banner333

banner309

Pestil Fabrikası Kül Oldu

Gümüşhane’de bir pestil fabrikasında yağ kazanının patlaması sonucu yangın çıktı. Yangında fabrika kül olurken, oluşan maddi zararın milyonlarca lira olduğu tahmin ediliyor.

Gümüşhane 20.05.2013, 18:50
Pestil Fabrikası Kül Oldu
banner400
Edinilen bilgiye göre Bağlarbaşı Mahallesinde, Yusuf Büyükbayraktar’a ait Lezzet Pestil-Köme fabrikasında bugün saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Fabrikada bulunan yağ kazanının aşırı ısınması ve ardından alev alıp patlaması sonucu çıktığı ifade edilen yangın, kısa sürede tüm binayı sararken, yangına müdahale eden bir itfaiye personeli yararlanırken, üç fabrika çalışanı da dumandan etkilendi.
Olay yerine giden Belediye Başkan Yardımcısı Şevki Aşkın, yangının kontrol altına alınmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, tesiste çalışan personelin yemek yediği sırada yangının başladığını belirterek, “Yemek molası dönüşünde işçilerden birisi yağ kazanında bir sızma ve ufak bir alevlenme olduğu görüyor. Ona müdahale etmeye çalışıyor. Alev yaygınlaşınca yağ kazanı bu sefer patlıyor ve yangın tüm fabrikayı sarıyor.” dedi.
Olayın ardından Gümüşhane Belediyesi İtfaiye ekiplerinin tamamının bölgeye sevk edildiğini ayrıca Gümüşhane Orman İşletme Müdürlüğü ve Tekke Beldesi İtfaiye ekiplerinin de takviye amaçlı bölgeye geldiğini kaydeden Aşkın, “Yangının ardından fabrikada maddi zarar çok büyük. Hem makineler, hem de üretilen pestil ve kömeler yangında zarar gördü. Yaklaşık 3,5-4 milyon liralık bir maddi zarar söz konusu. Soğutma çalışmaları devam ediyor herhangi bir tehlike kalmadı.” diye konuştu. 
Aşkın, pestil-köme üretiminde kullanılan hammaddenin şekerli olması nedeniyle yanmanın hızlı olduğunu, bu nedenle tüm binayı birden bire sardığını da sözlerine ekledi.
Öte yandan fabrika çalışanları ve itfaiye ekiplerinin yoğun mücadelesi sonucu yaklaşık 4 saatte söndürülüp soğutma çalışmalarına başlanılan tesiste, yangının hemen bitişikte bulunan LPG tankına sıçramaması için yoğun çaba sarf edilirken, müdahale edenlerin dumandan etkilenmemesi için ayran dağıtıldı. 
Emniyet güçlerinin geniş güvenlik tedbiri aldığı yangında, 112 Acil Servis ekipleri tarafından bahçede dumandan etkilenenlere oksijen takviyesi yapılırken, bazı çalışanlar ise yangının ardından gözyaşlarına hakim olamadı.

Kaynak: www.gumushane.gen.tr
Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 20:02
Yatsı 21:51