal ettiklerini, bunun da Türkiye’de en ucuza mal edilen hidromobil olduğunu söyledi.

Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof.Dr. İhsan Günaydın, İl Emniyet Müdürü Ahmet Can, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, kamu kurum müdürleri ve akademisyenler katıldı.


Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:01
Yatsı 21:50