banner333

banner309

Sağlık İçin Hareket Et

Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürü Engin Pehlivan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla "Sağlık İçin Hareket Et" dedi.

Gümüşhane 10.06.2013, 13:07
Sağlık İçin Hareket Et
banner400
 Engin Pehlivan Hareket etmekle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Pehlivan açıklamasında: 
       Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorunu olmanın yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur.


        Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.


        Dünya genelinde fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık % 2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir.


        Yetişkinler için haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddetle fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gereklidir. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. (Örneğin: Tempolu yürüyüş –saatte yaklaşık 5 km, bisiklete binme – saatte 16 km den az, hafif tempolu koşu - saatte 8 km den az) 5-17 yaş grubu çocukların ise günde en az 60 dakika orta şiddetten şiddetli aktiviteye doğru giden aktivite yapması önerilmektedir.       


          Bakanlığımızca gerçekleştirilen ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın yayımlanmamış ön raporuna göre; Türkiye genelinde erkeklerin %67.6’sı, kadınların %76.5’i, toplamda ise %71.9’u egzersiz yapmamaktadır. 6-11 Yaş grubu çocukların %58.4’ü düzenli olarak egzersiz yapmamaktadır.


        Fiziksel aktivitenin artırılması  sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak , yaşamın her alanında ve her yerde (okul,ev,işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı artırmak,  sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için müdürlüğümüz tarafından 12 Haziran Çarşamba günü Zafer meydanında  saat 10:00’da  düzenlenen “Sağlıklı Yaşam yürüyüşüne katılımlarınızı beklerim.
Dr. Engin PEHLİVAN 
Gümüşhane Halk Sağlığı Müdürü

Kaynak: Haber29.NET
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 12 Haziran 2024
İmsak 02:47
Güneş 04:44
Öğle 12:27
İkindi 16:26
Akşam 20:00
Yatsı 21:48