banner333

banner309

Otizm Farkındalık Günü İçin Klip Çektiler

Gümüşhane Özel Eğitim Uygulama Okulu, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü için kardeş okulu olan Türk Telekom Fen Lisesiyle birlikte klip hazırlayarak konuya dikkat çekti.

Gümüşhane 02.04.2021, 14:11
Otizm Farkındalık Günü İçin Klip Çektiler
banner400

Gümüşhane Özel Eğitim Uygulama Okulu, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü için kardeş okulu olan Türk Telekom Fen Lisesiyle birlikte klip hazırlayarak konuya dikkat çekti.

Gümüşhane’de 2004 yılında özel eğitim alanında ilk açılan okul olan Gümüşhane Özel Eğitim Uygulama Okulu ile kardeş okul olan Türk Telekom Fen Lisesi birlikteliğinde hazırlanan kliple 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününe dikkat çekti.

Yayınlanan video klipte Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek “Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü. Otizm bir eksiklik değil farkındalıktır. Farklılıkları birlikte fark edelim ve onların sevgi dolu enerjisini hissedelim” diyerek otizm hakkında farkındalığa işaret ederken Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen’de “Otizmin farkındayız ve onların yanındayız. Unutmayalım engel diye bir şey yoktur. En büyük engel sevgisizlik” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan “Onlar baharın en güzel renkleri en güzel mavisi. Otizm bir hastalık değil farklılıktır. Farklı düşünenler fark yaratırlar” diyerek farkındalık üzerine farklı bir çerçeve çizerken, Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Öğretim Şubesinden Sorumlu Şube Müdürü Onur Aydın “Dünya Otizm Gününün farkındayız. Farklılıklarla bir aradayız. Farkındalığımız bu dünyaya çok şey katacak. Yeter ki farkında ve yanlarında olmayı bilelim” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane’de otizmli öğrencilerin eğitim öğretim gördüğü tek okul olan Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Gürsoy Çavuşoğlu ise “Farkındalık demek bilmek olduğu kadar görmek ve anlayışlı bir tutum geliştirmek demektir. Siz de otizmi fark edin görmezden gelmeyin. Otizmin farkındayız ve bizler çözüm için bir aradayız” şeklinde konuştu.

Videoda ayrıca öğrencilerin sanatsal faaliyetlerine yer verilirken Türk Telekom Fen Lisesi öğrencilerinin mesajları da yer aldı.

Günümüzde basit testlerle tanısı erken konulabilen otizmde erken tanı ve uygun rehabilitasyon programı bu vakaların hayata kazandırılmasında büyük rol oynamakta. 2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler üretmek amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmişti.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 19 Temmuz 2024
İmsak 03:11
Güneş 05:01
Öğle 12:33
İkindi 16:30
Akşam 19:56
Yatsı 21:38