banner333

banner309

Türkiye'de ve Gümüşhane bir ilk gerçekleşecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından bu yıl başlatılan Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kamplarının ilki Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana dağında ‘Gümüşhane Kelebekleri’ temasıyla gerçekleştirilecek.

Gümüşhane 22.06.2017, 16:20
Türkiye'de ve Gümüşhane bir ilk gerçekleşecek.
banner400

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından bu yıl başlatılan Milli Parklar Ulusal Fotoğraf Kamplarının ilki Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana dağında ‘Gümüşhane Kelebekleri’ temasıyla gerçekleştirilecek.

Zigana Doğa Okulu işbirliğinde gerçekleştirilecek etkinlikte DKMP’nin bölge müdürlüklerinde görevli fotoğraf meraklıları ile ülke genelinden saygın kelebek fotoğrafçıları misafir edilecek.

Konaklama ve alana ulaşımın katılımcının sorumluluğunda olduğu etkinlikte yemek, arazi gibi diğer masraflar kurum tarafından karşılanacak.

Türkiye’nin en zengin ilinde 3 günlük foto safari

Türkiye’de kayıtlı 416 kelebek türünden 213’ünü barındırması nedeniyle Türkiye’nin en zengin ili konumundaki Gümüşhane’de ‘Gümüşhane Kelebekleri’ konulu foto safari kampı 10-11-12 Temmuz tarihlerinde Limni Gölü Tabiat Parkında gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılı içinde başlattığı “Tabiat Turizmi Seferberliği” kapsamında tabiat turizmi etkinlikleri bakımından önemli bir yere sahip olan “Fotosafari” etkinliklerinin fotoğraf sanatçılarıyla ve ilgili kuruluşlarla istişare edilmesi, plan ve programların geliştirilmesi maksadıyla gerçekleştirildiği ifade edilen açıklamada ayrıca Fotoğraf Sanatı ile ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği imkanlarının da araştırılacağı vurgulandı.

Fotoğraflar havuzda toplanacak ve kitap, katalog, sergilerde kullanılacak

Toplam 3 gün sürecek olan fotosafari etkinliği kapsamında arazi çalışmalarından elde edilen fotoğraflar bir havuzda toplanarak bu fotoğraflardan kitap, katalog, sergi gibi ürünler elde edilmesi de kampın başka bir hedefi olarak belirlendi.

Türkiye’de fotoğraf sanatına gönül vermiş bütün fotoğraf severlere açık olan ve bundan böyle her yıl düzenlenmesi planlanan "Milliparklar Ulusal Fotoğraf Kampları" ile ilgili kurumdan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “2017 yılında tertip edilen kampın 1.kamp etkinliği olması nedeniyle katılımcıların bir bölümü davetiye usulüyle kampa dahil edilecektir. Davet edilen katılımcıların ulaşım ve konaklama ücreti kurum tarafından karşılanacaktır. Fotoğraf kampının “fotosafari” çalışmalarına katılmak isteyen gönüllü katılımcılar ise ulaşım ve konaklama giderleri kendilerine ait olmak üzere kamp etkinliklerine katılım sağlayabilirler.”

Artabel Tabiat Parkı da gündemde

Öte yandan Genel Müdürlüğün bu çalışmasının yanında Türkiye’nin sayılı tabiat parklarından Artabel Gölleri Tabiat Parkında da bu ve buna benzer bir etkinliğin Temmuz ayı içerisine yapılacağı, detaylarının önümüzdeki günlerde açıklanacağı öğrenildi.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Temmuz 2024
İmsak 03:15
Güneş 05:03
Öğle 12:34
İkindi 16:29
Akşam 19:54
Yatsı 21:34