banner333

banner309

Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy İlimizi Ziyaret Etti

Gümüşhane 12.11.2019, 08:13
Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy İlimizi Ziyaret Etti
banner400

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy ilk olarak Gümüşhane Kültür Merkezinde Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından öğretmenlere yönelik hazırlanan Soru Hazırlama Teknikleri Kursu açılış programında katıldı.

Düzenlenen programa Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Bayburt İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Trabzon İl Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan Bal, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, İbrahim Taş, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy, 2023 Eğitim Vizyonu belgesi açıklandıktan sonra sınavlara hazırlık kapsamında Ekim 2018 itibariyle örnek sorular yayınlanmaya başlandığında ve okuduğunu anlama, çıkarım yapma, tahmin etme temeli üzerinde beceri temelli soru hazırlama sürecine ağırlık verdiklerini ifade etti.

Dr. Şensoy, “İllerimizdeki öğretmenlerimizin katkılarıyla soru havuzu oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle bu süreci birlikte yürütecek olduğumuz öğretmenlerimizin belirleyecek çalışmalarımıza tüm hızıyla devam etmekteyiz. Bu süreçte Gümüşhane Milli Eğitim Müdürlüğünden de katkı almaktayız. Bugün Gümüşhane ilinde öğretmenlerimize yönelik yapılan eğitim çalışmasının çok faydalı olacağını belirtmek istiyorum. Özellikle Üniversite akademisyenlerinin deneyim ve birikimlerinden yararlanılmasını arzu etmekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak destekleme ve yetiştirme kursların daha verimli olabilmesi ve öğrenci başarı takibinin yapılabilmesi için her dönem sonu dört dersten izleme çalışmaları yapacağız. Özellikle bu kurslarda kullanmak üzere 5,6 ve 7. Sınıflara yönelik bin 140 soru yayınlayarak öğretmenlerin kullanımına sunduk.” dedi

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, “Geleceğimiz olan çocuklarımızı fikren, vicdanen ve irfânen en iyi şekilde yetiştirmek hem insanlık görevimiz hem kutsal vazifemizdir. Eğitim sistemimizin bütün aşamalarında çocuklarımızın ruh ve beden sağlığı, mutluluğu ön plandadır. Bu husus Bakanlığımız 2023 Vizyon belgesinde “Ölçme değerlendirme teknik bir konu olmanın ötesinde nasıl bir insan yetiştirmek istendiği, benimsenen eğitim felsefesi ve hedefleri ile ilişkilidir. Neyin, nasıl ve hangi amaçla ölçüldüğüne ilişkin verilecek her türlü cevabın merkezinde çocuğun tüm yönleriyle gelişimi ve mutluluğu yer alır.” şeklinde ifade edilmiştir. Ne sorduğumuz, nasıl sorduğumuz, neyi, neden ölçtüğümüzü “Yeterlik Temelli Ölçme Değerlendirme Sistemi” ile yapılması çocuklarımızın eşit öğrenme fırsatlarına kavuşmasına ve öğrenme faaliyetinin sınıf duvarlarını aşmasına önemli bir katkı olarak değerlendirmekteyiz.”

“Soru Hazırlama Teknikleri” Kursunu Başlattık

Doğan, “Bugün Trabzon Üniversitesinden Prof. Dr. Selahattin Arslan, Doç. Dr. Erhan Durukan, Doç. Dr. Servet Çelik, Dr. Öğretim Üyesi Kerem Çolak, Öğr. Görevlisi Dr. Harun Kahveci, ve Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezinden Nilgün Mısır’ın katılım ve katkılarıyla “Soru Hazırlama Teknikleri” kursunu başlattık. Bu kursun ölçme hizmetlerine, çocuklarımızın akademik gelişimlerine katkı sağlayacağına inanmaktayız. Ölçme Değerlendirme süreçlerinde bizleri her zaman destekleyen Sayın Genel Müdürümüz Dr. Sadri Şensoy’a, Bu kursun hazırlanmasında katkı sağlayan arkadaşlarıma teşekkür ederim.  Ayrıca İlimiz eğitimine nitelikli bir katkı sağlayacağına inandığımız Eğitim Merkezinin açılmasını için bizlere destek veren hayırsever Aysın Rafet Ataç ailesine teşekkür ediyorum.”

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Onur Aydın Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri ile ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy öğretmenlere yaptığı sunumun ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Seydi Doğan hediye takdim etti.

 Toplantı, fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Yorumlar (0)
2
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 02:46
Güneş 04:44
Öğle 12:28
İkindi 16:26
Akşam 20:01
Yatsı 21:50